Hledáme učitele k našim krajanům a lektory češtiny do zahraničí

Dům zahraniční spolupráce, který z pověření MŠMT zajišťuje vysílání učitelů českého jazyka a literatury k našim krajanům do zahraničí, vyhlašuje výběrové řízení na pozici učitele do Rumunska (Banát – Eibenthal) a na Ukrajinu (Čechohrad a okolí, další místa soustředění našich krajanů na Ukrajině).

Učitelé jsou do ciziny vysíláni na základě Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, který zahrnuje dvě části: Krajanský vzdělávací program a Lektoráty českého jazyka a literatury. Na přelomu ledna/února se vyhlašuje též výběrové řízení na lektoráty pro akademický rok 2015/16.

Ve školním roce 2014/15 je ke krajanským komunitám do zahraničí aktuálně vysláno celkem 13 učitelů. Tradičními destinacemi jsou: Chorvatsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko a Ukrajina, v roce 2004 začali učitelé působit v Jižní Americe (Argentina, Brazílie a Paraguay). Od prosince 2012 pracuje učitelka u krajanů v americkém Chicagu a od ledna 2014 je vyslána učitelka ke krajanům do Austrálie (Melbourne a Perth).

V akademickém roce 2014/15 je ve 25 zemích čtyř kontinentů (Evropa, Asie, Afrika, Amerika) otevřeno 46 lektorátů. Nejvíce lektorátů češtiny hostí Francie a Polsko, dále Itálie a Rusko; z mimoevropských zemí stojí za zmínku především existence lektorátu v čínském Pekingu, indickém Dillí či americké Nebrasce. V dubnu 2014 byl otevřen nový lektorát ve španělském Madridu a v září 2014 lektorát v Taipei na Tchaj-wanu.

Náplní práce učitelů u krajanů a lektorů je kromě vedení výuky češtiny také propagace českého jazyka a české kultury, a to formou pořádání filmových klubů, výstav, divadelních představení, sportovních a jiných akcí. Učitelé a lektoři spolupracují s regionálními krajanskými časopisy a s místními rádii při zajišťování českého vysílání, připravují krajany a zájemce o českou literaturu a kulturu na studium v ČR, učí je vařit česká jídla, podnikají společné výlety do Čech atd., spolupracují s úřady zastupujícími ČR či kulturními subjekty propagujícími Českou republiku v dané zemi.

Aktuálně hledáme odvážné, obětavé a optimisticky naladěné učitele ke krajanům do náročných podmínek na Ukrajinu a do Rumunska. Učitel musí mít ukončeno magisterské studium přednostně v oblasti českého jazyka, výhodou je též praxe ve výuce češtiny, zejména češtiny pro cizince. Termín uzávěrky přijímání přihlášek je 11. 3. 2015.

Více informací (podmínky a data přijímacích řízení, formy pracovně právního vztahu, délka kontraktu, charakteristiky destinací, závěrečné zprávy učitelů a lektorů, kontakty na referenty zajišťující fungování programu apod.) naleznete na webu www.dzs.cz a http://www.dzs.cz/cz/program-podpory-ceskeho-kulturniho-dedictvi-v-zahranici/.

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Cestování – nejlepší životní investice - recenze knihy
Kniha Cestování – nejlepší životní investice je zajímavá nejen tím, že je jakýmsi motivačním a kariérním rádcem, ale navíc je i biografií autora, který čerpal ze svých zahraničních zkušeností. Lukáš sice našel…
Jak na levné cestování?
Láká tě dobrodružství a vůně dálek, ale bojíš se, že nemáš dost peněz, aby se tvé cestovatelské sny uskutečnily? Chceš si užít parádní léto u moře, v horách nebo vyrazit na prázdninový trip po vlastní ose, ale…
Práce v Dánsku: Individualita a odpovědnost
Když jsem před třemi lety poprvé přijela do Dánska a rovnou se tam při té příležitosti přistěhovala, všechno bylo nové a jiné. Najednou jsem se ocitla v zemi, kde zima není překážkou pro cyklisty a kde si lidé…
Začít spolupracovat se zahraniční univerzitou není nic složitého
Nemáte zkušenosti s podáváním projektů spolupráce se zahraničními vysokými školami? Poradíme vám, jak na to!