Jak Indie vítá jaro a co dělat, když na vás plivne velbloud

Asi mne měly varovat cákance růžové barvy na schodech. Čerstvé cákance, podotýkám. Jenže jsem za sebou měla dvoudenní přejezd z hor, do kterých jsem se ostatně chtěla co nejdříve vracet, a moc jsem toho nenaspala, což ze mne, společně s teplotním skokem přesahujícím dvacet stupňů, udělalo mátožnou zombii myslící pouze na čaj (na kávu zde raději zapomeňte) a pozdní snídani.

Ulice zely prázdnotou. A to je v Indii opravdu podezřelé. Vzhledem k tomu, že spousta lidí na ulicích více či méně doslova žije, patří prázdná ulice podhorského maloměsta k jevům takřka ojedinělým. Teprve když jsem zašla za roh, prořítila se kolem mne skupinka hulákajících tatíků ve středních letech s patřičně oplácanými pneumatikami kolem pasu a pěstěným koštětem pod nosem. Jako by nestačil sám překvapivý fakt, že se odhodlali k běhu (mladí Indové běhají normálně, ale důstojní otcové rodin se nesou, popřípadě valí), ještě po sobě házejí a plácají plné hrsti zuřivě růžového prášku. Neuhnu dost rychle a taky trošku schytám, společně s výkřikem: „Happy Holi, madam!

A pak už se mi otevře vpravdě božský výhled na pestrobarevnou směsku všech generací, kterak se pronásleduje, juchá a navzájem si cpe na první pohled jedovatý prášek všech barev (růžová ovšem převažuje) na všechna místa možná i nemožná. Ohně hoří všude. Křižovatka? Není problém, křížení cest je ideálním prostorem pro pořádnou hranici oslavující dlouho očekávaný příchod jara.

V každém rohu se skví pojízdní stánky s kupičkami barev a jejich majitelé hlasitě vykřikují nabídky a blahopřání. Lidé tančí, smějí se a pronásledují zmatené a v některých případech docela vyděšené turisty (ono když vás znenadání obklopí rozjívená skupina chlapů a s řevem vám začnou matlat barvy po celém těle, slabší povaha by se mohla i leknout).

Holi není „jen“ oslavou jara; vychází z bohaté indické mytologie, konkrétně z příběhu o Prahladovi, oddaném to následovníkovi boha Višnu, jehož otec se ho pokusil nejrůznějšími způsoby sprovodit ze světa. Když neuspěl s jedem ani dupajícími slony, uvrhl syna na hranici, na níž ho měla přidržet jeho teta Holika, sama díky božímu daru imunní vůči ohni. Pevná víra ale Prahladu zachránila a on z plamenů vystoupil nedotčen. Naopak zlá Holika uhořela, neboť se pokusila zneužít dar od boha ke špatnému účelu.

Na oslavu této události hoří hranice a vzduchem létají mračna barev. Původní, tradiční barvy vyráběné z bylin oplývají i léčebnými účinky – bohužel moderní doba přinesla nespočet příměsí hliníku a jedovatých chemikálii, které by do Evropské unie nesměly ani páchnout – chránit si oči je tedy více než doporučeno.

Podobně se doporučuje – zejména pro ženské cestovatelky – obstarat si pánský doprovod (pokud možno patřičně ramenatý), který by indické puberťáky všeho věku varoval před přílišnou uvolněností. Při Holi takřka mizí striktní rozdíly mezi kastami, generacemi i pohlavími, není tedy nic překvapivého, ale ani příjemného, když místní se pokouší využít dočasné beztrestnosti a pořádně si na cizinky sáhnout (a tím myslím: opravdu důkladně). Nikde ale není psáno, že si to musíte nechat líbit.

Puhkar Mela – největší velbloudí trh v Indii

Pushkar – jedno z nejstarších měst v Indii. Nádherné, jemně cizelované stavby pnoucí se kolem posvátného jezera, zpěv z tlampačů a nespočet poutníků přicházejících smýt své hříchy v jeho vodách. Chrám boha Brahmy – je jich jen pár na tomto světě, a ulička plná oblečení a šperků převážně pro západní turisty. Kolem polopoušť, bílé vesničky, velbloudi a za obzorem v poušti ležící zlaté město Jaisalmer.

Během každého listopadového úplňku ztrácí Pushkar svou uvolněnou atmosféru bezvěkého klidu a přijímá plné náruče poutníků, obchodníků a turistů z Indie i celého světa. Hned za městem vyrůstá stanové městečko připomínající pohádky tisíce a jedné noci. Volná krajina ožije zástupy pouštních mužů ve světlých šatech a pestrých turbanech, na ohních se pečou placky čapátí a vaří se čaj. Kolem ohňů se uzavírají obchody. Všude postávají stádečka koz a koní. Nejvíce je tu ale velbloudů; od světlých až k těm takřka černým, malých, velkých i ohromných. Vyzdobených a pyšně hledících, chudě ozdobených a plachých. Mají nádherné oči s dlouhými řasami a vydávají zvuky, jako když se odvodňuje topení.

Je čas nakupovat a prodávat, čas smlouvat, obnovovat kontakty a získávat nové. Za týden nastane oficiální část festivalu plná hudby, závodů na velbloudech a všudypřítomných ohňů; po večerech se od nich linou písně, které Středoevropanovi nedají spát.
Do čista vydrhnutí a do pestrobarevných látek zahalení velbloudi zvoní a cinkají šperky odrážejícími nemilosrdné slunce. Vonné tyčinky se prolínají s pachem velbloudího i lidského trusu a s lákavou vůní linoucí se z kotlíků. Psi se asi zbláznili, pobíhají kolem se zuřivým štěkotem a vyloženě si koledují. Velbloudi mezi nimi proplouvají bez povšimnutí.

Oslavy přitahují spousty zahraničních turistů s blýskavými foťáky a kamerami, mezi kterými se cítím zcela nepatřičně. Ceny čehokoli stoupnou aspoň dvojnásobně a vynoří se nespočet nablýskaných cetek. Po prvním dni oficiálního festivalu odjíždím a odnáším si s sebou vzpomínky na toulání se po táboře před zahájením oslav, na posedávání u ohňů, projížďky na velbloudech a povídání si s lidmi, kteří jsou v poušti doma.

A na to, že oproti všem předpokladům, všichni velbloudi spořádaně plivali vedle.  

Všechny fotografie převzaty z Wikimedia Commons

Přidáno: 21.05.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.