Hoří! Co si vzít s sebou a další otázky…

Zamyslet se alespoň jednou pořádně nad tím, co by si člověk chtěl odnést z hořícího domu, nemusí být vůbec na škodu. Kolik byste toho byli schopni odnést a stálo by to za to? Pokud si sestavíte svůj soukromý seznam věcí, můžete o sobě zjistit spoustu zajímavých věcí. Vezmete si fotky, kolik? Co oblíbené věci, elektronika, něco praktického nebo jen srdci milého? Promyslete to, vyfoťte to a pak se na to znova podívejte.  Možná, že se budete s odstupem divit, co jste si pro záchranu vybrali.

Fenomén

Lidé po celém světě si otázku ohledně záchrany svých věcí začali klást poté, co Američan Foster Huntington založil stránku www.theburninghouse.com a zveřejnil vůbec první sestavu osobních věcí. Uživatelé, které nápad zaujal, začali na tento web sdílet svoje seznamy a fotografie věcí, které by si z hořícího domu odnesli. Objevné tak nemusí být jen samotné sestavení vlastního seznamu, ale porovnání se seznamy ostatních lidí.

Jako voajér

Pokud se na Huntingtonův web podíváte, počítejte s tím, že se chvíli zdržíte. Fotek a seznamů je na něm opravdu spousta a budete až překvapeni, jak se vám probírání těchto dokumentů zalíbí. První, co uvidíte, je fotografie. Poté můžete scrollovat a zjistit, komu věci patří. Mimo seznamu uživatelé vyplnili i svůj profil, kde uvedli jméno, povolání, věk a lokalitu, ze které pocházejí. Možná vás někdy zaskočí, komu konkrétní věci patří, jako mě. Z některých seznamů se leckdy nedá vyčíst ani to, zda je uživatel muž nebo žena, natož kolik mu/jí je.

Něco na památku

Při prohlížení soukromí lidí z celého světa, jsem si všimla zajímavého faktu. Naprostá většina uživatelů, kteří se do projektu rozhodli zapojit, by (vedle mobilu, peněženky a klíčů) zachránila fotoaparát, v mnoha případech hned dva foťáky. Místo fotoalb a krabic s památnými obrázky, by každý raději rovnou zachránil foťák, se kterým by si mohl vytvořit nové vzpomínky. K dalším nejčastějším předmětům určeným k záchraně před plameny patřily hodinky, parfémy, počítače, pasy a různé příruční lahve s alkoholem. Zkrátka samé praktické věci.

Pozoruhodné

Při tomhle zvláštním způsobu šmírování na internetu mě ještě víc bavilo zkoumat, co za méně obvyklé věci by si lidé přibalili do svého záchranného zavazadla. Na fotografiích na webu www.theburninghouse.com najdete i takové prapodivnosti jako Nutellu, kaktus, 9 mm pistoli, antikoncepci, dýmku, žárovku, budík, pevnou telefonní linku a další. Neříkám, že to nejsou praktické věci. Často jde o předměty, které jsou součástí našeho domova a které máme prostě rádi. Jen si říkám, jestli by mě zrovna takové věci napadly.

A co na to já?

Psaní článku o věcech, které jsou pro nás důležité a které by nám stály za záchranu z hořícího bytu či domu, mě přimělo zamyslet se nad vlastním seznamem. Na nic příliš originálního jsem asi nepřišla, ale vím, že bych si odnesla svůj ne vůbec chytrý telefon a peněženku, i když v ní zrovna teď není moc peněz. Rozhodně bych si sbalila netbook, rozečtenou knihu 1913 a všechny od F. S. Fitzgeralda, jelení lůj, fotoalbum z výletů po Evropě, poctivě ukradený středně velký hrníček Starbucks a samozřejmě dva své fotoaparáty.

I když se říká, že je lepší vyhořet, než se stěhovat, přejeme vám, abyste svůj seznam nemuseli nikdy použít.    

Zdroj úvodní fotografie: www.istockphoto.com

Přidáno: 13.08.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.