Jak vybírat knihy pro děti aneb týrání velké sestry

Jsem knihomol a tak chci, aby moje neteř četla. To, že děti, které čtou od malička, jsou chytřejší, mají větší představivost a snáze se učí, s tím nemá nic společného. Chci, aby moje neteř četla, a její rodiče mi do toho nemají co kecat. Jenže jak vybrat vhodnou knížku pro čtyřletého caparta? Cosi mi říká, že Dostojevský nebude ta nejlepší volba…

Rodiče by měli svým dětem předčítat. Uspokojuje to dětské emoční potřeby, děti si tak vytváří pevnější pouto k rodičům, podporuje to jejich sebevědomí a psychický rozvoj a má to i celou řadu dalších blahodárných vlivů. Dítě si navíc snadno zapamatuje jednoduché texty, dětské básničky, říkanky či veršovánky. Jak do nekonečna opakuje to samé, rozvíjí si řečový aparát, výslovnost a artikulaci. Jak tedy najít knihu pro děti, která netěřinku vzdělá a zároveň způsobí sestřičce několik duševních šoků (jako mně svého času způsoboval Chňapík)?

Nejsem zrovna expert na dětskou literaturu, a i když nechci kritizovat tradiční české a světové pohádkáře, nemám zájem číst malé holce o tom, jak ptáci vyklovali zlým sestrám oči (Popelka), nebo jak slavík páchá sebevraždu kvůli nevděčné holce (Slavík a růže).
Pomocnou ruku mi podali v knihkupectví AZknihy.cz. Na otázku, jak vybrat vhodnou knížku pro malé dítě, mi napsali:

Záleží samozřejmě na věku. Dětem do 2 let je vhodné vybírat knihy o zvířátkách, v tvrdých deskách (leporela apod.), s velkými obrázky.
Pro děti do 5 let jsou vhodné knihy s barvenými a chytlavými obrázky, které mají jednoduchý příběh a zápletku. Perfektní jsou různé dětské básničky – dítě si snadno zapamatuje věci s jednoduchým rýmem a rádo je donekonečna opakuje.

Dětem do 11 let byste měli vybírat dětské knihy, které se snadno čtou. Mohou to být i knihy ‚Jak něco udělat‘ – například kuchařky. Výborně jsou i různé detektivky, které od dítěte vyžadují, aby se částečně podílelo na rozvíjení příběhu.
Samozřejmě pamatujte i na to, že holky zajímá něco jiného než kluky. A v nejmenším neuškodí zeptat se dítěte, co vlastně rádo čte.

Když se podíváte na naše knihy, pod každou je napsáno, o čem je a pro jaké čtenáře je vhodná.

Jako správný tyran jsem své neteři koupil knihu Dovádivé básničky pro kluky a holčičky. Jsem si jistý, že po další návštěvě u ní budu znát spoustu nových her.

Pokud hledáte tu správnou knihu pro sebe nebo někoho blízkého, zkuste www.azknihy.cz.

Přidáno: 10.07.2014, Zdroj: AZ knihy.cz Autor: Vojtěch Žák

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.