Hra na hudební nástroj – rady pro začátečníky a samouky

Milujete hudbu a sami toužíte po tom být její součástí? Vždy jste chtěli hrát na nějaký nástroj, ale dosud jste se neodhodlali a bojíte se, že už je pozdě? Podívejte se společně s námi na několik způsobů, jak si usnadnit začátky s vybraným hudebním nástrojem a jak proniknout do světa hudební techniky a teorie.

Základem je dobrý výběr

V případě, že už se odhodláte začít hrát na nějaký hudební nástroj, zjistěte si nejprve všechny potřebné informace. Je nutné mít především představu, jaké náklady jsou spojeny s pořízením vybraného nástroje a kolik stojí hodiny v hudební škole nebo soukromá výuka od učitele. Pokud nemáte žádné zkušenosti s hrou na nástroj, může se vám lehce stát, že vás to přestane brzo bavit. Výsledky a dobrý pocit z odvedené práce se totiž dostaví až za nějaký čas.

Učte se na internetu

Hudební začátečníci mají v současnosti velkou výhodu v tom, že k získávání nových dovedností mohou využít různé online výukové programy nebo video servery, na kterých jsou tzv. školy hry na nejrůznější hudební nástroje. Proto neváhejte a před přihlášením do školy umění se poohlédněte po levnějších variantách, které vás pro nástroj ještě více nadchnou, nebo naopak díky nim zjistíte, že tento nástroj není pro vás.

Kytara

Vzhledem k tomu, že kytara patří k jedněm z nejoblíbenějších hudebních nástrojů, je internet plný různých stránek, rad a videí pro začátečníky i samouky. Kompletní informace z teorie i praxe najdete například na českém webu NaNástroj.cz. Pokud vám nedělá problém angličtina, můžete se podívat na Cyberfret.com, kde najdete k tomuto tématu vše. Nepatříte-li mezi samouky vyznávající výuku hry na kytaru bez not, můžete si vypomoci i zpěvníky nebo jakýmikoli písňovými záznamy s akordy. V českém prostředí patří k nejpoužívanějším průvodcům hry na kytaru zpěvník Já, písnička, který má čtyři díly.

Basová a elektrická kytara

V případě, že vás váš hudební vkus táhne spíše k jinému typu zvuku, než vám může nabídnou klasická kytara, vyzkoušejte baskytaru nebo elektrickou kytaru. Informace o hraní na oba typy nástrojů najdete například na stránkách Kytarovy-chytrak. Fórum hráčů na baskytaru, rady, dotazy, odpovědi a další důležité informace najdete na webu Baskytara.com. Elektrické kytaře je zase věnována stránka Kytar, kde najdete teoretické i praktické rady, akordové zápisy známých rockových písní a naučná videa. Nadšenci jistě ocení i různé počítačové hudební hry, které se této tematice věnují. Nejznámější je zřejmě Guitar Hero, jehož princip je použit i v řadě dalších her dostupných online.

Klavír, klávesy

Toužíte-li být jako Mozart nebo Elton John, určitě se dejte do hraní na klavír. Chcete-li zvládnou alespoň základy hry na klavír či klávesy, prohlédněte si stránku Keyboard, kde najdete návody, lekce a výuku not na jednom místě. Velice podobně funguje i web Klavesybeznot. Pokud hledáte především videa s výukou klavíru, můžete je shlédnout na stránce Pianoskola, jejíž autoři zde nashromáždili externí videa z jiných video portálů. V případě, že se chcete u hry pobavit, stejně jako mohou hráči na kytaru u počítačových her, vyzkoušejte například Piano Bar.

Bicí

Stránek a informací o hře na bubny není v porovnání s ostatními nástroji tolik, ale přesto uvedeme několik užitečných odkazů. Většinou jde o stránky a blogy nadšenců, kteří vytvořili komplexní přehled informací o této disciplíně. Noty, teorii a praktické ukázky najdete například na stránce Matesovy školy hry na bicí. Další zajímavé poznatky o hře na bubny najdete i na webu Jak hrát na bubny, kde se autor zmiňuje i o držení paliček, sezení u soupravy a dalších užitečných věcech.

Zdroje fotografií: wikimedia.org
 

Přidáno: 23.07.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.