Humor radostný i bolestný – soutěž Hledá se autor bestselleru zná své vítěze

Fragment

Druhý ročník literární soutěže pro dosud nepublikované spisovatele Hledá se autor bestselleru je u konce. Zvítězila povídka Směju se čím dál víc od třiatřicetiletého Pavla Hewlita. Další oceněné příčky obsadila díla Robolovers, Když štika tiká, Klára a dělené páté místo patří povídkám Ledové víno a Jitka. Společnou knihu všech šesti příběhů pokřtí 15. května v Paláci knih Luxor Zdeněk Svěrák, část výtěžku z prodeje věnuje Nakladatelství Fragment na konto Paraple.

Místo pěti vítězů jich máme šest. Po sečtení všech hlasů se na pátém místě shodně umístily dvě povídky, takže radovat se mohou nejen soutěžící, ale i čtenáři – plánovaná kniha bude ještě o jeden příběh bohatší,“ oznámil Pavel Nýč, spolumajitel Nakladatelství Fragment. „Všechny povídky mají něco do sebe, každá naráží na jiné téma spojené se vztahy a vnímáním humoru, což oboje bylo podmínkou do příběhu zakomponovat, a nabízí nové pohledy na různé životní situace a lidské osudy.“

Z celkového počtu 215 soutěžních povídek nejprve vybralo Nakladatelství Fragment 15 nejlepších a jejich části uveřejnilo na webu www.hledaseautor.cz. Konečné rozhodnutí, které příběhy patří do společné knihy, vzešlo z mínění odborné poroty a hlasování čtenářů. „Je možná trochu paradoxní, že povídka z vrcholu průměrovaného žebříčku Směju se čím dál víc, ač nejméně veselá ze všech finalistů, zvítězila u většiny odborné poroty a bodovala také při veřejném hlasování. Přiznám se, že už při interním výběru finálové patnáctky jsme ji zařadili mimo jiné proto, že působí jako kontrapunkt k ostatním pracím, bere pojmy jako radost, smích a obrací je naruby. To ji dělá zajímavou,“ popsal Pavel Nýč.

V nejbližších dnech čeká úspěšné autory řada procesů, které důvěrně zná každý spisovatel: podpis smlouvy s nakladatelstvím, zredigování textu, jeho jazyková úprava a finální sazba. Kniha Hledá se autor bestselleru 2012 vyjde v Nakladatelství Fragment 15. května. Kromě setkání se Zdeňkem Svěrákem, který se stejně jako loni ujme role patrona knihy na křtu v Paláci knih Luxor, vystoupí objevení autoři se svými příběhy koncem května na veletrhu Svět knihy.

Pořadí šesti povídek, které vyjdou 15. května ve společné knize Hledá se autor bestselleru 2012:

1. Směju se čím dál víc (Pavel Hewlit, 33 let)
2. Robolovers (Nikola Najbrová, 25 let)
3. Když štika tiká (Radka Velikovská, 30 let)
4. Klára (Markéta Skrbková, 34 let)
5.-6. Ledové víno (Lenka Neterdová, 31 let)
5.-6. Jitka (Tomáš Kadleček, 45 let)

Hodnocení vítězné povídky Směju se čím dál víc odbornými porotci:

Marta Bystrovová, LN
Povídka je postavená překvapivě, od počátku je přítomno tajemství, které se postupně vyjevuje, přitom autor používá obrazů, jimiž si hrdinka-vypravěčka přetváří hrůznou realitu v pro ni snesitelný imaginární svět. Čtenář tuší, že děj spěje k tragédii, vyprávění jej tak udržuje v nepřetržitém napětí. Povídka má obecnější přesah především v možnosti vcítit se do utrpení zneužívaných dětí.“

Kateřina Farná, Právo
Autoři obou dílek (mým favoritem byla také povídka Bez Kevina, která se nakonec mezi nejlepší nedostala) na mě udělali dojem svým výjimečným stylistickým projevem i samotným příběhem. Obě povídky pro mě vysoce převyšovaly průměr patnácti finalistů, a když jsem je dočetla, měla jsem chuť přečíst si od těchto autorů i něco dalšího. Tak silné pnutí jsem u většiny ostatních neměla. Obě jsou ve svém žánru zdařilými pokusy, i když každá vyžaduje jiný typ přístupu a nejspíš i čtenáře.

Petr Fischer, ČT
Jednoznačně nejlepší věc. Autor předkládá čtenáři téma týrání a násilí z pohledu, který není obvyklý. Ukazuje ambivalentní vztah mezi trýznitelem a jeho obětí a přitom používá velice jemnou formu přednesu. Autorovi se podařilo hluboce vtáhnout čtenáře dovnitř takového prostředí. Celý děj je neustále prostoupen zvláštním napětím a tajemnem.“

Stanislav Šulc, E15
Teror, brutalita, metafora, poetičnost, imaginace… text silný jako mix filmu Antikrist a knihy Pokoj Emmy Donoghue, jen mi prostě hlava nebere, jak jej mohl někdo poslat jako příspěvek do soutěže s tématem O vztazích s humorem. Jsem velký cynik, ale tohle je moc i na mě.“

Další hodnocení odborné poroty na http://www.hledaseautor.cz/.

Přidáno: 04.04.2012, Zdroj: Fragment

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.