Evropské peníze pomohou zlepšit výuku jazyků na základních školách

logo

(Praha, 19. 5. 2010) – Zapojení rodilého mluvčího do hodin angličtiny, nové interaktivní výukové materiály… – i to si budou moci nyní školy dovolit díky programu EU peníze školám. Pokud je tedy využijí právě na zkvalitnění výuky jazyků. Zvýšený zájem po kvalifikovaných zahraničních lektorech a metodických pomůckách již teď zaznamenává společnost Wattsenglish, která v ČR druhým rokem úspěšně realizuje projekt Integrace rodilých mluvčích do výuky.

Je zřejmé, že hodně škol využije evropské peníze právě na zkvalitnění jazykového vzdělávání. Ministerstvo školství se jim snaží vyjít vstříc a usnadnit jim čerpání dotací prostřednictvím tzv. šablon. V oblasti cizích jazyků je jich vypsáno hned pět. Jsou zaměřeny na individualizaci výuky, na vytváření nových výukových materiálů a na vzdělávání pedagogických pracovníků.

Rodilí mluvčí s akreditací

Získat peníze na rodilého mluvčího umožňuje šablona „Individualizace výuky jazyků“. S jejich uplatněním v mateřských a základních školách po celé ČR má bohaté zkušenosti společnost Wattsenglish. Ta vyvinula za tímto účelem nejen speciální metodiku, ale také lektory zaměstnává a pravidelně proškoluje.

„V praxi to znamená, že školám nabízíme skutečně kvalifikované rodilé mluvčí, kteří pracují s dětmi vysoce propracovanou a efektivní metodou Wattsenglish,“ upřesňuje ředitel společnosti Marek Kadlec. „Lektoři zároveň spolupracují s českými učiteli. Snaží se, aby angličtina korespondovala např. i s tím, co děti probírají v jiných předmětech.“

Jednou ze škol, která plánuje evropské dotace využít právě na zkvalitnění výuky jazyků, je i ZŠ Stříbrnická v Ústí nad Labem. „Cizí jazyky se snažíme podporovat dlouhodobě,“ vysvětluje ředitel školy Mgr. Michal Ševcovic. „Tyto peníze bychom proto rádi čerpali na zaplacení rodilého mluvčího. Ten je podle mě pro děti tou nejlepší motivací, aby si jazyk skutečně osvojily. Zároveň to bude určitě i dobrá zkušenost a motivace pro české učitele.“

Výukové materiály, které s dětmi skutečně komunikují

Společnost Wattsenglish vydává také originální výukové materiály, které vycházejí z celkové metodiky Wattsenglish. Ta vznikla ve spolupráci s pedagogy, psychology a lingvisty a je založena na osvojování si řeči přirozenou cestou, prostřednictvím zábavných her a aktivit. „Tyto metodické pomůcky můžeme školám zprostředkovat v rámci šablony Inovace výuky jazyků,“ doplňuje Marek Kadlec. „Jejich součástí jsou i unikátní animované sekvence, v nichž se rodilý mluvčí obrací přímo na žáky a motivuje je k verbálním i neverbálním reakcím.“

4,5 miliardy pro základní školy

Projekt EU peníze školám má pomoci ZŠ získat dotace z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK). Je určen všem základním školám v ČR s výjimkou těch se sídlem na území hlavního města Prahy. Pomocí šablon klíčových aktivit si školy podle svých potřeb sestaví projektovou žádost, na jejímž základě získají dotaci. Do základních škol by tak mělo natéci zhruba 4,5 miliardy korun.

Kontakt pro bližší informace:

Mgr. Dana Filipová
Communication
GSM: +420 776 305 981
E-mail: dana.filipova@wattsenglish.com
www.wattsenglish.com

Přidáno: 20.05.2010, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.