Finanční gramotnost není o penězích

Cashflow mistrovstvíJistě ten obrázek znáte – zaměstnanec si stěžuje na výši svého platu a obviňuje šéfa za nedostatečné finanční ohodnocení své práce. Ujišťuje sám sebe i své okolí, že kdyby dostal přidáno, hned by se mu vyřešily veškeré jeho finanční problémy. V mnoha případech to však není pravda. Je empiricky dokázáno, že se zvyšujícími se příjmy narůstají i výdaje – a často je překročí. Člověk si totiž rád zvyšuje svou životní úroveň. Řešením tedy evidentně není požádat o další zvýšení platu, nebo hledání výdělečnější práce. Jak tedy vyběhnout z tohoto pomyslného krysího závodu?

Musíme se především dostat k jádru problému, které se nazývá finanční gramotnost. Určitě jste o tom už někdy slyšeli. Jedná se o schopnost efektivně spravovat své finance. A jak se nám mnohé testy na internetu mylně snaží vysvětlit, finanční gramotnost rozhodně není o penězích, ani o tom, jak dobře se orientujete v pojistkách a aktuálním RPSN. To jsou pouhé technikálie a věřte mi, mnoho bohatých lidí to také neví. Prvním krokem při zvyšování finanční gramotnosti je totiž zapomenutí na peníze samotné.

Paradoxně totiž při finančním vzdělávání vůbec nejde o peníze, ale o to, jak o penězích přemýšlíte. Pokud je berete pouze jako směnný prostředek, který vyměníte za svůj čas strávený v práci, tak budete vždy řešit ty samé problémy a nehnete se z místa. Vyměňujete totiž svůj čas za cizí peníze. A to je problém, protože den má pouze 24 hodin. Bill Gates by se nikdy nestal jedním z nejbohatších lidí na světě, kdyby všechny počítačové programy se snažil napsat sám, navíc kdyby pracoval pro někoho jiného. Šel na to jinak a hlavně chytřeji.

Bohatí lidé se stali bohatými tak, že začali peníze brát jako způsob, jak vydělat další peníze. A v tom tkví revolučnost myšlenky finanční gramotnosti. Místo výměny svého času na cizí peníze byste raději měli směňovat své peníze za cizí čas a tento cizí čas následně směňovat za cizí peníze. Pokud Vám to připomíná princip podnikání, nemýlíte se. Jde přesně o tuto myšlenku – využívání cizího času a cizích peněz za účelem získání kapitálu, který Vám generuje peníze.

A pokud se chcete konkrétně dozvědět, jak na to, zvu Vás na naši vzdělávací akci Mistrovství ČR v Cashflow 101. Jde o soutěž ve stolní hře, která vysvětluje základ finanční gramotnosti. Uskuteční se v sobotu 22. října od 10 hodin na VŠE v Praze. Můžete vyhrát hodnotné ceny a hlavně se seznámíte s lidmi, kteří mají stejné cíle a podobné myšlení. Více informací na www.cashflowmistrovstvi.cz.

Přidáno: 10.10.2011, Zdroj: Mistrovství ČR v Cashflow 101

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.