Ich liebe dich, aneb jak se společensky znemožnit v 5 minutách

„Život je příliš krátký na to, abychom se učili německy,“ praví známý internetový vtip. Jenomže německy mluví na 200 milionů lidí, platy na západ od nás jsou dvakrát větší a taková dovolená v Tyrolách taky není úplně k zahození. Takže jsem se rozhodl němčinu neodpisovat. Jenomže jsem to s ní vážně neměl jednoduché.

Můj problém začal už na střední škole. První učitelka nám vážně onemocněla, druhou jsme dostali do blázince a třetí byla tak mimo z toho, že vůbec nic neumíme, až na nějaké učení docela rezignovala. Takže všechno, co jsem si z hodin odnesl, byla věta „ich liebe dich“, kterou jsem omylem řekl spolužačce, aniž bych věděl, co znamená.

Jenže pak jsem se začal shánět po práci a zjistil, že znalost angličtiny není všechno a že na jakémkoliv lépe placeném postu ode mě očekávají znalost alespoň dvou světových jazyků. Takže nastal čas na Marečku, podejte mi pero, a zpátky do školy. Potřeboval jsem nějakou jazykovku v Budějovicích a volba padla na školu www.jipka.cz.

Ještě před nástupem do třídy jsem si prošel online testem, který mi měl pomoci zařadit se do správné skupiny. S výsledkem A2 jsem dopadl hůř, než jsem čekal, ale nakonec jsem byl rád, že to tak dopadlo. Byl jsem totiž dutější než vykotlaný pařez a učitelka na mě musela pořádně zapracovat. Do kurzu se přihlásilo 5 studentů – kromě mě to byl ještě jeden středoškolák, který zoufale potřeboval doučování, žena na mateřské dovolené, jeden podnikatel a další vysokoškolák.

Jazyková škola České Budějovice mě nakonec příjemně překvapila. Měl jsem už zkušenosti s několika soukromými učiteli z řad vysokoškolských studentů, ale z těch jsem měl vždycky jen osypky. V čele třídy stanula zkušená lektorka Markéta, která se pyšnila tím, že pět let pracovala v Německu jako překladatelka. Domů ji přitáhl stesk a chlap. Blýskla se ale perfektními znalostmi, příjemným smyslem pro humor a hlavně úžasnými pedagogickými schopnostmi.

Její hodiny sice nebyly nějak převratně originální – každý, kdo prošel střední, si dovede představit, co následovalo: úvodní konverzace, probírání nového tématu, poslech, opakování, zkoušení.  Což ale v nejmenším nevadí. Ostatně už Ogilvy řekl, že originalita se přeceňuje. Důležité je dobře ovládat to, co funguje a umět to předat druhým. Markétinou hlavní devizou byla schopnost přijít se zábavnými hrami, které nás nutily interagovat a komunikovat navzájem.

Ne, že by ze mě byl po jednom roku němčiny profík, ale víte co? In einem Monat arbeite ich im Deutschland.

Přidáno: 15.04.2014, Zdroj: Jazyková škola Jipka Autor: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Cestování – nejlepší životní investice - recenze knihy
Kniha Cestování – nejlepší životní investice je zajímavá nejen tím, že je jakýmsi motivačním a kariérním rádcem, ale navíc je i biografií autora, který čerpal ze svých zahraničních zkušeností. Lukáš sice našel…
Práce v Dánsku: Individualita a odpovědnost
Když jsem před třemi lety poprvé přijela do Dánska a rovnou se tam při té příležitosti přistěhovala, všechno bylo nové a jiné. Najednou jsem se ocitla v zemi, kde zima není překážkou pro cyklisty a kde si lidé…
Začít spolupracovat se zahraniční univerzitou není nic složitého
Nemáte zkušenosti s podáváním projektů spolupráce se zahraničními vysokými školami? Poradíme vám, jak na to!
Jak na levné cestování?
Láká tě dobrodružství a vůně dálek, ale bojíš se, že nemáš dost peněz, aby se tvé cestovatelské sny uskutečnily? Chceš si užít parádní léto u moře, v horách nebo vyrazit na prázdninový trip po vlastní ose, ale…