Jak poznat sekty a jak se chránit proti podobným organizacím

Sekty bývají spojovány či přímo srovnávány s církvemi, přesto nemá řada podobných skupin žádné náboženské ambice. Jejich ideologie však často zahrnuje otázky a odpovědi týkající se světa, smyslu života a další lidské existence. S poznáváním jim pak pomáhá komunikace s nějakou vyšší silou, mimozemskou civilizací nebo bohem. Například vysokoškolští studenti se jimi nechají ovlivnit díky vidině nového pohledu na věc, dalšího sebevzdělání a sebezdokonalení.

Vzdělaní si to spočítají

Studenti, především ti vysokoškolští, tvoří výraznou část členů sekt, náboženských skupin či jiných uzavřených hnutí. Napoprvé to zní dost paradoxně až nepravděpodobně, ale studenti jsou zvyklí dívat se na vše z různých perspektiv. Proto někdy podlehnout i zcela nesmyslným slibům a falešným ideologům. My se budeme zabývat autoritářskými světonázorovými skupinami a situacemi, ve kterých jsou tato hnutí pro své přívržence nebezpečná.

Je třeba rozlišovat

Stejně jako u všeho ostatního, nelze ani problém podobných skupin a samozvaných proroků zobecňovat a házet všechny do jednoho pytle. Ne všechny podobná hnutí fungují stejně jako odstrašující příklady z minulosti, kdy sekty zbavovaly členy majetku, svobody a někdy dokonce života. Přesto je potřeba mít se před podobnými nebezpečnými organizacemi na pozoru.

Nejvýraznější znaky nebezpečných sekt
1.    silný vůdce, který chce kontrolovat své následovníky a pro svůj prospěch dokáže manipulovat i se silnými a vzdělanými jedinci
2.    izolace, která z postupného oddělování skupiny od společnosti přerůstá do absolutního odříznutí lidí od informací a vnějšího světa
3.    brainwashing, při kterém vůdce stírá snahu svých následovníků o utváření vlastních myšlenek a názorů

Nepodléhejte

Patří k obecně vžité představě, že vlivu sekt propadají především lidé, kteří touží někam patřit, hledají pozornost nebo se chtějí dozvědět o smyslu života. Do náruče sektářského vůdce je může zavést životní nejistota, neúspěch a nízké sebevědomí. Ochrana, pocit porozumění a bezpečí jsou ty stejné hodnoty, které nabízejí svým členům extrémistické skupiny. Jenže ze zkušeností z minulosti vyplývá, že mezi nejvěrnější členy sekt patřili i dobře postavení vědci, lékaři nebo právníci. Tito lidé se nechali až překvapivě snadno vmanipulovat do útoků proti společnosti.

Sektám se připisuje

V zahraničí došlo v druhé polovině 20. století k velkému nárůstu náboženských skupin a autoritářských hnutí. Několik nejznámějších příkladů z jejich výpadů proti okolí vypovídá o extrémní podobě některých sekt a výhradním postavení jejich vůdců. Na konci 70. let se v jihoamerické džungli odehrála největší hromadná sebevražda v dějinách. Vůdce sekty Chrám lidu přikázal více jak devíti stům svých následovníků požít kianid. V polovině 90. let zorganizovala místní sekta útok na tokijské metro smrtícím plynem sarinem. Tehdy zemřelo dvanáct lidí a přes tisíc se jich zranilo.

Varovné signály, podle kterých jsou vaši blízcí v nebezpečí

Máte-li podezření, že se člen vaší rodiny nebo přítel pohybuje v blízkosti lidí, kteří by manipulací a lží ovlivňovali jeho úsudek, může vám to napovědět jeho podezřelé chování.
-    výpověď v práci
-    náhlý rozchod s partnerem
-    prodej nebo převedení majetku na někoho jiného
-    změna bydliště


Zdroj fotografie: wikimedia.org

Přidáno: 14.08.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.