Jak se poprat s diplomkou

Při pohledu zvenčí se zdá, že psaní diplomové práce začíná usednutím ke klávesnici a končí uložením poslední změny v dokumentu. Každý, koho tato vysokoškolská disciplína potkala, ale ví, že jde o mnohem víc. Pokazit se může ledacos. Od zadání tématu práce až po její obhajobu nemáte nic jistého. Možná i z toho důvodu jsou vyučující u bakalářské práce shovívavější. U té magisterské se ale už přeci jen předpokládá, že víte, jak na to. Univerzální návod na psaní diplomky neexistuje, ale pár dobře mířených rad vám může jen pomoci.

Téma a vedoucí

To bude základní kámen vašeho úspěchu. Pokud nemáte představu, o čem chcete psát, nezoufejte. Na bakalářském studiu to není nic neobvyklého. I z toho důvodu vypisují obory vlastní témata už s doporučeným vedoucím. Nikdo však neříká, že si musíte nutně vzít téma, které na vás zbude. Nejste-li nijak studijně vyhraněni, vybírejte alespoň podle vedoucích. Nechte si poradit i od vyučujícího na diplomovém semináři. Mít nosné vlastní téma nebo motivujícího vedoucího je plus. Nejhorší by naopak bylo přijmout téma do počtu se zaneprázdněným vedoucím, který nejeví žádné známky aktivity ani zájem o vaši práci.

Vlastní práce

Stejně jako my tu nebudeme uvádět konkrétní náležitosti diplomové práce, kterých byste se měli držet, ani vy byste neměli spoléhat na univerzální rádce. Normy se liší i mezi katedrami jedné fakulty, takže nedbejte na rady spolužáků z jiných oborů, ale zjistěte si to sami. K získávání těchto informací slouží již zmiňovaný diplomový seminář. Zde můžete kompenzovat veškeré své zmatení ze všech norem, předpisů a formátů diplomové práce. Pokud už nechodíte na ostatní přednášky, dojděte si alespoň na seminář. Stejně se na nich většinou píše docházka.

Piš, ale neopisuj

Při psaní dbejte na dodržování všech citačních norem, odkazů a příloh. Pozor dejte také na parafráze, čili na přeformulované citáty. I vlastními slovy přetvořená myšlenka se musí ocitovat, jen se nedává do uvozovek. V případě, že se k vám už dostaly oblíbené zvěsti o tom, že někdo celou diplomku opsal nebo si jí dokonce nechal celou napsat někým jiným za úplatu, zapomeňte na to. Obě varianty totiž vedou ke kopírování prací z internetu a na to už dnes mají školy celkem dobrý software odhalující plagiáty. Zbytek už je tedy na vás, takže přejeme mnoho úspěchů s psaním diplomové práce a s její obhajobou. Na závěr si přečtěte ještě několik věcí, které by vám mohly narušit pohodové psaní.

Co určitě ne:

•    Nevybírejte téma práce naslepo. Zjistit těsně před začátkem, k čemu jste se upsali, je už trochu pozdě.
•    Bez časové rezervy se může diplomka proměnit v pěkné fiasko. Dopsat ji den před odevzdáním do tisku je prostě pozdě. Vezměte v úvahu potřebné opravy a úpravy textu.
•    Ukládat soubory na diplomku jen na jedno místo by mohla být fatální chyba. Proto zálohujte a neustále ukládejte všechny změny.
•    Při samotném psaní nespoléhejte pouze na internet. Tištěné zdroje mají stále něco do sebe. Jenom s Googlem a Wikipedií diplomku nenapíšete.
•    Popsat si blok úryvky textů, citacemi a parafrázemi, které nebudete nakonec umět zařadit ke zdroji, je vcelku zbytečné. Zpětně dohledávat prameny, ze kterých jste čerpali, je ta nejhorší práce. Proto si veďte důsledný poznámkový aparát. 

Už píšete, ale moc vás to nebaví? Pokud se chcete pobavit a zároveň vědět, že v tom nejste sami, podívejte se na: http://pisudiplomku.tumblr.com/

Zdroj fotografií: www.istockphoto.com

Přidáno: 19.02.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.