Jak začít se sportem a dosáhnout až na Olympiádu

Sportovní střelec David Kostelecký vyhrál v roce 2008 zlatou olympijskou medaili v disciplíně zvané trap čili ve střelbě na pohyblivý cíl. Věděli jste ale, že ho hned ve čtrnácti letech, tedy hned na začátku kariéry, vyloučili z oddílu kvůli horším výsledkům a nízké šanci na zlepšení? Nyní patří k jedněm z nejperspektivnějších českých sportovců. Z toho plyne, že ne na všechny sportovce v mládí čekaly jen samé úspěchy a hladký začátek kariéry.

Sport je pro každého

Sport patří mezi nejoblíbenější lidské činnosti vůbec. Mladí i staří se mu věnují na všech výkonnostních úrovních. Lidé se sportují rekreačně i na tom nejvyšším profesionálním stupni. Existuje široká škála disciplín, že by si mezi sportovními aktivitami vybral každý. Navíc je uznána řada odvětví, která ani zprvu jako vrcholový sport nepůsobí. Typickým příkladem jsou šachy, ale máme na mysli také společenský tanec nebo například badminton.

Kdy začít se sportem u dětí

Současné děti potřebují pohyb víc než kdy dřív. Odborníci tvrdí, že by školáci měli mít minimálně sedm hodin sportu a jiných pohybových aktivit týdně. Pokud se rozhodnete po dohodě se svým dítětem vyzkoušet nějaký sport, měli byste postupovat v určitých vlnách.

- předškolní věk – cvičení by mělo být zaměřené všeobecně, aby si dítě vylepšilo všechny pohybové dovednosti (často formou her, zábavné kroužky, ne sportovní tréninky)
- I. stupeň ZŠ – v tomto věku je vhodné se věnovat volněji více sportům nebo jich více s dítětem vyzkoušet (zimní sporty zlepšují koordinaci, plavání zase výdrž, týmové sporty učí dítě pracovat ve skupině)
- II. stupeň ZŠ – před ukončením základní školy dochází nejčastěji k výběru sportovního zaměření v rámci jednotlivých odvětví i konkrétních disciplín; ovšem ani v tomto věku se nedoporučuje zatěžovat dítě jednostranně (příklad: tenis či jiný raketový sport by se měl vyvažovat komplexnějším sportem, jako je plavání)
- studentská léta – pokud se dítě odmala soustavně věnuje jednomu sportu, bývá toto věk, kdy dochází k výraznějším sportovním úspěchům a lze pomýšlet na profesionálnější přístup nebo naopak dojde k tzv. vyhoření a talentované dítě se sportem definitivně končí; kombinovat vrcholový sport a vyšší studijní požadavky navíc zvládají jen někteří

Nadšenec nebo vytrvalec?

Některým rodičům stačí, aby se jejich dítě pohybovými aktivitami zabavilo, a posílilo tak svoje všeobecné dovednosti. Najít však kroužky a kluby, které by po dětech nevyžadovaly vysoké sportovní nasazení, se ukazuje jako téměř nadlidský úkol. Přece jen u nás existuje více sportovních oddílů a klubů, které děti učí jít za výkonem a formují z nich sportovce. Pokud toužíte mít z potomka úspěšného hokejistu, atleta nebo tenistu, připravte se na to, že jeho denní rozvrh bude naprosto odlišný od programu jeho vrstevníků.

Den malého sportovce

Přípravy u každé sportovní disciplíny probíhají jinak a někdy se složení tréninků bude zase lišit klub od klubu, ale většinou bude mít podobný vývoj. Ranním tréninkům, na které se s ohledem na školní docházku vstává už v pět hodin ráno, se nevyhnou kupříkladu malí hokejisté, krasobruslaři nebo plavci. Některé sporty zase vyžadují denní docházku na odpolední či večerní tréninky. Víkendy jsou nejčastěji vyplněny závody a soutěžemi a mimo sezonu soustředěním a doplňkovými aktivitami.

Rozum a kondice

Rozhodnutí pro profesionální kariéru nebývá lehké především z toho důvodu, že nikdy nevíte, zda vás sport uživí a hlavně častokrát musíte vzdát nebo omezit další vzdělávání. Nabídka současného českého školství to sportovcům usnadňuje alespoň tak, že mohou navštěvovat sportovně zaměřená gymnázia a následně sportovní a tělovýchovné fakulty vysokých škol, kde se mohou studiu i sportu věnovat současně. Po skončení profesionální kariéry mají skvělé předpoklady pro dráhu trenéra nebo sportovního poradce.

Jak začínali čeští olympionici

Nesnadný začátek kariéry střelce Davida Kosteleckého jsme popsali v úvodu. Nevšední začátky prožila ale i řada dalších známých sportovců. Ne všichni se dostali ke své disciplíně ihned a ne všichni se sportu věnovali od útlého dětství. Například cyklista Roman Kreuziger se před usednutím na kolo věnoval hokeji a fotbalu. Zdálo by se, že střelkyně Kateřina Emmonds měla díky sportovní kariéře svého otce budoucnost jistou, přesto v dětství nejprve  závodně plavala. Ne každá cesta ke zlatu je přímočará, proto je vždy lepší věnovat se tomu, co nás zrovna baví. Vyzkoušíme tak víc věcí a podle toho se nakonec budeme moci rozhodnout pro nejzajímavější disciplínu.

Zdroje fotografií: wikimedia.org

Přidáno: 08.08.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si