Gabriela Vašátová zvítězila v celostátním finále soutěže Mezinárodní debaty mládeže ČR

Gabriela Vašátová z Gymnázia Lesní čtvrť ve Zlíně se dobrými argumenty v debatě o uznání třetího odboje probojovala až do mezinárodního finále německojazyčné mezinárodní soutěže.

"Má být v České republice antikomunistický odboj zákonem postaven na roveň antifašistickému odboji“? O této otázce diskutovali ve čtvrtek 19. května nejlepší mladí debatéři z České republiky. Gabriela Vašátová z Gymnázia Lesní Čtvrť ve Zlíně a Jana Daniela Šabatková z Gymnázia Thomase Manna v Praze díky férovému vedení debaty a přesvědčivým argumentům obsadily první a druhé místo a budou Českou republiku reprezentovat 21. října 2011 při velkém Mezinárodním finále soutěže, které se letos uskuteční v ukrajinském Kyjevě.

Finálovou debatu ve Smetanově síni Autoklubu ČR sledovalo na 200 hostů. Účastníky soutěže přivítal vyslanec Spolkové republiky Německo v České republice Dr. Ingo von Voss. Ministra školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Mgr. Josefa Dobeše, který převzal záštitu nad letošním celostátním finále, zastoupil ředitel Odboru mezinárodních vztahů na MŠMT Mgr. Ladislav Bánovec. Čestným hostem finále byla novinářka a spisovatelka Ludmila Rakušanová. „Je důležité pěstovat kulturu civilizované výměny argumentů a chovat se i ke svým názorovým protivníkům férově, přemýšlet o argumentech těch druhých a nenapadat je. Když u nás vyroste mladá generace, pro kterou bude tato demokratická debatní kultura patřit k základním hodnotám - pak se můžeme my všichni považovat za vítěze“, zdůraznila Rakušanová.

Mezinárodní debaty mládeže / Jugend debattiert international je debatní soutěž pro žáky, kteří se učí němčinu na školách v České republice, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Polsku, Rusku, Ukrajině a Maďarsku. Jejím cílem je motivovat mladé lidi k tomu, aby se hlouběji zabývali tématy politického a společenského významu a zlepšit jejich znalosti německého jazyka. Mezinárodní debaty mládeže tak přispívají k politickému vzdělávání a poskytují učitelům němčiny poutavé náměty do výuky.

Ve školním roce 2010/11 se soutěže účastní ca. 2.300 žáků ze střední a východní Evropy. V České republice se do projektu letos zapojilo více než 570 žáků z 28 škol.

„Mezinárodní debaty mládeže – Soutěž pro žáky ve střední a východní Evropě“ je projektem Goethe-Institutu, Nadace „Vzpomínka, odpovědnost, budoucnost“, Obecně-prospěšné nadace Hertie a Centrály pro německé školství v zahraničí.
V České republice je projekt podporován Česko-německým fondem budoucnosti.

Další informace k projektu Mezinárodní debaty: www.goethe.de.

Přidáno: 23.05.2011, Zdroj: Goethe Institut

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.