Jak na podzimní únavu a vyčerpání

Vzdelani

Jistě to sami znáte. Část semestru je za námi, ta druhá (pravděpodobně horší) nás teprve čeká. Do toho brigáda, psaní seminárek a zápočtových testů a třeba i nějaké to nachlazení. Jak zahnat únavu a předcházet vyčerpání?

1. Dávejte si pozor na to, co jíte a pijete!

Opravdu. Ovoce nebo hrst oříšků vás rozhodně povzbudí víc a jsou tělu prospěšnější než desátá čokoládová tyčinka nebo pátý hrnek kávy. Pijte čistou vodu, minimálně 2 litry denně. Nepijte kofeinové nápoje nebo kávu, může se stát, že pití těchto nápojů vám naruší spánek. Totéž platí o „energeťácích“. O působení energy drinků na lidský organismus se vedou bouřlivé diskuse, faktem ovšem zůstává, že jejich působení je při dlouhodobém pití negativní, dokonce mohou způsobit i infarkt. V některých zemích (například v Dánsku) jsou energetické nápoje dokonce zakázány.

2. Projděte se.

Pořádně se oblečte a vyběhněte na deset minut ze školy či z práce. Zhluboka dýchejte, procházka na čerstvém vzduchu s vámi udělá divy. Nezapomínejte také pravidelně větrat!

3. Sportujte.

Po celodenním sezení ve škole nebo v práci se běžte alespoň na 20 minut projít nebo na hodinku zacvičit. Nevstávejte od jednoho počítače jen proto, abyste si sedli k dalšímu!

4. Nezapomínejte na své koníčky.Syndrom vyhoření

Musíte taky dělat něco, co vás baví, ne jen to, co musíte. I když máte pocit, že je vaše práce či škola vaším koníčkem, nepřehánějte to a odpočiňte si raději u nějaké jiné činnosti. Nezapomínejte ani na své kamarády.

5. Spěte alespoň 8 hodin denně.

Neponocujte, nečučte do noci na televizi nebo na filmy. Důležitá je i kvalita spánku. V pokoji, kde spíte, si vyvětrejte a zatemněte. Opovažte se usínat u puštěné televize!
Že nemáte čas spát osm hodin denně? Máte, jen to chce lepší time management! ;-)

6. Rozplánujte si den!

Udělejte si seznam povinností, které za daný den musíte zvládnout, se seznamu v průběhu dne odškrtávejte. Může vám pomoct, když si napíšete, kolik času předpokládáte, že vám jednotlivé činnosti zaberou. Nenechávejte vše na poslední chvíli, nestresujte se zbytečně. Musíte mít realistická očekávání, co jste schopni zvládnout.

7. Pokud nic nezabírá, běžte k lékaři.

Máte dojem, že děláte všechno správně, ale přesto ráno nemůžete vylézt z postele a přes den se ploužíte jako zombie? Nechte si udělat krevní obraz a přeměřit hodnotu hormonů štítné žlázy, jeho nedostatek se projevuje mimo jiné i chronickou únavou. Zdraví máte jen jedno, tak si ho važte a pečujte o něj. Návštěvu lékaře neodkládejte, proč se zbytečně trápit něčím, co se může dát snadno napravit.

8. Syndrom vyhoření může postihnout i vás.

Jistě víte, že syndromem vyhoření jsou ohroženi především lidé, kteří vykonávají takzvané „pomáhající“ profese, například lékaři a zdravotníci, hasiči, policisté, psychologové, učitelé, dispečeři a podobně. Bohužel však může poskytnout každého z nás. V dnešní uspěchané době, kdy jsou na nás kladeny stále větší a větší nároky a sami se dlouhodobě přetěžujeme, není divu, že nemůžeme zvládnout vše.
Cítíte se dlouhodobě vyčerpaní, negativně naladění a neschopní se pro cokoliv nadchnout, máte pocit, že práci či úkoly do školy vykonáváte zcela automaticky a bez zájmu? Je na čase navštívit odborníka, nejlépe psychiatra. Nestyďte se, není za co! Až třetina lidí, která zamíří do ordinací psychiatrů, trpí syndromem vyhoření, nikdo ovšem neví, kolik lidí, kteří tímto syndromem trpí, k lékaři vůbec nezavítá. Nejdůležitější je přiznat si, že něco není v pořádku, a udělat první krok.
Tip: Zkuste si udělat online test, například zde: www.syndrom-vyhoreni.psychoweb.cz. Výsledky jsou ovšem jen orientační, v případě pochybností rozhodně navštivte odborníka!

Přidáno: 27.10.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si