Jak ve škole podporovat udržitelný rozvoj? Skrze péči o místní kulturní dědictví!

I tak by se dalo shrnout doporučení pro pedagogy, kterým není lhostejná „naše společná budoucnost“. Doporučení, jímž se budou detailně zabývat účastníci konference Kulturně historické dědictví a udržitelný rozvoj místních komunit, která proběhne v Americkém centru v Praze (Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana, 1. patro) dne 6. února 2012 od 10 do 16 hodin.

Konference představí výsledky projektu Kulturně historické dědictví jako východisko pro rozvoj znalostí, schopností a dovedností žáků ve vzdělávání pro udržitelný rozvoj, který byl realizován od konce roku 2009 z prostředků operačního programu MŠMT Vzdělávání pro konkurenceschopnost,“ uvedl ředitel neziskové organizace BEZK, Pavel Činčera.

Naším záměrem bylo přispět ke zkvalitnění počátečního vzdělávání pro udržitelný rozvoj. Díky financím z Evropského sociálního fondu a rozpočtu České republiky jsme podpořili šestnáct pilotních školních projektů v různých koutech naší země, zorganizovali jsme mezinárodní výměnu zkušeností, připravili metodické materiály pro učitele,“ shrnul Činčera.

Pilotními projekty prošlo přes dva tisíce žáků,“ upozornila profesorka Kateřina Charvátová, věcná manažerka projektu.

Tito mladí lidé si mohli díky autentickým a komunitním formám práce v projektech osvojit takové způsoby myšlení, rozhodování a chování, které, jak všichni doufáme, přispějí k udržitelnému jednání i v jejich dalším životě,“ dodala profesorka Charvátová.

Poznatky a zkušenosti, které jsme díky pilotním školním projektům získali, je však důležité sdílet i s dalšími pedagogy,“ domnívá se metodička Hana Havlůjová.

Díky příkladům dobré praxe jim můžeme ukázat inspirativní cestu, jak ve škole podporovat udržitelný rozvoj. Klíčem je učinit společnou péči o místní kulturní dědictví součástí živého zájmu obcí,“ upřesnila Havlůjová.

Jednou z forem metodické podpory, která bude pedagogům k dispozici i po skončení projektu, je například e-learningový kurz Kulturně historické dědictví kolem nás,“ doplnila hlavní editorka kurzu, Radka Lomičková.

Na konferenci však budou prezentovány i takové přesahy projektu, které by mohly zaujmout i širší odbornou veřejnost. Například tématická monografie, která vznikla na základě loňského mezinárodního symposia,“ uzavřel odborný garant projektu Dušan Foltýn.

Další informace najdete na www.historickededictvi.com.

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.