"Jak dál, Evropo?" Rozhovor o postoji Polska a jeho roli v Evropě

Jak se k evropským otázkám stavějí země střední a východní Evropy, mezi nimi kupříkladu Polsko? Zaujímá jiné postoje než ostatní evropské země? Co vlastně pro Polsko znamená členství v EU? A dochází k vzájemnému ovlivňování členských států EU a polské společnosti?

O těchto i dalších tématech budou 14. listopadu diskutovat Paweł Kowal - polský europoslanec, předseda výboru pro parlamentní spolupráci EU–Ukrajina a předseda polské strany PJN, a Kai-Olaf Lang, vedoucí výzkumné skupiny pro evropskou integraci v berlínské nadaci Věda a politika. Debatu pořádá Goethe-Institut v Praze ve spolupráci s Polským kulturním institutem.

Diskusní řada Jak dál, Evropo? pořádaná Goethe-Institutem se v debatách s českými a zahraničními experty věnuje evropské tematice z několika perspektiv a navazuje na loňskou diskusní řadu V co věříš, Evropo?. Ta se zamýšlela nad tím, jaké je ideové jádro evropské společnosti.

Listopadová diskuse je v pořadí již druhou debatou z cyklu zaměřeného na evropská témata, první proběhla na jaře za účasti dlouholeté předsedkyně Spolkového ústavního soudu a bývalé prezidentky Goethe-Institutu, Jutty Limbach, a Elišky Wagnerové a věnovala se otázce suverenity v Evropě. 3. prosince se uskuteční zatím poslední diskuse, jejímiž hosty budou slovenská socioložka a bývalá premiérka Iveta Radičová spolu s německým teologem a religionistou Friedrichem Wilhelmem Grafem. Společně s Tomášem Němečkem budou diskutovat o základních otázkách solidarity a nárocích, které s sebou nese společenství států.

Místo konání: Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, 2. patro
Termín: 14.11.2012, 19:00
Moderace: Petr Kratochvíl, Ústav mezinárodních vztahů Praha

Vstup zdarma, rezervace není nutná. Německy, polsky a česky se simultánním překladem.

Pro více informací sledujte průběžně internetové stránky www.goethe.de/praha.

Přidáno: 05.11.2012, Zdroj: Goethe Institut

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.