Hraní online her může zpomalit stárnutí

Tři, dva, jedna… crrrrr. Začíná přestávka. „Jdem?“ kývl na mě kamarád a já se usmál: „Jdem.“ Zatím nade mnou vedl 5:3 v online hře tanky, ale já byl rozhodnutý vyhrát. Ostatní se nám smáli, že se nikdy neučíme a jenom hrajeme hry na webu. Jenomže z nějakého důvodu jsme měli nejlepší výsledky z celé třídy.

Všichni mí kamarádi uměli anglicky lépe, ačkoliv se na rozdíl ode mě na škole učili německy. Jak to?

Protože hráli počítačové hry. Většina z nich nebyla přeložená do češtiny. Ale oni chtěli hrát a byli rozhodnutí se ve hře vyznat – a postupně se tak anglicky naučili.

Já na domácím počítači hry mít nesměl. Stejně jsem do něj nějaké propašoval a pokaždé, když máma přišla domů, ukončil jsem je tvrdým restartem. Staré Windows 98 takové zacházení dlouho nevydržely a odpotácely se do křemíkového nebe.

Tak jsem začal „pařit“ hry online na školních počítačích. Kdyby tak máma věděla, kolik mi to dalo. Různé akademické studie dokazují, že hraní her má celou řadu psychických výhod. 

Hraní posiluje váš mozek

Německá studie ukázala, že hraní Maria (a dalších akčních her) napomáhá růstu šedé kůry mozkové. „Chytřejšími“ se stávají hlavně ty části mozku zodpovědné za strategické plánování, jemnou motoriku, koordinaci a paměť.

Strategické hry posilují flexibilitu mozku, adventury schopnost logického myšlení a navíc existuje řada her konkrétně zaměřených na výuku.

Pokud vás něco bolí, videohry vám pomůžou na to zapomenout. Vezmou vás do jiného světa a umožní vám zapomenout na bolest, která má svůj základ nejvíce v hlavě.

Zrovna jako strach, který zažíváme při hrách často. Hry posilují náš instinkt uteč-udeř. Učí nás strach překonávat.

Ba co víc, vůbec není k zahození, abyste naučili hrát videohry i svoji babičku. Jak člověk stárne, jeho mozek „hloupne“ – většinou proto, že ho lidé dostatečně netrénují. Jsou zvyklí na svoji každodenní rutinu a nenamáhají se ji měnit.

Hraní vyžaduje zapojení mozkových funkcí a jejich koordinaci s rukama. Pro mozek je tím stejným, čím je pro tělo rozcvička. Hraní online her tak může svým způsobem zpomalit stárnutí.

Chvilka aktivního odpočinku u hry na webu

Už dávno pracuji – každý den napíšu několik článků. Přesto si mezi každým z nich na čtvrt až půl hodiny zaběhnu zahrát nějakou hru online. Jen jako rychlé rozptýlení.

Nenechte se zmýlit, to není prokrastinace. To je aktivní odpočinek, který je pro efektivní práci nezbytný.

Lidský mozek se málokdy dokáže soustředit déle než 2 hodiny v kuse. Proto ho nechávám si chvilku odpočinout… a to způsobem, z kterého sám těží. Místo abych sledoval otupující seriály (u kterých se mozek skutečně moc nenadře), trošku si ho protáhnu, podobně jako se protahuji po každém běhu.

Nikdy to nevzdávej

Nikdy se nevzdávej.

Uč se ze svých chyb.

On je silnější, ale ty jsi chytřejší.

Tyhle a podobné věty jsem slýchával jako dítě a z nějakého zvláštního důvodu je coby dospělý slýchám dvakrát tolik. Jenomže se snadno řeknou, ale mnohem hůře udělají.

Naštěstí trénink dělá mistra. A víte, co je nejlepším trenažérem? Počítačové hry.

Co vás naučí vytrvalosti? Například počítačová hra, v níž jste už sice desetkrát zemřeli při boji s hlavním bossem levelu, ale stejně vás to nezastavilo a šli jste do toho znovu a jinak.

Učili jste se z vlastních chyb a zkoušeli jste pořád nové a nové cesty, až se jedna z nich ukázala jako ta správná.

Nakonec jste porazili i nepřátele, kteří byli mnohem silnější než vy. Protože vy jste byli chytřejší.

Bylo to právě hraní s mými kamarády, které ve mně probudilo opravdového soupeřivého ducha. Chtěl jsem jim ukázat, že jsem lepší jak oni. Chtěl jsem je porazit! A možná i díky tomu jsem to v životě dotáhl dále.

Přidáno: 12.11.2014, Zdroj: Hry online Autor: Vojta Žák

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si