Jak si vybrat téma diplomové práce

Pokud studujete humanitní obor, dříve či později narazíte na nutnost vybrat si téma některé ze svých diplomových prací. Velmi často učitelé (a vedoucí diplomek) nabízejí vhodná témata ke zpracování, ale i u nich je na místě pořádně popřemýšlet. Konečně jde o něco, nad čím strávíte nemálo hodin a dní (popřípadě nocí).

Nejzajímavější, a také nejnáročnější, je nespoléhat se na vypsaná témata a pokusit se školitele nadchnout pro vlastní nápad, vycházející z vašich zálib a znalostí.

Jak na to?

V prvé řadě by vás zvolené téma mělo zajímat a musíte být připraveni věnovat se mu do hloubky. Až příliš často se stává, že si jako téma diplomové práce vyberete něco, k čemu máte osobní vztah (např. oblíbeného spisovatele, studujete-li literaturu), abyste v polovině práce zjistili, že už dotyčného máte plné zuby a nedokážete si představit, že byste ještě někdy dobrovolně otevřeli některou z jeho knih. Není třeba zoufat, z vlastních zkušeností vím, že tato zákonitá alergie se časem zmírňuje, až přejde docela.

Co si rozmyslet předem?

Téma musí být nosné – tedy mělo by poskytovat dostatek prostoru a možností pro myšlený rozsah práce. Nemá smysl pustit se do minoritního tématu a posléze zjistit, že jsme ho zcela vyčerpali po prvních 10 stranách.


Nemělo by opakovat již dříve řečené – studujete anglickou filologii a milujete Pána prstenů J. R. R. Tolkiena? Rádi byste o něm napsali diplomovou práci? Zapomeňte na to: o Tolkienovi už toho bylo napsáno tolik a z tolika různých úhlů pohledu, že najít originální přístup zavání sisyfovskou prací. Pravděpodobně skončíte u toho, že budete v textu donekonečna citovat nepřeberné množství sekundárních zdrojů a k nějaké tvůrčí práci (vycházející z vašeho přístupu) se vůbec nedostanete.

Podle Umberta Eca, jehož příručka Jak napsat diplomovou práci vám pomůže vyvarovat se zbytečného a vysilujícího tápání, by diplomová práce měla buď sdělovat věci, které ještě řečeny nebyly, nebo přinést nový pohled k věcem, které již řečeny byly. Tedy, buď si najděte téma, které ještě příliš zpracováno není, nebo přistupujte k tématu ze zřetelně odlišného úhlu, než jak činili vaši předchůdci.

Každá z těchto možností má svá pro a proti.

Mně vždy vyhovovalo pole neorané, tj. možnost vyhnout se zavalení lavinou sekundární literatury k tématu, a z toho vyplývající široké pole působnosti. Na druhou stranu tato varianta postrádá berličky a vytýčené záchytné body. Při rozboru relativně populárního tématu je výhodou, pokud můžete představit a vyargumentovat odlišný pohled na věc. Při psaní polemiky se do značné míry odrážíte od argumentace „protivníka“ a osnovu práce tak máte do jisté míry danou. Zase ale musíte pročíst nemalé množství dostupné literatury a doufat, že během práce na objevování Ameriky nenarazíte na Kryštofa Kolumba.

Našli jste téma, které vás zaujalo, a už běžíte do knihovny začít shromažďovat materiál?

Dost možná si zbytečně přiděláváte práci a strávíte hodiny pročítáním materiálu, který vám v posledku k ničemu nebude.

Napište si své téma na papír a podívejte se na něj. Jak vypadá? Pokud se před vámi skví pouze jedno slovo, popřípadě jméno, budete na tom muset ještě zapracovat.

Karel Kryl.

Vynikající písničkář a zajímavá osobnost, jako téma diplomové práce ale dosti široké až rozbředlé.
Tak tedy písňová tvorba Karla Kryla.
To není o moc lepší.

Základem vaší práce by měla být jasně formulovaná teze, kterou budete v průběhu následujících měsíců prozkoumávat ze všech stran. Například: Vztah spirituality a politické angažovanosti v písních Karla Kryla. Teď už máte dané téma, ke kterému je možné začít shánět literaturu. Mnohem lépe se vám ale bude pracovat, když dokážete tezi formulovat jako otázku, tedy: Jakým způsobem se navzájem ovlivňují spiritualita a politická angažovanost v písních Karla Kryla? Nebo opatrněji: Je nějaký vztah mezi spiritualitou a politickou angažovaností v písních Karla Kryla? Popřípadě: Jsou nějaké formální odlišnosti mezi spirituálními a angažovanými písněmi Karla Kryla, a pokud ano, tak jaké? 

Přijdete-li za svým potenciálním vedoucím diplomové práce s takto vymezeným tématem, značně tím zvyšujete své šance, že bude ochoten vaši práci konzultovat.

A k čemu je to všechno?

První rovina je čistě praktická – chcete-li vysokoškolské studium úspěšně ukončit, odevzdání diplomky se nevyhnete.
To, že si najdete vhodné téma a vydržíte s ním, vám ale může přinést i další výhody: ověříte si rozsah svých schopností (dokážete si, že na to máte) a rozšíříte si vzdělání.

Správně vybrané téma rovněž pootevírá dveře k budoucnosti: dost možná ho budete dále rozvíjet nejen na univerzitě, ale i v budoucím zaměstnání. Už během rozhodování se o tématu tak ovlivníte, jakým směrem se budete dále ubírat. Zejména u prakticky koncipovaných oborů je zvolení vhodného tématu klíčové pro nastartování kariéry.

Přidáno: 06.03.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.