Hurá do školy, aneb jak se vyrovnat s návratem do lavic

Vzdelani

Vůbec nezáleží na tom, kolik je vám let a zda do školy chodíte povinně nebo zcela dobrovolně. Začátek dalšího školního roku se i tak u většiny neobejde bez trochy toho zklamání z konce léta, nových povinností, pravidelného vstávání a dalšího roku učení. Zkuste ale ještě na chvíli zastavit svůj tok negativních myšlenek a radujte se z maličkostí.

Důvody, proč se těšit do školy, se vždycky najdou

Místo toho, abyste veškerý svůj čas trávili opakováním, jak tu školu nesnášíte a závidíte všem pracujícím, že už se nic učit nemusí, byste měli věnovat energii přemýšlením nad pozitivy školní docházky. Proč si asi myslíte, že vám rodiče dokola připomínají, že by radši chodili znovu do školy. Minimálně několik kladných věcí se na škole najde, a ne že ne. Čtěte dál, jak se věci mají. 

Kamarádi

Přátelství s některými lidmi ze střední nebo vysoké je na celý život, a proto není na škole nic lepšího než kumpáni a nejlepší kamarádi.

Společný nepřítel

O prázdninách si děláte, co chcete a vídáte lidi, které chcete. Člověka můžou ty klidné vody začít hodně brzo nudit. Ve škole můžete alespoň s ostatními neustále plánovat rebelie vůči protivným spolužákům, konkurenční třídě nebo některému z učitelů.

Začátek roku s čistým štítem

Ať už jste na konci loňského roku „schytali“ jakékoli známky, na začátku nového školního roku stojíte na novém startu a když budete chtít, může z vás být klidně premiant.

Nečekaná překvapení

Znáte během školního roku lepší pocit, než když se dozvíte o zrušené hodině, zkráceném vyučování, ředitelském volnu nebo celodenním výletě? Tak vidíte...

Adrenalin

Ve fázi největšího zoufalství, kdy jste se opět ale vůbec neučili, zkoušíte, jestli alespoň jednou ukecáte film místo zkoušení.

Přestávky

Pětiminutovky, velká přestávka nebo obědová pauza slouží k potkávání spolužáků sedících na druhé straně místnosti, návštěvám jiných tříd, hraní si s automaty na pití a vymýšlením strategií na další hodinu, kdy je v plánu zkoušení.

Na volné noze

Pokud kvůli škole dojíždíte nebo dokonce bydlíte na intru, máte o důvod víc, se do ní těšit. Bez dohledu rodičů se ten volný čas přeci jen lépe užívá, no ne?

Pravidelná dávka zábavy

Patříte-li ke sportovním nadšencům nebo máte jiné zájmy, začnou vám s novým školním rokem pravidelné tréninky a hodiny hudebky, výtvarky, tance nebo toho, co vás zrovna baví.

První týden na vysoké je brnkačka pro zkušené

Nástup do semestru je v pohodě, pokud už víte, o co jde. Stačí s partou starých známých absolvovat úvodní přednášky, díky níž zjistíte, jestli vás tam příště budou potřebovat, nebo se bez vás klidně obejdou. Sami si alespoň ověříte, jaké budou výstupní požadavky, jak dlouhá má být seminární práce a kolik pokusů máte na test. Informace předávané z kamaráda na kamaráda totiž rychle ztratí navěrohodnosti.

První týden na vysoké

V případě, že se chystáte na vysokou poprvé, měli byste tomu věnovat trochu více přípravy, ať se pak necítíte příliš mimo. Projděte si sylaby předmětů, diskuze u přednášek a nakonec i ten Facebook jistě pomůže. První týden je rozhodující pro naplánování celého semestru, takže se snažte dojít všude a včas. A pro případ, že byste se rozhodli absolvovat všechny přednášky z rozvrhu od rána až do večera, vězte, že jíst i pít se na vysoké může. Čtení knih a novin je pak v některých případech doporučeno, některými pedagogy dokonce povoleno.

Hlasujte o nejhorší větu, kterou můžete zaslechnout první dny ve škole:

Škola volá! (Trapas, připadáte si jako na základní škole.)
Vstávej, dneska už musíš do školy. (Jen o trochu lepší než škola volá.)
Vítejte ve škole, letos na vás česká maturita. (Čili hned od začátku víte, že se toho po vás bude chtít letos mnohem víc)
Já ti to zabavím a dostaneš to až na konci školního roku. (Tedy až za 10 měsíců!)
Já budu příští 4 roky vaše třídní, takže se postupně každý postavte a představte se ostatním. (Jestli zmíníte svoje koníčky, budou se vám spolužáci smát ještě na konci školního roku).
Vzadu sedět nebudeš. Pojď sem dopředu, ať na tebe vidím. (A vy uvidíte na profesorku!).
Dej si na mě bacha, nebo budeš hned první den po škole. (I ten první den už je velkou obětí.)
Už byste měli začít psát diplomku. (I ti nejnespolehlivější ještě v tu dobu věří, že začnou včas.)

Máte vlastní? Napište nám ji.

Zdroj fotografií: www.istockphoto.com

Přidáno: 05.09.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.