Inovátoři - kniha plná osobností, jež změnily budoucnost lidstva

Ve škole nás učí fyzice, historii, matematice a spoustě jiných vědních oborů. Ale ruku na srdce, kolik z vás si pamatuje na jména vynálezců nebo na to, co stálo za jejich objevy? Možná si vzpomeneme, kdo vynalezl první telefon. Už však nejsme schopni odpovědět na otázku, kdo vynalezl první procesor či kdo vynalezl první počítač, aby dešifroval tajné německé kódy. To a ještě více se můžeme dozvědět v audioknize Inovátoři od Waltera Isaacsona. V tomto poutavém díle popisuje neuvěřitelným způsobem vývoj techniky od prvních relevantních krůčků 19. století.

Kde jinde začít, než v kolébce národa tehdejšího světa, Anglii. Za zmínku určitě stojí hned první příběh o Adě Lacelaceové, ženě, která spojila dva světy. Svět bohémů, zděděný po jejím otci jménem Byron, a obdivem k vědě, který zase obdržela díky výchově matky.

Isaacsonovi Inovátoři se dále prodírají přes rozličné scenérie roku 1937 až po světovou válku, kde hnací sílou byla snaha předstihnout nepřítele v jeho technologickém pokroku. Díky tomu například mohl vzniknout skvělý vynález Mauchlyma a Eckerta, kteří sestrojili zařízení schopné rozklíčovat tajné německé šifry. Tím to však nekončí. Po této události se dostáváme k neuvěřitelnému světu nám známých počítačů, programování, apod.

Kdo si myslí, že se jedná pouze o technický popis stavu věci, hluboce se mýlí. Jedná se o velmi líbivé dílo, které je protkáno rozličnými osobními příběhy a psychologickým vyobrazením. Důležitou roli v moderním světě výpočetních technologií sehrál i Bill Gates, který v útlém věku údajně odmítal opustit svůj pokoj, aby se připojil ke společnému jídlu, s tím, že přemýšlí, k čemuž nabádal i svoji matku. A tak se zrodil génius, který ovlivnil svět.
Inovátoři také uvádí a vyvrací různé mýty, jako je ten o internetu, kdy se zpočátku jednalo o projekt, který měl usnadnit komunikaci mezi univerzitami. Tímto projektem máme na mysli „arpanet“ (předchůdce internetu), avšak vývoj financovaný především armádou chtěl směřovat snahu jiným směrem, aby jej v budoucnu mohli využít pro vojenské účely.

Tato audiokniha bezpochyby nemá ambici popsat celou historii počítačů. Spíše se zaměřuje na její pozitivní aspekty a zdůrazňuje fakta, která mohou jednotlivé čtenáře obohatit. Dílo se snaží sjednotit nezávislé jedince, kteří sdílí hodnoty, mají ambice něčeho dosáhnout a dívají se na svět stejným způsobem, jako inovátoři minulého století.

Za zmínku stojí také jméno muže, který zapůjčil audioknize svůj hlas. Nejenže se Vladislav Beneš příjemně poslouchá, ale jeho hlas umí být natolik poutavý, že Vás Inovátoři doslova pohltí.

Interpret: Vladislav Beneš

V roce 2011 se z Isaacsonova převratného životopisu zakladatele Applu Steva Jobse stal globální fenomén a jedna z nejprodávanějších knih literatury faktu všech dob. Nyní Walter Isaacson přichází s příběhem lidí, kteří nástup Jobse a digitálního věku umožnili. Pokud chcete pochopit, jak k inovacím skutečně dochází a jak spolupráce vede ke kreativitě, pak jsou Inovátoři tou správnou volbou. Tato kniha (či audiokniha) má naději stát se klasickým textem o dějinách digitální revoluce a nepostradatelným průvodcem světem inovací.

Tento příběh vypráví o tom, jakým způsobem uvažovali a proč byli tak vynalézaví. Je také vyprávěním o jejich schopnosti spolupracovat a osvojit si umění týmové spolupráce, díky níž pak byli ještě kreativnější. Vydáno v koprodukci nakladatelství Práh a Audiotéka.cz.

Další novinky ze světa audioknih najdete na Audiotéce.

zdroj obrázků: Audioteka.CZ

Přidáno: 06.03.2016, Zdroj: Audioteka.cz Autor: Tomáš Kolomazník

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.