Grenoble – město na úpatí

Na začátku ležela myšlenka poměrně prostá: zima je dlouhá, ale i v Evropě se dá uprostřed února ohřát. Tak jsme si to alespoň namlouvali pod dojmem kamarádových zkušeností z minulého roku, kdy – zatímco v Česku se všichni choulili u ústředního topení – on vesele pobíhal na úpatí Alp v tričku, lezl po ferátách a nad ním se romanticky tyčily zasněžené vrcholky třítisícovek.

Pokud jste nadšený horal, Grenoble – a hlavně jeho okolí – vám naprosto učaruje. Doslova ze všech stran ho obklopuje hradba tří pohoří: Belledone, Vercors a Chartreuse. Majestátní skalní stěny dominují v rovině položenému městu a spolu se setkávajícími se trasami řek Isère a Drac mu dodávají úchvatnou atmosféru. K tomu přičtěte malebné staré město se spoustou okouzlujících secesních staveb, rozumnou velikost města, dovolující používat kolo jako hlavní dopravní prostředek a postavení Grenoblu jako univerzitního a vědeckého centra. Asi vás pak příliš nepřekvapí, když mezi zahraničními studenty narazíte na spoustu Čechů.

V listopadu všechno vypadalo jednoduše, sehnali jsme si levné letenky do Lyonu a v podzimních plískanicích nás hřála představa příjemných 15 stupňů a zářícího slunka. S čím jsme nepočítali – a nebyli jsme zdaleka jediní – byla náhlá návštěva ze Sibiře, která v právě uplynulých týdnech dala většině Evropy pocítit, jak by to vypadalo, kdyby to s námi zima myslela vážně. Fotky ledem začarovaného Ženevského jezera, sněhuláků na římských náměstích a zamrzajícího Černého moře nám poskytly dostatek podnětů k tomu, abychom pochopili, že náš výlet za teplem by nemusel tak úplně vyjít. Ale což, do příručního zavazadla lyže nenacpete, ať se snažíte jakkoli, a nechat letenky propadnout by byla škoda. Tak jsme holt zabalili o nějakou tu vrstvu oblečení víc (někteří do batohů, jiní rovnou na sebe) a vyrazili do promrzlé jižní Francie. Těch 8 stupňů Celsia k dobru se přece počítá.

Do Grenoblu se dá dostat všelijak. Máte-li auto, neúnavného řidiče a trochu štěstí, můžete to z Česka zvládnout během jediného dne. Ráno brzy vyrazíte a kolem půlnoci vám usnout pomůže první sklenička vynikajícího francouzského vína. Autobusem je to nějakých 18 hodin přímou linkou Eurolines z Brna a Prahy. Z Česka se vyjíždí většinou brzy odpoledne a z Francie kolem osmé večer, noci v autobuse se nevyhnete.

Nejkratší a ne vždy nejdražší je cesta letadlem. Nízkonákladová společnost EasyJet má pravidelné lety Praha-Lyon ve večerních hodinách. Chcete-li přímo do Grenoblu, stačí přímo z letiště Saint Exupéry chytit některý z mnoha autobusů mířících do města pod Alpami. Poslední odjíždí o půlnoci, neměli byste tedy mít problém ho stihnout.

Toliko k teorii. Výjimečná zima doprovázená sněžením se v našem případě personálu Ruzyně znelíbila do té míry, že nechal startovací dráhu v pravidelných intervalech čistit od sněhu a letadlům připravujícím se ke startu ošetřoval omrzlá křídla proudy horké páry. Díky tomu všemu jsme odletěli v pořádku, zato o dvě hodiny později. Poslední autobus jsme tak samozřejmě propásli, na taxi neměli peníze a noční Lyon nás ve fučícím větru a teplotách 8 stupňů pod nulou nijak nelákal (vím, v Praze bylo v té době o 10 stupňů méně, ale i tak). Nezbylo než rozložit spacáky (ano, do příručního zavazadla se s trochou snahy dá nacpat – až na zmiňované lyže - cokoli) a přečkat těch několik hodin do odjezdu prvního ranního autobusu.

Po velmi neochotném opuštění vyhřátého autobusu na nádraží v Grenoblu padl zásadní dotaz: „Co byste řekli týdnu strávenému v sauně?“ Vzhledem k tomu, že třesoucímu se tazateli vichr slova takřka oderval od úst, znělo to jako vynikající nápad.

Nakonec ale přece jen vyšlo slunce, a byť se po několik dní alespoň částečně schovávalo za mraky, stačilo to k tomu, aby na saunu nakonec nedošlo. Místo toho jsme objevili, že i z konečné zastávky tramvaje v libovolném směru se dá vyrazit do kopců a k zamrzlým vodopádům a že když se necháte vyvézt do lyžařského střediska, půjčíte si sněžnice a vydáte se po skialpové trase směrem nahoru, otevřou se vám pohledy natolik úchvatné, že na zimu zapomenete. A také, že z města samotného se dá během dopoledne vyšplhat o kilometr výše na nepřístupně působící horu která vás odmění natolik, že vám skoro přestane být líto toho slibovaného světla a tepla, o kterém si nakonec řeknete, že zanedlouho dorazí za vámi domů.

Kde v Grenoblu bydlet? Nejlépe u kamarádů na kolejích. Ty jsou zážitkem samy o sobě. Po několik nocí jsme zůstali v kolejním areálu Rabot, rozkládajícím se na půl cesty od města k Bastille – pevnosti, která se od 16. století tyčí nad městem ve výšce 475 metrů (naprostá většina Grenoblu zabírá rovinku podél řek v závratné výši dvou set metrů nad mořem). Méně odolní jedinci se nechávají na Bastillu vyvézt nejstarší městskou lanovkou v Evropě. Každodenní šplhání se na Rabot by mohlo tvořit nenásilnou součást horalského tréningu. Dalším jeho prvkem by bylo zimní otužování se v pokojích s krásnými velkými a jednoduchými okny, skrze která profukovalo takovým způsobem, že se během noci vybarvila nádhernými ledovými květy.

Pokud postrádáte známé na kolejích a profil na couchsurfingu, můžete přespat v klasickém hostelu, jen je třeba se připravit na skutečnost, že to nebude nejlevnější. Slušný výběr hostelů najdete na např. na cheaphotels.co.uk.

Fotografie převzata ze stránek salisbury.edu.

Přidáno: 01.03.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.