Jak se po zimě probudit

Vzdelani

Zimní spánek je občas fajn. Nevím jak vy, ale já nade všechno miluju, když si v zimě můžu zalézt si do postele s knížkou a hrnkem horkého čaje. Ale všeho moc škodí a o válení v posteli to platí dvojnásob. Letošní zima byla navíc opravdu extrémně dlouhá a protivná, takže se není čemu divit, že pořád nemůžeme uvěřit tomu, že je jaro vážně tady! Jarní únava sice není oficiálně uvedena jako diagnóza v číselníku zdravotní pojišťovny, ale přepadne občas každého.

Nemůžete se po zimě probudit, jste stále unavení, utahaní, bez nálady? Nějak se vám do ničeho nechce, jen byste spali? Tak to mám pro vás, hibernující medvědy, špatnou zprávu: doba zimního spánku skončila. Pojďme se podívat, co můžeme udělat proto, abychom jarní únavu překonali.

1)  Přenastavte si hlavu
Přemýšlejte a chovejte se jarně. Všechno rozkvétá, raší, bují a září, tak proč ne vy? Aktivně se zapojte do akce „jaro“. Místo do kina běžte ven na procházku, místo sedánku v hospodě si domluvte s kamarády piknik v parku a uspořádejte turnaj třeba ve frisbee! A nedivte se tolik, že jste unavení. Většina z nás se v zimě moc nehýbala, a když už, tak nejspíš jen proto, abychom se dostali z jednoho místa na druhé, tedy z domu do školy, ze školy do supermarketu a tak podobně. Přechod z tohoto nastavení do jiného, aktivnějšího, chvíli trvá, takže si zvykejte postupně.

2) „Zjarněte“ si obydlí
Ano, správně, sem patří i důkladný jarní úklid. Nemračte se na mě, ono je to vážně někdy potřeba. Svěží vyvětraný byt vás naladí do pohody sám. A co teprve když pod vlivem náhlého záchvatu jarní energie přesvědčíte pana domácího, že je opravdu nezbytně nutné vymalovat obývák na žluto! Nebojte, nemusíte nutně malovat. Drobnosti pro začátek zcela postačí. Nové polštáře oživí okoukaný a zašedlý gauč, sluníčko bude vypadat ještě zářivější skrz vyleštěná okna, živé bylinky v květináčcích zútulní kuchyň k nepoznání a jsou strašně dobré do vaření! Proberte skříně a vyházejte nepotřebné věci.

3) Lépe jezte
Lépe, méně, častěji, a hlavně zdravěji. V zimě (často i podvědomě) saháme po jídlech s vyšší výživovou hodnotou. Na jaře a v létě je dostatek kvalitní čerstvé zeleniny i ovoce, které navíc není tak drahé. Jaro je taky ideální období na předsevzetí. Je všeobecně známý fakt, že většina předsevzetí, která si dáváme na Nový rok, nám vydrží sotva pár týdnů. Nemáme energii, často ani chuť se hýbat nebo se snažit jíst zdravě, v zimě je prostě snazší „hřešit“. Ale zima už přece dávno skončila, tak se nevymlouvejte! Jaro a léto jsou i ideální roční období, pokud chcete shodit nějaké to kilo. Nezapomínejte ani na pitný režim.

4) Hýbejte se!
Tady platí v podstatě totéž, jako u bodu 3. Na jaře je všechno jednodušší! Vystupte o pár zastávek dřív, svižně se projděte domů, oprašte kolo nebo kolečkové brusle, případně boty na běhání, a začněte konečně trávit svůj volný čas aktivně. Neslibujte si že „od zítřka“ začněte chodit 5x týdně do posilovny nebo na spinning. Proč zbytečně utrácet za lekce spinningu v tělocvičně, když můžete sportovat venku na čerstvém vzduchu?

5) Pomůže vám rozvrh
Konec semestru, brzy bude zkouškové, samozřejmě doháníme všechno na poslední chvíli. V důsledku toho se hodně stresujeme, nespíme, a když, tak špatně, na sport ani na odpočinek nemáme čas. Tedy všechno špatně. Na spánek si čas prostě udělat musíme, ať chceme, nebo ne. Zkuste si aktivity rozvrhnout a naplánovat tak, aby vám zbylo trochu času i na zábavu. O dalších tipech jak zvládnout time management se dočtete v našem článku.

A hlavu vzhůru, léto a s ním i prázdniny už tu budou cobydup!

Přidáno: 09.05.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.