Island - jiný kraj, jiný mrav

NAEP

Soutěžní esej Národní agentury pro evropské vzdělávací programy,
Adam Kožoušek, ČVUT Praha

Milý čtenáři,
jestli máš chvíli, pojď se mnou nakouknout na ostrov v Severním oceánu, docela jiného kraje a snad i jiného mravu?

Pokud jste překvapení, že si hned takhle na úvod drze tykáme, potom Vám omluvně doplním znalosti, totiž vykání na Islandu je používané asi jako v naší zemi spřežky. A tak si například vyplašený zahraniční student musí těžce zvykat, že na pana doc. Gudmundssona Csc. se prostě volá „hej, Siggi“ (přitom u řady domácích profesorů člověk vlastně ani nezná křestní jména, není, liž pravda).

Držte si klobouky a jedeme z kopečka, na ulicích pozor, aby Vás nenadjelo některé z terénních automobilů velikosti chatky, pokud jste z toho dostali chuť na pivo, dopřát si můžete mok pouze ve speciálních likérnictvích nebo předražené v baru. Potom si nevšímejte občasného říhnutí, však jak říkala babička: „vzdoch mosi ven, a néjni to zdravi se nafokovat.“ Později samozřejmě zmoknete, i když na začátku vaší vycházky (to jest před hodinou) byl krásný slunný den. V horším případě (většinou v zimě, rozuměj od října do května) zažijete sněhovou vánici, ve které není výjimečné potkat mladý pár nesa kornout pořádné porce zmrzliny. Zmrzlina je vůbec velice oblíbenou laskominou, naznal bych hned po vedoucí lékořici, kterou najdete snad úplně ve všem, v nejlepším pak v kombinaci s výše zmíněným.

Dalším z pokrmů, které je nutno na místě okusit, je uleželý, či snad přeleželý severský žralok a ovčí speciality naložené do octového konzervujícího láku. V podobě malých kostiček, polkne se neznámé sousto ovčích varlat a slabším jedincům dá vskutku kus práce netvářit se „kysele.“ Nutno podotknout, že v těchto pochoutkách, starších než první islandská obydlí, kdy sloužily jako železné zásoby v dlouhých zimních měsících, si dnes libují snad jen opravdoví gurmáni. Jednohubky je doporučené zapíjet malými štamprdlemi kořalky Brennivín, obdoby známé režné.

Najít na ostrově pro našince tak typický znak volné přírody – vzrostlý les, opravdu není lehké, příroda si tu libuje v travnatých, věčně podmáčených pláních, kamenitých kopcích, ostrých horských úbočích a v neposlední řadě nekonečných lávových polích obrostlých všudypřítomnými bohatými lišejníky. Tvář krajiny by těžko popsal i sám Fráňa Šrámek.

Nyní obraťme list, téma vybízí ke srovnání každodenního života národních figurantů. Pózovali František Kabelka, 37 let, technik a Viglundur Jón Sigbjörnsson, 36 let, rybář. Franta pracuje od šesti do půl třetí, má s manželkou zatím jedno malé dítě, hovoří velice špatně německy, ve volném čase vylepšuje dům a hraje fotbal, o víkendech jezdí s rodinou za rodiči na venkov, vlastní menší dům na hypotéku a Škodu Fabii. Vigli pracuje po 3 týdny na moři a potom má týden volno. Hovoří průměrnou angličtinou a dánštinou. Se ženou mají 3 děti, nejstarší pobývá přes rok v oblastní škole. Ve volnu jezdí s rodinou do letního domku (a to i v zimě), nebo pobývá doma, mají dům, letní domek, 2 auta. Dá se říci, že mají oba stejné radosti i starosti, suchozemec z prostřed zalesněného, podnebím mírného a zalidněného kontinentu i seveřan z pustého, drsného ostrova.

Nenechte se zmást propagačními fotografiemi slunných dnů z konce června s právě kvetoucími jarními bylinkami. Ano, léto je i tu příjemné, asi jako u nás jaro. Ale podívejme se na zimu, člověk si zanadává na silničáře, že zase jedou pozdě, málo to posolili, České dráhy zpoždění 20 minut... bydlet třeba v Západních fjordech, v lednu 3 hodiny světla, nejbližší lidé (dohromady tři) 50 km daleko v dalším fjordu, slyšet je jenom bzučení ledničky když zrovna ojediněle nefouká vítr a nedává Vám pocit že jste unášení na ledových vlnách kdovíkam. Ovšem Vy už samozřejmě víte co a jak a tak máte nakupené zásoby i kule na lední medvědy a troly, občas něco prohodíte s předoucí manželkou a čekáte několik měsíců, až bude zase venku „k žití“. Abych nezapomněl, většinou máte kousek od bydliště bazének s horkým pramenem, což už Vás ale po těch letech nebaví jako rozjařené turisty, kteří na Vás zaklepou, aby rukama vysvětlily, že jako auto, sníh, nejede, pomoc, traktor, ty, diky moc... po úspěšné záchranné akci obdržíte litující a respektující pohledy na obyvatele tohoto konce světa. Jestliže na Vás působím lehce depresivně, potom apeluji pouze tisícinou opravdového pocitu z návštěvy těchto míst. A není se čemu divit, pokud potkáte v Ísafjörduru osamělého polského rybáře, kteréhož rodina sbalila kufry a prchla do matičky. Pozvěte ho na vodku, aby to vydržel do léta a s poslední lodí odcestoval domů na kontinent.

Bez trochy nadsázky také můžete s klidem poslat pořádkumilnou a sekýrující tchýni do většiny ostrovních domácností. Po lehčím šoku Vám ještě ráda bude nosit do „bordýlku“ Vaší pracovny Islanďany tolik milovanou kávu.

Je také kupodivu, že s tak nepočetným národem se Island chlubí pestrou kulturní scénou. Nabyl jsem dojmu, že každý druhý obyvatel musí být muzikantem, a potom ten lichý je malířem, básníkem, modernistickým sochařem, historikem, fotografem či jakýmkoliv dalším múzou políbeným občanem. Možná proto je seveřanům vlastní jakýsi vnitřní klid, ochotná, příjemná, i když uzavřená povaha, neobtěžující hrdost a někdy snad až přemíra tolerance.

Pokud chcete zažít pocit opravdové svobody, potom se pořádně navlečte, naimpregnujte všechno, co lze a vyražte za střelkou kompasu. Možná zjistíte jako já, že tak jako je zdejší kraj docela jinačí, mravy obou národů jsou si blíže než 2500 kilometrů ležících mezi našimi hranicemi.

Soutěžní fotografie Národní agentury pro evropské vzdělávací programy,
„Jižní pobřeží - cukrovaný mák a zkamenělí trolové.“
Adam Kožoušek, ČVUT Praha

Jižní pobřeží - cukrovaný mák a zkamenělí trolové

Na Islandu je všechno jinak. Kde vlny olizují černý písek, Rusalce by noha zmrzla na sněhu...

 

eea grants norway grants
Přidáno: 20.08.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.