Jak šel medvěd na ryby

Vzdelani

Máme pro Váš ještě jednu vánoční pohádku, tentokrát netradiční finskou. Chcete vědět, jak medvědi přišli o svůj dlouhý ocas? Tak čtěte :)

Jak šel medvěd na ryby

Medvěd se vzbudil ze zimního spánku a kráčel ospale lesem. Najednou potkal lišku, která pod svahem žrala ryby. Liška se nejdřív vylekala, protože si myslela, že medvěd má špatnou náladu, ale medvěd byl jen hladový a se záluskem civěl na liščiny ryby.

Medvěd na stromě

„Ty máš ale ryb! Kéž bych tak mohl taky několik pozřít,“ koukal medvěd hladovýma očima na ryby a zeptal se: „Jak jsi se k nim dostala?“ Aby jí medvěd nesnědl všechny ryby, dostala prohnaná liška nápad: „Minulou noc jsem sem přišla rybařit.“ „Rybařit? A jak jsi je chytala, když nemáš prut?“

„No, věc se má tak,“ lhala liška „že včera v noci bylo jasno a v takovou dobu jsou ryby hodně hladové. Šla jsem k díře v ledu u Metsoly, strčila jsem ocas do vody a celou noc se ani nehnula. Ráno jsem měla na každém chlupu srsti rybu.“ „Myslíš, že by se přichytily i na mě?“, zajímal se medvěd. „Určitě,“ přikyvovala liška. „Dnešní noc bude velmi jasná, takže bude skvělý rybolov.“

Jakmile nastal večer, vydal se medvěd k díře v ledu. V těch dobách měl medvěd ještě dlouhý ocas. Přestože byla voda ledová, strčil ocas do díry a s vidinou velkého úlovku trpělivě vyčkával.

Ráno se liška šla podívat, jak to s medvědem dopadlo. Medvěd stále dřepěl nad dírou v ledu.

„Určitě je už uvězněný,“ přemýšlela liška škodolibě a běžela směrem k domu na Metsole. Hospodyně již byla vzhůru a pilně stloukala ve světnici máslo. Liška pobíhala kolem domu a vymýšlela způsob, jak by jen mohla hospodyni dát vědět, že se darebák medvěd chytl do díry v ledě. Pak ji napadlo vyskočit z vysoké závěje na střechu a přes komín zavolat na hospodyni: „Hej, hospodyně! Do vaší díry v ledu se chytil medvěd!“

Medvěd za stromem

Rázem začal ve světnici šramot. Hospodyně vyskočila, máselnici šoupla do rohu, popadla šídlo a vyrazila ze světnice ven přímo ke břehu. Přitom ještě svolávala hospodyně ze sousedství a nakonec se celý zástup ženských shromáždil na ledě mávajíce šídly.

Medvěd se mezitím u díry nudil. Seděl však přesto nehnutě, aby nevyplašil ryby. Když ho začal ocas zábst, spokojeně si pomyslel, že co by dup bude mít velký úlovek. Čím déle ale seděl, tím nudnější to bylo. Nakonec se pokusil ocasem trochu pohnout. Ocas byl velmi těžký a medvěd se spokojeně rozhodl ještě chvíli posedět, aby byl úlovek opravdu velkolepý.

Konečně přišel rozbřesk, hvězdy zbledly a nastalo ráno. Náhle medvěd uslyšel ode břehu velký hluk. Uviděl, jak se rozdivočelý dav žen se šídly v rukou blíží k ledu a rozzlobeně křičí.

Medvěd se vyděsil a chtěl se dat na útěk, ale nešlo to, protože měl ocas zamrzlý v ledu. Škubal a trhal sebou a přitom bručel na ženské, které ho píchaly šídly ze všech stran. Nakonec ocas povolil a chudák medvěd zmizel jako blesk v lese. Ženské se shromáždily na břehu a podivovaly se nad tím, co přimělo medvěda strčit ocas do díry v ledu.

A od té doby mají medvědi jen krátký ocas.

Text přeložen z finského originálu uveřejněného na stránkách Suurpedot.fi, které jsou také zdrojem použitých fotek.

Přidáno: 23.12.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Jana Zmrzlíková

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.