Jak fantasy vypadat může a nemusí

Krasavice bujných tvarů spoře oděná v kroužkovém spodním prádle, čaroděj s rozevlátými bílými vlasy a ostrými rysy, z nich ušlechtilost přímo tryská, okřídlená a opancéřovaná obluda s několika hlavami, které se do cesty neohroženě postaví tajemná postava zahalená v dlouhém plášti, jíž hrdinství odkapává i ušima... Titulní strana s fotomontáží více než ilustrační doplňuje název povinně obsahující alespoň jedno z tohoto: krev, vášeň, ostří, král, osud apod.

Kvůli těmto knihám kolem regálu s fantasy literaturou přejdete bez povšimnutí, protože brak – a často ještě mizerný – vás nezajímá. Mně také ne. A fantasy literatura může vypadat – a často také vypadá – úplně jinak.

Americký spisovatel fantastiky Theodore Sturgeon – zajisté nikoli jako první na světě – prohlásil, že 90% čehokoli je brak (ninety percent of everything is crap). Není důvod domnívat se, že zrovna u fantasy – literatury značně závislé na komerčním úspěchu u čtenářů (s příspěvky kulturních fondů na vydání se dá jen těžko počítat) – by tomu mělo být jinak.

Naštěstí mezi záplavou unifikovaných a fádních dobrodružství ve středověkých kulisách „zpestřených“ magií a sem tam nějakou tou nazelenalou obludou stále vycházejí texty pozoruhodné nejen ve srovnání se svou společností, ale i z hlediska literárního.

Každý máme svůj vkus, proto se jen mohu pokusit představit díla, která mám ráda, a nastínit, co mi na nich přijde zajímavé.
Ačkoli příliš nemiluju mnohadílné ságy, fantasy je na ně zatížená. A k mému překvapení mnoho mých oblíbených autorů taktéž.

J. R. R. Tolkien – Pán prstenů

Není potřeba příliš popisovat, alespoň filmové zpracování známe snad všichni. Tolkienovo jméno ale v textu zabývajícím se fantasy nemohu jen tak vynechat. Ať už proto, že se pokládá za zakladatele fantasy literatury vůbec, nebo proto, že i v dnešní době je jeho dílo jedinečné svou komplexností, překryvy románové a mytické roviny i jazykem. Epigonů má přehršle, žádný se mu ale nepřiblížil.
Těm, kteří jen viděli film, bych ráda doporučila knihu – filmová adaptace se orientovala na průměrného diváka toužícího po snadno srozumitelném dobrodružství do té míry, že zploštila a ořezala jednající charaktery až k nepoznání, přidala nemálo barvotiskovosti a vynechala cokoli, co by zavánělo nejednoznačností.

Tolkien navíc není autorem jednoho románového cyklu; krom Hobita je u nás i ve světě populární Silmarilion – fascinující kronika Středozemě, ve které celý příběh Pána prstenů zabírá několik odstavců. Není to román, spíše dějiny ohromující svou uceleností a bohatstvím.

Andrzej Sapkowski – Sága o zaklínači

Když jsem narazila na první díl – Krev elfů – nadchlo mne, jak málo se to podobá Tolkienovi. V jeho světě sice potkáte elfy i trpaslíky, od těch Tolkienových se ale nezměrně liší, především svou civilností, „realističností“ (nejde o tajemné mytické bytosti) a vzdáleností od ideálu. Sapkowski je mistr slova, svěžích dialogů a poutavých příběhů. Jeho knihy sice můžete číst jako pouhé dobrodružství, ale pak se o hodně ochudíte. Jeho hrdinové nejsou černobílí, mohou nám mnoho říci i o nás samých a o našem vlastním světě.

Mervin Peake – Gormenghast

A nyní něco zcela jiného. Trojdílný cyklus (více autor dokončit nestihl) zavede čtenáře na fiktivní hrad, který je světem sám pro sebe. Zajisté se tam něco děje, čtenář ale jen pozvolna proniká do přediva podivuhodného světa představovaného dlouhými barvitými popisy zacyklenými v sobě navzájem. Omezené množství hlavních postav, až dekadentní atmosféra vyprázdněných rituálů a neměnného ulpívání. Změna se rodí pozvolna, ale přichází jakoby znenadání. Gormenghast klade nemalé nároky na čtenářovu trpělivost a toleranci, výsledný zážitek za to ale stojí.

Steven Erikson – Malazská Kniha Padlých

Barvité, epické, spletité, rozsáhlé… Prvních 100 stran každé knihy netušíte, kde jste a proč. Komplexní systém vztahů je znám pouze autorovi, nám se odkrývá po kapkách. Následek se zpravidla dozvíte před příčinou, na chronologii a linearitu raději zapomeňte. Pro mne osobně je Erikson jeden z nejpozoruhodnějších autorů vůbec: představuje úžasný a do podrobností vykreslený svět s vlastní mytologií a originálním fungováním magie, na jehož příbězích se ukazuje marnost představ o pokroku, spravedlnosti a všech velkých ideálů v historii našeho světa. Ústrojně mísí velké dějiny s osudy jednotlivých hrdinů, úměrně prokládá civilnost patosem, velké příběhy malými událostmi. Jeho hrdiny si (na rozdíl od mnoha papírem zavánějících fantasy postav) zapamatujete.

George R. R. Martin – Píseň ledu a ohně

Úvodní kniha - Hra o trůny – se v současnosti dočkala překvapivě zdařilé seriálové adaptace. Nemalou zásluhu na tom zajisté má i aktivní podíl autora na scénáři a výběru herců.
Něco mezi románovým cyklem a eposem, nápadité, temné a věrohodné. Jen si musíte zvyknout na to, že autor s vámi vždy nehraje čistou hru. Navede vás na určitou linii uvažování a pak ji beze studu poruší.

Terry Pratchett – Cyklus Úžasná Zeměplocha

Pokud máte rádi parodie, Pratchett se vám bude zamlouvat. Střílí si ze všech našich „velkých“ témat – Víra, Vlast, Národ apod. Vesele píše i o neveselých věcech, nezapomíná na důležitost malých osudů. Humor napomáhá porozumění a toleranci. Už jen díky tomu autorovi odpustíte občas se opakující schémata a mírně zmatené konce.

Andrzej Pilipiuk – Kroniky Jakuba Vandrovce

Velice černý humor. Inzeráty na přebalu hovoří za vše: „Použité rakve – velkoobchod, maloobchod, levně,“ „Chceš vidět kus světa a zažít opravdová dobrodružství? Naše cestovní kancelář nabízí zájezdy do Afgánistánu, Kosova, Čečenska…

Tipy na další nejen fantasy literaturu naleznete i v našem článku A jak to bylo dál? Tipy na dětské knížky, které nepřečtete jenom jednou. Hledáte vhodný knižní dárek pro vaše blízké? Poradíme Vám v článku Novinky na českém knižním trhu.

 

 
Společenstvo prstenu - J. R. R. Tolkien - Argo lze pořídit v e-shopech za cenu od -(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
Vichr smrti - Malazská Kniha Padlých (7). - Erikson Steven lze pořídit v e-shopech za cenu od -(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
Střet králů 1+2 - Píseň ledu a ohně - kniha druhá lze pořídit v e-shopech za cenu od - (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
Kroniky Jakuba Vandrovce - Andrzej Pilipiuk lze pořídit v e-shopech za cenu od - (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
Přidáno: 05.05.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si