Evropští úředníci se vrací „zpátky do školy“

EUROPA

Šest set úředníků Evropské unie se v letošním roce vrátí do škol, kde dříve studovali – mnozí z nich v době kolem devátého května, kdy se slaví Den Evropy, nebo přímo v tento den. Cílem projektu je „dát Evropě tvář“ a zúčastnit se diskusí se studenty na evropská témata, která je zajímají. Iniciativa „zpátky do školy“, která byla zahájena v roce 2007, letos probíhá od března do listopadu v devíti zemích EU.

„Je to jednoduchý a praktický způsob, jak oslovit novou generaci Evropanů,“ uvedla Margot Wallströmová, místopředsedkyně Evropské komise, odpovědná za interinstitucionální vztahy a komunikační strategii. „Vrátit se k vlastním kořenům je vynikající příležitost, jak se setkat s mladými lidmi a pohovořit si o tom, jak EU ovlivňuje náš každodenní život. A co je ještě důležitější, je to velká příležitost zjistit, co mladí od Evropy chtějí a co očekávají.“ Sama komisařka se často setkává se studenty na svých služebních cestách a má v plánu 14. května navštívit školu „Alyssa School“ v Birminghamu.

V mnoha členských státech tato iniciativa probíhá ve spolupráci s vnitrostátními úřady. V Německu se této akce zúčastnila kancléřka Angela Merkelová ve škole s přírodovědným zaměřením Lise-Meitner-Schule v Berlíně.

Návštěvy jsou organizovány v souvislosti s projektem „Jaro Evropy“ financovaným Komisí, který nyní probíhá již sedmým rokem.

Akcí pořádaných v rámci „Jara Evropy“ se v letošním roce zúčastní přibližně 50 členů Evropského parlamentu, včetně jeho předsedy Hanse-Gerta Pötteringa, pět komisařů (Wallströmová, Figel', Kuneva, Kovacs, Orban) a další evropští představitelé ovlivňující veřejné mínění, jako jsou například polský nositel Nobelovy ceny Lech Walesa a francouzský spisovatel Marc Levy.

Souvislosti

Iniciativa „zpátky do školy“ umožňuje úředníkům evropských institucí, aby znovu navštívili školy, na kterých dříve studovali, a promluvili tam o tom, proč se rozhodli pracovat pro EU, o své současné práci a o obtížích a příležitostech, které s sebou nese život a práce za hranicemi jejich země. Tato iniciativa byla zahájena v roce 2007 Komisí a vládou Německa jako součást oslav padesátého výročí Římské smlouvy. Od té doby se k ní připojila další předsednictví Rady EU a tento rok byla kromě českého a švédského předsednictví rozšířena o další skupinu zemí.

Rozpis dnů, ve kterých půjdou úředníci Komise „zpátky do školy“:
- Rakousko: 4. až 9. května
- Lotyšsko: 9. května
- Česká republika: 15. května
- Portugalsko: 22. května
- Irsko: 31. srpna až 4. září
- Švédsko: 20. listopadu
- Nizozemsko: listopad (datum bude ještě potvrzeno)
- Maďarsko: po celý rok
- Německo: iniciativa již proběhla (9. až 15. března).

Akce „zpátky do školy“ probíhající během května jsou včleněny do iniciativy „Jaro Evropy“.

Další informace o akci „Jaro Evropy“: http://www.springday2009.net/ww/en/pub/spring2009/homepage.htm.

Přidáno: 12.05.2009, Zdroj: EUROPA

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.