Jak se připravit a vyzrát na maturitu

Co si budeme povídat, maturitou si každý musí projít jako tou zkouškou, bez které by se vaše dospělost neobešla. Každý z ní má vlastní zážitky a historky, ale ty vám ve výsledku k ničemu nebudou. Musíte se tedy k maturitní zkoušce postavit čelem a jako dospěláci o své budoucnosti rozhodnout sami.

Několik rad do začátku

Moudra o tom, jak byste se měli učit průběžně celý čtvrtý ročník, shromažďovat si všechny materiály a pak především včas před maturitou začít s intenzivním učením, přeskočím. To, jak by měl vypadat ideální studijní plán na vaši maturitu, zjistíte většinou, až když je po ní. Nejdůležitější je znát své možnosti, schopnosti a motivaci k učení. Zjistěte, jestli jste spíše sova (učíte se v noci) nebo skřivan (učíte se přes den). Také byste za dobu svých studií měli vypozorovat, zda je pro vás lepší učit se průběžně a v klidu, nebo jestli vás vyhecuje až stres a blížící se zkouška.

6 věcí, které byste neměli dělat těsně před maturitou

  • Neučit se pouze společně s ostatními spolužáky
  • Nezačít na poslední chvíli prostudovávat cizí studijní materiály, které vám v hlavě udělají zmatek
  • Den před zkouškou zbytečně neponocovat a neexperimentovat s povzbuzujícími prostředky
  • Neučit se jen na ty předměty, které se vám pak hodí u přijímacích zkoušek na VŠ
  • Při učení nezačínat pořád od té samé otázky – na konec pak nikdy nedojdete
  • Nespoléhat na štěstí a učit se jen některé otázky (např. 50% všech témat)

Děravá paměť

Mohlo by vás zajímat, že zapomínat naučenou látku začnete už další den po jejím prvním zapamatování. Z toho důvodu se do 3 dnů doporučuje se k ní znovu vrátit a pak provést ještě jedno opakování asi za dalších 7 dní. Budete tak průběžně oživovat paměťové stopy a utužovat nabyté vědomosti z předešlého učení. Pro to, abyste naučenou látku v hlavě udrželi delší dobu, je lepší látku projít alespoň třikrát. Paměťové stopy uloží tyto informace mezi stabilní vědomosti. Bude pak o to těžší to vše zcela zapomenout.

Něco k dobru

Když už do svého časového plánu zahrnete opakování jako obranu proti zapomínání, slyšte ještě několik dobře mířených rad, které vydají za celoročn
í učení. Těžší učivo nebo nepříjemné otázky si naplánujte hned na začátek učícího maratonu, kdy máte ještě dost sil. Spěte alespoň sedm hodin. To, že budete po dobu dvou týdnu denně spát tři hodiny jako ve filmu, vám na kondici nepřidá. Když už budete opravdu zoufalí, střídejte způsoby učení. Vzájemně se zkoušejte s kamarády, recitujte si látku nahlas nebo si některé osnovy, tabulky a vzorečky pište na papír.

Slovo závěrem

Při přípravě na maturitu všichni myslí na učení, ale někteří zapomínají na výběr vhodného oblečení. Maturantům sice nehrozí, že by je od zkoušky za špatný oděv vyhodili, jako se to čas od času děje na vysokých školách, ale ani tak nemusíte být za ignoranty. Oblečte se elegantně, čistě a pohodlně. Při přípravě nevypisujte podrobnosti, které máte v hlavě, ale sepište si základní osnovu otázky s úvodem a závěrem. Při samotné zkoušce nezapomeňte pracovat s přípravou a buďte ostražití na doplňkové otázky nebo dobře mířené nápovědy učitelů. Nezbývá, než vám popřát úspěšný vstup do dospělosti.

Přidáno: 23.01.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si