Fenomén bilingvismus - pro a proti

Vzdelani

Co je to bilingvismus? Bilingvismus je v poslední době velmi často používaný termín, který je poměrně obtížné přesně definovat. Zjednodušeně můžeme říct, že se jedná o schopnost používat dva a více jazyků jako mateřské jazyky. Můžeme se hádat o tom, co to znamená - ne každý rodilý mluvčí jazyk umí tak, jako by ho studoval na vysoké škole. Také se může stát, že jeden jazyk bude dominantní, mluvčí ho bude umět, laicky řečeno lépe, než ten druhý, není to ovšem pravidlem.

Jak se člověk stane bilingvním
Nejjednodušší způsob jak k dvojjazyčnosti přijít, je narodit se do smíšeného manželství, tedy mít oba rodiče jiné národnosti, kde každý rodič učí dítě svůj mateřský jazyk. Není to bohužel ale tak jednoduché, i zde existujé různé metody a varianty, jak při osvojování jazyka postupovat. Metoda OPOL (jméno vzniklo jako akronym celého názvu metody: One Parent One Language, česky Jeden rodič, jeden jazyk) umožní mít dva mateřské jazyky hned od narození. Lépe řečeno mít jeden jazyk mateřský a jeden otcovský. Nebo se druhý jazyk uvede až později, v určitém věku (cca 3 roky).

Další způsob je život v zemi, která má a používá více oficiálních jazyků. Například Česká republika je monolingvní, do konce druhé světové války ale byl česko-německý bilinvismus úplně normálním jevem. V tomto případě se však jedná o bilingvismus společenský, a ne individuální.

Další příčiny dvojjazyčnosti mohou být odstěhování se do jiné země, vzdělání a náboženské důvody. Dokonce i některé slavné osobnosti, do kterých byste to zcela jistě neřekli, jsou dvoj- a vícejazyčné. Pokud vás zajímají i bulvární zprávy, přečtěte si článek zde.

Výhody dvojjazyčnosti
Největší výhoda, obzvlášť v dnešní době, je jasná. Člověk v podstatě bez práce a jakékoliv námahy (alespoň to tak vypadá) ovládá na výborné úrovni dva jazyky a je dokonce vědecky prokázáno, že další jazyk se danému jedinci učí daleko jednodušeji. V případě, že jsou rodiče jiné národnosti, rozumí bilingvální jedinec i oběma kulturám a je pro něj snazší do obou kultur proniknout. Bilingvismus je samozřejmě super i pro trénink mozkových závitů, bilingvní jedinci mají lepší kongnitivní funkce a demence se u nich vyskytuje v průměru až o čtyři roky později než u monolingvních lidí.

Má bilingvismus i nevýhody?
Že to povídání až dosud znělo jako pohádka? Nebojte, i dvojjazyčnost s sebou přináší určitá úskalí, zvláště (ale nejen) v dětském věku. Například krize identity a sebeuvědomění může přetrvat až do dospělosti. Když je váš tatínek Kanaďan, maminka Češka a bydlíte v Německu, kam jste se přestěhovali, když vám byly dva roky, jste Kanaďan, Čech, nebo Němec? Od obojího trochu? Krizi identity může zažít i člověk, který v životě v zahraničí nebyl a žádný jazyk neumí, takže se to ne vždycky dá svést na bilingvismus. Bylo však prokázáno, že jazyky k této krizi přispívají. Další problém může být i v tom, že vás lidé z jedné nebo druhé kultury (v nejhorším případě z obou) mezi sebe nepřijmou, protože jste jiný. I děti mohou mít problémy, například začnou mluvit později, než jejich vrstevníci, případně mají v jednotlivých jazycích menší slovní zásobu (pokud ale sečteme slovní zásoby ze všech jazyků, je samozřejmě větší), což může být negativní třeba u zápisu do první třídy. Mít dvojjazyčné dítě je samozřejmě i velká zátěž pro rodiče, dítě musí být vystaveno dostatečně oběma jazykům, důslednost je absolutně nezbytná a může být těžké zvolit správnou metodu.

Závěrem
I když jsem se snažila najít a shrnout nevýhody dvojjazyčnosti, šlo mi to špatně (a pořád bilingvním dětem trochu závidím, i přesto, že sama mluvím výborně několika cizími jazyky: mateřštinu mám jen jednu). Pokud uvažujete nad tím, zda do bilingvní výchovy vašeho dítěte jít nebo ne, rozhodně to zkuste. Když to nevyjde, nestane se nic, když to vyjde, bude mít vaše dítě i v dospělosti obrovskou výhodu před svými vrstevníky. Za zkoušku to stojí. Držím palce a napište mi svoje zkušenosti!

Přidáno: 21.02.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.