Jak se připravit na maturitu a přijímačky?

Věděli jste, že u přijímaček na lékařské fakulty neuspěje až 83 % zájemců? Rekordní co do „vyhazovů“ je psychologie – na FF UK v roce 2014 odmítli 94 % uchazečů. Strašákem je tradičně i maturita z matematiky, kde letos neuspělo 24 % studentů, o moc líp na tom není ani němčina s 20 % propadlíků. Jak zvládnout maturitu a přijímačky?

Maturita

Až do 1. prosince máte čas na podání přihlášky k maturitě. Bude pro vás menší zlo matematika nebo druhý jazyk? Pozor hlavně na němčinu, na které tradičně ztroskotá kolem pětiny maturantů. Profilová část maturity probíhá od 1. dubna, v květnu pak propukne společná část státní maturity.

Vyplatí se vyzkoušet si aspoň 2 nebo 3 testy z minulých let, které najdete na stránkách CERMATu. Dopadli jste v testu katastrofálně? Ještě pořád to můžete zachránit. V lednu se otvírají prezenční kurzy v Praze a Brně, připravit se můžete na češtinu, matematiku, němčinu i angličtinu.

Co pořídit za učebnice? Doporučujeme vám ověřené učebnice, které pomohly už tisícům maturantů před vámi. Mezi nejoblíbenější patří 6 CD Maturita bez obav, Anglický jazyk 1 a 2 z edice Odmaturuj! a kvalitně zpracovaná maturitní témata z angličtiny a němčiny.

Z knižních novinek nešlápnete vedle s Maturitou 2015 z matematiky, stejné nakladatelství připravilo i knihy Maturita z českého jazyka, mezi studenty je hodně oblíbená i novinka Angličtina ke státní maturitě a přijímačkám na VŠ.

Máte vybráno? Nezapomeňte mrknout i na učebnice k přijímačkám, jazykové učebnice, slovníky a CD, ať to máte za jedno poštovné ;)

Přijímačky

Zdají se vám přijímačky daleko? Je fakt, že se obvykle konají až v květnu a červnu. Na podzim už byste ale měli mít vybraný obor, který chcete studovat. Umělecké obory uzavírají přihlášky už v listopadu. Nejžádanější obory jako medicína, psychologie nebo právo obvykle na konci února a až na výjimky tu nečekejte druhou šanci v podobě druhého kola. Na podzim a v zimě také školy pořádají dny otevřených dveří, které je dobré navštívit, pokud zatím váháte nebo chcete mít jasno, do čeho jdete.

Jak jste mohli vidět na číslech v úvodu, u přijímaček nejžádanějších oborů to není až taková brnkačka. Šance na přijetí můžete výrazně zvýšit přípravným kurzem. Nulté ročníky práva, psychologie, lékařských fakult, ekonomie, Policejní akademie nebo humanitních oborů začínají už v říjnu. Konají se v Praze, Brně a Ostravě, a protože trvají až do května, máte po jejich absolvování až 3x vyšší šanci u přijímaček než ti, kteří se připravovali jen doma (nebo vůbec). Navíc u kurzů s 96 hodinami výuky máte možnost získat garanci vrácení peněz v případě, že vás po absolvování kurzu na vysokou stejně nevezmou.

Pokud se vás týkají Testy studijních předpokladů (TSP) nebo Obecné studijní předpoklady (OSP NSZ Scio), i tady se můžete připravit v kurzu. Jak vám mohou potvrdit ti, kdo už testy absolvovali, bez přípravy vás časové limity a struktura testů dost nepříjemně překvapí.

Učebnice a skripta pro přípravu jsme vám pro přehlednost seřadili podle jednotlivých fakult. Seženete u nás i „špeky“ jako Modelové otázky k přijímacím zkouškám na 1. nebo 2. lékařskou fakultu UK, Testové otázky z fyziky, chemie a biologie LF MU nebo řešení otázek přijímaček Policejní akademie ČR v Praze

Přidáno: 04.09.2015, Zdroj: KamPoMaturitě.cz

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.