Graffiti tour za lidská práva vyjíždí na cestu Evropou

Skupina autorů graffiti vystupující pod názvem „Write for Freedom“ bude v červnu a srpnu bojovat proti bezpráví. Jako své zbraně zvolila barevné spreje a dobré nápady. Tour, která projede východní Evropou, startuje 1. července v Praze. Projekt zaštiťuje česká pobočka Amnesty International.

Graffiti

Projekt Dmitrije Proškina, známého jako Chemis, chce zejména mladé Evropany upozornit na problémy s porušováním lidských práv. Při několikatýdenní cestě vznikne více než 10 maleb graffiti. Chemis, kterého bude doprovázet filmový štáb, naplánoval zastávky ve městech jako je Krakov, Bukurešť, Sofie, Bělehrad, Budapešť, Bratislava nebo Vídeň.

„Cílem projektu je atraktivním způsobem oslovit mladé lidi, poukázat na problémy dnešního světa a vyzvat k podpoře širokou veřejnost,“ říká Chemis. Zároveň očekává, že v zemích, které navštíví, může projekt vyvolat rozporuplné reakce. „Mladá generace by si měla uvědomit, že má možnost přetvářet prostředí, ve kterém žije, a právě k tomu chce projekt Write for Freedom vyzvat.“

Mladí tvůrci ve svých dílech upozorní na aktuální problémy lidských práv, za která se podle jejich názoru musí bojovat. Na graffiti obrazech objeví motivy rovnoprávnosti žen, zneužívání dětí i vztahu člověka k jeho prostředí. Graffiti - tankTematické obrazy budou vytvářeny ve velkých městech na legálních veřejných plochách nebo na předem domluvených místech. „O porušování lidských práv můžeme psát dlouhé zprávy, ale to situaci vždycky nezmění. Je třeba, aby se lidé nebáli vyjádřit svůj názor. Třeba ve formě graffiti, které pak osloví mnoho lidí,“ řekla ředitelka české pobočky AI Dáša van der Horst.

O průběhu tour vznikne dokumentární film, který bude zveřejněn jak v České republice, tak i v zahraničí. „Už teď se těším na fázi projektu, při které budeme distribuovat fotografie a dokumentární film mezi veřejnost a hlavně mladé lidi ve školách, kinech a galeriích,“ říká těsně před zahájením projektu Chemis.

Tříčlenný tým Write for Freedom naplánoval odjezd na středu 1. července, kdy se v 11:00 hodin chtějí setkat se svými příznivci a zástupci médií na Palackého náměstí v Praze. Tým pojede ve speciálně upravené dodávce, která je provedená v barvách projektu a poveze několik stovek kilogramů materiálu potřebného k výrobě graffiti.

Více informací na www.writeforfreedom.eu.

Přidáno: 29.06.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.