Imperfekcionisté: Není novinář jako novinář

Vzdelani

Byli jste už někdy v redakci? Přemýšleli jste někdy nad tím, jak to tam chodí a co za lidi tam pracuje? Kanadsko-anglický spisovatel na toto téma odpovídá ve své prvotině s názvem Imperfekcionisté. Povrchnost vzájemných vztahů, egocentrismus, nenaplněné sny, workoholismus, ztráta motivace, vyhoření, konkurence nebo láska k práci. To vše čtenářům předkládá na příkladu deseti pracovníků redakce anglicky psaných novin se sídlem v Římě.  

Tom Rachman sepsal čtivou knihu o dějinách redakce zdánlivě zásadních novin. Vše začíná rokem 1953, kdy americký milionář Cyrus Ott zakládá redakci. Po rozpačitém startu novin a získávání čtenářů po celém světě se seriózní list dočká jistého úspěchu. Závěr se odehrává po roce 2000, kdy do Říma mezi rezignované novináře přijíždí Ottův vnuk, sám neschopný cokoli vybudovat či vytvořit, aby ukončil dlouhé trápení a finanční potíže tohoto upadajícího podniku.

Autor knihu rozdělil do dvou linií. V té první líčí jednotlivé příběhy pracovníků římské redakce. Čtenář narazí na deset profilů zaměstnanců novin od šéfredaktorky či editora až po obyčejného korektora nebo afrického dopisovatele. Z přehledu těchto podivínů a bizarních lidských osudů může mít čtenář pocit, že je pro atraktivitu knihy musel autor patřičně zveličit. Jenže ono to nebylo vůbec třeba. Když se nad tím zamyslíte blíže, dojde vám, že každý máme někoho podobného ve svém okolí. Každý přeci známe někoho, kdo má problematický vztah s některým členem své rodiny (korektorka Ruby Zagová), kdo má nudnou práci a jeho profesní naplnění je v nedohlednu (autor nekrologů Arthur Gopal) nebo kdo se cítí starý a nepotřebný (pařížský korespondent Lloyd Burko).

Druhá, stručnější a kurzívou psaná linie je věnovaná historii deníku, jehož jméno se v knize nedočteme. Jednotlivé krátké flashbacky mapují založení, vzestup i první problémy novin Cyruse Otta. V této části se dozvíme i něco o jeho soukromí a pohnutkách, které ho vedly do takto riskantního podniku. Pojmem imperfekcionisté Tom Rachman pojmenoval své postavy, které mají k dokonalosti skutečně daleko.
Rachman sám v několika redakcích pracoval, takže mu jistě nešlo o tvrdou kritiku kolegů novinářů či poměrů panujících v tištěných médií. Imperfekcionisté jsou spíš jakousi vzpomínkou na doby, kdy se noviny tvořily na psacích strojích, dopisovatelé posílali telegramy a vše se ještě nedalo odpracovat přes e-mail. Společně s koncem této éry skončilo i výsadní postavení novin jako zpravodajského média. Vedle tisku nastoupila televize a později také internet a převzaly všechny úlohy, které noviny a časopisy do té doby plnily. Přeživší redakce začaly pomalu publikovat na internetu, kde se denně odehrává veškerý informační ruch.

Je až s podivem, jak uceleným dojmem kniha, rozdělená do jedenácti kapitol, působí. Ačkoli každých třicet až čtyřicet stran autor vypráví příběh někoho jiného, čtenář nemá nutně pocit odcizení a nepřiměřeného odstupu od popisovaných situací nebo od pocitů hlavních hrdinů. Především pro lidi mimo obor jsou Imperfekcionisté zajímavě a čtivě napsanou knihou, která jistě překvapí nekompromisností popisu některých povah či osudů. I z toho důvodu je potřeba, abyste více jak tří set stránkovou knihu dočetli až do konce. I díky tomu zjistíte, že není každý novinář, kdo se za něj vydává.

Herman stojí před stolem a probodává pohledem trojici korektorů, kteří jsou právě ve službě. Prsty na klávesnicích strnou uprostřed pohybu. „A to jsem ještě nikoho neobvinil,“ zavrčí temné a otevře ranní vydání, jako by obsahovalo vražednou zbraň. Ale to, co doopravdy obsahuje, je horší: je v něm chyba! Herman do ní s despektem píchne prstem, strká do toho ohavného slovního spojení, jako by ho chtěl odsunout nejlépe do úplně jiného periodika. „Válka s terorem,“ řekne. Plácne do stránky a strčí ji trojici pod nos jako psovi okousanou botu. „Válka s terorem!“
„Válka s čím?“ ozve se jeden z korektorů.
„Válka s terorem! V Bibli žádná válka s terorem není. A najednou ji objevím tady!“ Znovu zabodne do článku svůj tlustý ukazováček a protrhne jím stranu tři.
(Rachman, T. Imperfekcionisté. Brno: Host, 2013, str. 101)

Přidáno: 11.07.2013, Zdroj: HOST Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.