Finanční gramotnost – k čemu všemu je dobrá

Jste finančně gramotní? A netřeba se urážet předem – neptám se vás, jestli si dokážete spočítat, kolik vám má vrátit prodavačka v pekárně za rohlíky (i když i toto může být ve výjimečných situacích problém).
Takzvaná finanční gramotnost se sice rohlíky a drobnými zabývá také, její zaměření je ale podstatně širší a často zabíhá i do oblastí, nad nimiž si většina z nás bude alespoň chvíli lámat hlavu.

Co je to finanční gramotnost

Nejprve citát z metodického portálu: „Finanční gramotnost je soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb. Finančně gramotný občan se orientuje v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní/rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace.“

V zásadě je to schopnost zacházet s financemi, pochopitelně tak, aby to pro nás bylo co nejvýhodnější. Krom prosté matematiky (ano, v supermarketu v jiné čtvrti města sice mají levnější šunku, ale pojedu tam půl hodiny, takže se mi těch ušetřených 30 korun asi moc nevyplatí) k ní patří i znalost širšího kontextu a ekonomické situace České republiky a Evropské unie. Proslulá slova renesančního básníka Johna Donneho Žádný člověk není ostrov sám pro sebe v oblasti financí platí stonásobně, není možné představovat si, že peníze proudí (nebo kapou) oddělenými a navzájem se neovlivňujícími toky.

Finanční gramotnost nám pomáhá zvládnout rodinné finance, správně reagovat na krizové situace a prohlédnout skryté háčky výhodně vypadajících nabídek. Finančně gramotný člověk v žádném případě neodpovídá na nabídky super výhodných půjček bez ručitele (leda by chtěl podvodníkům od plic vynadat) a zadlužení se kvůli velkým vánočním nákupům nepovažuje za dobrý nápad.

Co všechno zahrnuje finanční gramotnost

Dle definice tři základní složky: gramotnost peněžní, cenovou a rozpočtovou.

Méně odborně:
Pochopení funkce a reálné hodnoty peněz
Pochopení důležitosti toku peněz a jeho významu pro naši finanční situaci (už i naše babička ví, že schovávat si našetřené peníze doma pod matraci nepředstavuje jejich ideální zhodnocení)

Dále pak znalost toho:
 jak k penězům přijít – sem patří i porozumění rozdílu mezi zaměstnáním a podnikáním (jejich výhod a nevýhod) a rozpoznání dobré a špatné půjčky (není dluh jako dluh a úrok je docela podstatný pojem).

Jak si peníze udržet – tedy, jak se bránit negativním dopadům inflace a jak se orientovat v daních tak, abychom neplatili zbytečně tam, kde to není nutné.

Jak peníze utrácet – jaký nákup se nám vyplatí, zda utracené peníze pomohou další peníze získat a především schopnost orientovat se ve vlastních investicích.

S tím souvisí velmi důležitá a často porušovaná zásada finanční gramotnosti – dokázat si sestavit a udržet finanční plán do budoucna.

Jak jsou na tom Češi

Autoři metodik a učebnic finanční gramotnosti si ve valné většině myslí, že úroveň této (řekněme) disciplíny v českých domácnostech je více než žalostná. Potvrzují to i slova Evy Skořepové, autorky O penězích a hospodaření pro 1. až 3. třídu základní školy a spoluautorky interaktivní učebnice Finanční a ekonomická gramotnost pro základní školy a víceletá gymnázia: „Přála bych si, aby se toto téma dostalo do rodin i zadními vrátky, přes dotazy a připomínky školáků. V obou knížkách je spousta míst, kde po žácích chceme, aby zjistili, jak to funguje u nich doma, aby se o tom pobavili s mámou a tátou. Že ani voda, co teče z kohoutku, není zadarmo.“
K obdobnému závěru dospěl i výzkum České národní banky.

Udělejte si test

Zkuste test finanční gramotnosti na iDNES.cz, test určený studentům středních škol najdete v závěru článku Vědí vaše děti, kolik co stojí?

Jak se finanční gramotnosti naučit
Nedopadli jste zrovna nejlépe? Nevěšte hlavu, dá se to napravit. Spousta učebnic finanční gramotnosti je určena dětem a mladistvým, ale to není úplně na škodu – jsou srozumitelné a přehledné. K důležitým informacím se tak dostanete jednodušeji, než kdybyste si jednotlivé pojmy a zásady hledali na internetu.

Pokud se vám nezalíbí žádná z tištěných učebnic, zkuste se podívat na webový portál s vtipným názvem Bohatý Čech – jasně a přehledně vysvětluje pojmy důležité pro nakládání s našimi financemi (aktiva, pasiva, rozvaha atd.). Teorie je pro lepší zažití doplněna příklady.

Pokud se chcete učit s celou rodinou a nenásilně vzdělávat dospělé i děti, přijde vám vhod internetový portál pro vzdělávání spotřebitelů Dolceta. Drží se zásady, že nejlépe se učí hrou, a tak zde najdete mnoho her a scének testujících a učících finanční gramotnost. Děti se mohou naučit, jak nakládat se svým kapesným; co to znamená, když na začátku měsíce vše utratí za sladkosti a podobně. Pro všechny jsou určené finanční plány pro celou rodinu na delší období (proč si nezkusit pětiletku?:). Společné plánování má svá pozitiva i v tom, že dítě, které si uvědomuje, co všechno je potřeba zaplatit, bude lépe chápat, že mu rodiče nemohou koupit poníka nebo ho poslat na potápění do Egypta, přestože tam jedou hned dva spolužáci.

Přidáno: 27.06.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.