Jaký význam mají literární ceny? Diskuse o německé knize roku.

V Praze, 13. září 2011 - Německá knižní cena je jednou z nejznámějších literárních cen v Německu, kterou v rámci Frankfurtského knižního veletrhu uděluje Svaz německých knihkupců za nejlepší německy psaný román roku. Toto ocenění je spojeno s finanční odměnou ve výši 37.500 Euro. Cílem je propagovat německy píšící autory a autorky, četbu a knihy. Napínavá diskuse o „knize roku“ začala letos po zveřejnění nominovaných autorů v polovině srpna. V Praze se představí 23. září od 19 hodin Jan Brandt, jeden z dvaceti nominovaných autorů, se svou prvotinou „Gegen die Welt“ (Proti světu). Následně budou čeští a němečtí experti diskutovat o roli a významu literárních cen. Více informací na www.goethe.de/praha

Jan BrandtJan Brandt (nar. 1974 ve městě Leer, Ostfriesland), studoval historii a literární vědu. V roce 1998 byl jedním z redaktorů česko-německého literárního časopisu KOLON. "Gegen die Welt" je první román Jana Brandta a je jeden z nejambicióznějších v této sezóně: pojednává o roku 1989 v západním Německu, o popkultúře na venkově a o přátelstvích, která nikdy nezaniknou.

„Burzovní spolek jako profesní svaz, který cenu vypisuje, se s předem vyhlašovaným širším a užším výběrem kandidátů viditelně inspiroval u anglické ceny Man Booker Prize; používá se schéma žebříčku a systém širšího – long list – a užšího -short list - výběru kandidátů“, vysvětluje porotce Německé knižní ceny 2008, Hubert Winkels, který se zúčastní pražské diskuse.

Moderace: germanistka a překladatelka Jitka Nešporová

Účastníci diskuse: literární kritici Pavel Mandys (ČR, zástupce Ceny Magnesia Litera) a Hubert Winkels (N, porotce Německé knižní ceny 2008)

Místo konání: Goethe-Institut Praha. Vstup zdarma, rezervace není nutná. Simultánní překlad zajištěn.

Pořad se koná v rámci oslav Goethe-Institutu Goethe 2.1.

Pro více informací sledujte průběžně internetové stránky oslav www.goethe.de/praha či stránky na Facebooku (www.facebook.com/GoetheInstitutPrag)

Přidáno: 14.09.2011, Zdroj: Goethe Institut

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si