Jak by vypadal svět, kdyby se něco stalo jinak – alternativní historie

V jakém světě bychom žili, kdyby se Adolf Hitler nikdy nenarodil? Došlo by i přes to ke druhé světové válce a jak by se změnila tvář Evropy? Co kdyby tehdejší Československo nepřijalo mnichovský diktát a bránilo by se nacistické agresi? Co kdyby se prezidentem USA roku 1941 nestal již potřetí Franklin Delano Roosevelt a místo něho by nastoupil Hitlerův obdivovatel a letecký akrobat Charles A. Lindbergh?

Do akademických diskuzí o tom, co by se stalo, kdybychom se v minulosti vydali jinou cestou, se občas zaplete každý z nás. Jak by se změnil náš vlastní život a jak by vypadal svět? Tyto svůdné otázky si systematicky pokládají historici a autoři tzv. alternativních historií, textů vycházejících z domýšlení následků událostí, které se mohly stát, ale nestaly se. Více či méně hodnověrně tak předestírají obraz světa, kterému nechybělo mnoho, aby se stal naším vlastním.

Jsou to fascinující úvahy, které stojí u zrodu neméně fascinujících textů – zejména když se jich ujme spisovatel hodný toho označení, který umí pracovat s příběhy, fakty i slovy a své čtenáře tak dokáže přenést do světa jinam a jinde.

Nesmírně lákavým a hojně využívaným tématem jsou vcelku pochopitelně události druhé světové války. Obraz vítězné třetí říše, v níž už není ani stopy po židovském obyvatelstvu, vykreslila celá řada autorů. K těm zajímavým patří román Otčina britského spisovatele Roberta Harrise. Příběh se odehrává roku 1964 v Německu, které dosáhlo absolutního vítězství. Otřesená Evropa, „vyčištěná“ od nežádoucích živlů se ocitla v mírovém období, které je zneklidňováno pouze napětím mezi nacistickou diktaturou a Spojenými státy – tzv. Studenou válkou. Na vylepšení vzájemných vztahů se ale aktivně pracuje. Špinavá válečná tajemství odpočívají v pokoji a nikdo se neptá, kam zmizeli všichni ti lidé. Až náhoda otevře cestu ke změně a k šokujícímu poznání.

Českou odpovědí na mnichovský diktát je román Peklo Beneš Josefa Nesvatby vycházející po historické stránce z představy, že se Benešovi podaří zabránit mnichovským událostem a Československo se stane neutrálním státem. Jak už je u Nesvatby zvykem, nespokojil se pouze s jednou hlavní linií příběhu a jednoduchým směřováním k cíli. Při čtení se dočkáte nejednoho překvapení.
Roku 2010 vyšel román Spěšný vlak Ch.24.12 Jana Poláčka rozvíjející úspěšnou povídku Cesta hrdiny, která byla publikována o tři roky dříve ve sbírce českých alternativních historií Imperium Bohemorum. Představuje svět padesátých let, v němž trvalo dvanáct dlouhých let, než svět podlehl nacistické moci, a to především díky propojení magie s vědou a objevení tajemné energie vrilu (který si autor vypůjčil od slavného českého mystifikátora Ludvíka Součka). Evropa získala značně bizarní podobu: vítězové čistí vlastní řady od těch, kteří jim pomohli zvítězit, mírotvorce a milovaný vůdce Adolf Hitler pravidelně létá meditovat do Tibetu a České země se pod vedením Radoly Gajdy již na počátku války přidaly k Německu. To nejzajímavější na knize ale vytváří až jazyk a atmosféra textu – bezútěšná, studená a jaksi bezmocná. Nikoli náhodou silně asociuje díla Ladislava Fukse.

Svým způsobem alternativní historií je útlá kniha s názvem Železný sen. Napsal ji ilustrátor a autor science-fiction Adolf Hitler. Ne, nedělám si legraci, na přebalu knihy se dočtete toto: „Adolf Hitler se narodil v Rakousku 20. Dubna 1889. V mládí přesídlil do Německa a za Velké války sloužil v německé armádě. Po válce se krátce zapletl do radikální politiky v Mnichově, ale v roce 1919 se definitivně vystěhoval do New Yorku. Po dobu, kdy se učil anglicky, si na živobytí vydělával jako pouliční malíř a příležitostný překladatel v Greenwich Village, newyorském útočišti bohémy.“ Alternativa druhého řádu představuje kvazi výplod Hitlerových divokých fantazií o vznešeném rytířském řádu bojujícím s podlidskými armádami skřetů. Při čtení vás mrazí v zádech.

Židovském policejním klubu Michaela Chabona se velká část východoevropských Židů zachránila před holocaustem na Aljašce, kde vznikla zvláštní židovská samospráva, která ale pomalu končí, a správa nad územím má být vrácena do rukou Spojených států. Chabon popisuje stísněnou atmosféru nejistoty, exilu a vykořenění ve světě, v němž se střetávají tradiční hodnoty s nároky moderní doby. Rozhodně stojí za přečtení!

Román Daniela Eastermana podává mrazivou výpověď o tom, jak by to mohlo vypadat, kdyby se ve fašistických Spojených Státech k moci dostal spolu s Charlesem A. Lindbergem Ku Klux Klan. Jeho vize je surová, krutá a bolestně realistická.
Ze stejného východiska – tj. zvolení Lindberga prezidentem – vychází Philip Roth ve Spiknutí proti Americe (více najdete v článku Novinky na českém knižním trhu).

Stále úchvatným textem zůstává Muž z vysokého zámku Philipa K. Dicka.

Ale alternativní historie nezasahují pouze události druhé světové války, jak by se z dosavadního výčtu mohlo zdát. Pozornost si zaslouží například Přeměna Kingsleyho Amise odehrávající se v paralelním vesmíru, v němž nedošlo k reformaci, nebo Aztécké století Christophera Evanse.

Přidáno: 24.05.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.