Jak se žije za zdmi čínských továren na hračky

NaZemi – společnost pro fair trade

Informace k tiskové konferenci
Čtvrtek 15. 12. 2011, od 10.30 hod. kavárna Krásný ztráty, Praha 1, Náprstkova 10.

Hosty tiskové konference budou paní Yang Yu, dělnice v čínských továrnách na hračky a paní Debby Chan z hongkongské nevládní organizace SACOM.

Paní Yang Yu odešla z rodné vesnice v 16 letech hledat práci do průmyslového Šen-čenu na jihu Číny. Prošla několika továrnami, ale bez ohledu na její pracovní zkušenosti její plat stále není vyšší než minimální mzda. Aby ušetřila peníze pro svou rodinu a bratra, kterého podporuje na studiích, musí pracovat přesčas. "Každý den v továrně je boj. Musíme pracovat rychle a stále na nás někdo křičí. Pracuji 11-12 hodin denně, 6 dní v týdnu," říká Yang Yu.

Paní Debby Chan koordinuje výzkumy v čínských továrnách na hračky a elektroniku. Pracuje pro hongkongskou organizaci SACOM (Students & Scholars Against Corporate Misbehaviour), která monitoruje pracovní podmínky v čínských továrnách dodávajících zboží značkovým firmám.
Debby Chan představí také výsledky nejnovějšího průzkumu v továrně Sturdy Products vyrábějící pro společnost Mattel. Zde došlo v květnu letošního roku k sebevraždě jedné z dělnic v důsledku tíživých pracovních podmínek. Mattel odpovědnost odmítá.

Na tiskové konferenci se dále dozvíte například o tom:
- proč proces ICTI CARE, zřízený Mezinárodním svazem hračkářského průmyslu (ICTI), nevede ke zlepšení špatných pracovních podmínek, v nichž se vyrábějí naše hračky.
- že možným řešením, na němž pracují organizace spojené v kampani Víte, s čím si hrajete?, je vytvoření nezávislé vícestranné iniciativy, která propojí představitele obchodu, reprezentanty dělníků a nevládních organizací. Podobné řešení již úspěšně funguje v textilním průmyslu.

Víte, s čím si hrajete? je mezinárodní kampaň za zlepšení pracovních podmínek při výrobě hraček. Jejím cílem je přimět hračkářské firmy jako Disney či Mattel, aby přijaly zodpovědnost za své dodavatelské řetězce a podnikly konkrétní kroky ke zlepšení špatných pracovních podmínek v továrnách, zejména v Číně, odkud pochází asi 80 % celosvětově prodaných hraček. Neziskové organizace sdružené v kampani požadují, aby výrobci zamezili nucené a dětské práci, nepřiměřeně dlouhé pracovní době a vyplácení mezd pod úrovní existenčního minima a zajistili bezpečnost práce a dodržování čínského a mezinárodního pracovního práva.
Kampaň je společným projektem pěti evropských nevládních organizací a partnerských organizací z Číny a Hongkongu.
www.vitescimsihrajete.cz

Přidáno: 12.12.2011, Zdroj: NaZemi – společnost pro fair trade

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.