Festival španělských filmů La Película rozhýbe diváky několika měst argentinským tangem

Nejaktuálnější španělsky mluvené filmy napříč žánry nabídne v druhé polovině února festival La Película. Diváci se mohou opět těšit na atraktivní snímky ověnčené cenami filmových přehlídek, přinášející pohled na současnost i minulost Španělska i některé země Latinské Ameriky. Komedie, dramata, dokumenty, fantaskní horor či thriller obsadí od 19. do 24. února pražské Kino Světozor.

V následujícím týdnu se festival přesune do brněnského kina Lucerna a poprvé se v letošním roce výběr festivalových snímků představí také v Ostravě – Minikino a v Hradci Králové – Bio Central.

V rámci 8. ročníku festivalu La Película se uskuteční hned několik distribučních premiér. Již zdomácnělou přehlídku zahájí dlouho očekávaná tuzemská premiéra filmu Sněhurka: Jiný příběh. V letošním roce festivalová dramaturgie vedle španělské kinematografie zaostřila na Argentinu a přináší unikátní kolekci hraných i dokumentárních filmů věnovaných tradici argentinského tanga. „Letošní program opět nabízí pestrý výběr všech žánrů i umělecky ambiciózní díla, která dokazují, že o španělské kinematografii dosud nelze říct, že by na rozdíl od tamní ekonomiky  procházela krizí. Důkazem je například právě snímek Sněhurka: Jiný příběh, který se stal ve Španělsku filmovou událostí roku 2012 a získal 18 nominací na prestižní ceny Goya," říká dramaturg festivalu David Čeněk.

Pořadatelé festivalu jsou Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes a Kino Světozor. Hlavním partnerem festivalu La Película je tradičně společnost Telefónica Czech republic a. s. Kompletní program bude zveřejněn v průběhu ledna na www.lapelicula.cz.

Festivalová dramaturgie pokrývá spektrum od divácky úspěšných velkofilmů přes odbornou kritikou oceňované snímky až po dokumenty reflektující aktuální témata. Pořadatelům festivalu se podařilo získat žhavé novinky v distribuční či dokonce české premiéře a neopomíjejí ani v poslední době stále úspěšnější iberoamerickou filmovou produkci.

Festival slavnostně zahájí česká premiéra filmu Sněhurka: Jiný příběh / Blancanieves režiséra Pabla Bergera. Film na motivy pohádkové Sněhurky vypráví příběh ženské toreadorky v Seville a odehrává se ve dvacátých letech 19. století. Film byl uveden na řadě zahraničních festivalů (například v San Sebastian či Torontu).  V Čechách film uvádí do distribuce společnost AČFK.

Další distribuční premiérou bude mexicko-francouzsko-holandský koprodukční film Post Tenebras Lux mexického režiséra Carlose Reygadase. Snímek je osobitým odrazem života městského páru a jejich dětí na mexickém venkově. Nad jejich osudy ovšem stojí univerzální příběh o lidských slabostech, touhách a fantaziích. Film uvede do českých kin od 28. února společnost Artcam.

Distribuční novinky následuje řada filmů napříč žánry, které budou uvedeny v exklusivní projekci pouze v rámci festivalu La Película. Na plátnech kin se tak objeví například španělský detektivní mysteriózní thriller Sněžné ticho / Silencio en la nieve režiséra Gerarda Herrera, odehrávající se během II. světové války na sovětské frontě. Divácky atraktivní bude jistě i fantaskní horor Zvířata / Animals, pojednávající o autistickém chlapci, který žije se svým bratrem a má zdánlivě klidný život, skrývá však velké tajemství. V tomto filmu se objeví také britský herec Martin Freeman, kterého diváci znají jako představitele hlavní postavy ve velkofilmu Hobit: Neočekávaná cesta.

Sekci dokumentárních filmů bude vévodit snímek 30 let v temnotě / 30 años de oscuridad. Jde o originálně ztvárněný dokument doplněný animovanými sekvencemi, popisující jeden z mnoha případů, k nimž došlo za frankismu. Odpůrce režimu Manuel Cortés se po skončení války musel 30 let skrývat v malém prostoru za stěnou, aby přežil. Magazín Variety snímek označuje jako „skutečný klenot, spojující rozhovory, analýzy a úchvatné animace do fascinujícího celku, který působí jako inteligentní thriller“.

Lékem na únorové mrazy je sekce Tango Argentino, která představí divákům výběr těch nejlepších hraných i dokumentárních filmů o tangu z posledních několika let. Tyto snímky byly uvedeny v rámci filmového klubu v  muzeu tanga Museo Casa Carlos Gadel v Buenos Aires, pojmenovaném po nejslavnějším tanečníkovi tanga. Sekce je připravována přímo ve spolupráci s tímto muzeem.

Přidáno: 11.01.2013, Zdroj: La Película

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.