Erasmus+ opět umožnil stovkám studentů získat cenné zkušenosti v zahraničí

Přes 800 studentů českých vysokých a vyšších odborných škol vycestovalo v letošním akademickém roce díky programu Erasmus+ do zahraničí. Nejnavštěvovanější zemí bylo Německo, kam zavítala necelá stovka studentů. V rámci zahraničních výjezdů jednoznačně převažovaly studijní pobyty nad praktickými stážemi. Vyplývá to z dostupných dat o mobilitě studentů databáze Erasmus+.

Podle dosavadních údajů vycestovali studenti v rámci programu Erasmus+ celkem do 31 zemí. Mezi nejnavštěvovanějšími byly hned po Německu Finsko s Velkou Británií, na třetím místě pak Portugalsko. Oborem, který měl největší zastoupení z řad českých studentů, byl obor politických věd a občanské nauky. V první pětici nejstudovanějších byly dále zastoupeny obory práva, ekonomie, učitelství se specializací na konkrétní předmět a stavební inženýrství.

Nejvíce studentů, celkem 237, vycestovalo z Univerzity Karlovy v Praze. V zahraničí studovali v akademickém roce 2015/2016 nejčastěji práva, medicínu a politické vědy a občanskou nauku. Zastoupení více než stovky studentů měly na zahraničních výjezdech také ČVUT a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Pro Masarykovu univerzitu nejsou data dostupná.

V rámci programu Erasmus+ je možné absolvovat jak studijní pobyt i praktickou stáž, která má pomoci zvýšit kvalifikaci ve zvoleném oboru. V uplynulém akademickém roce tvořily 90 % zahraničních výjezdů studijní pobyty, pracovní stáž absolvovalo pouze 71 studentů.

Jednou z absolventek pracovní stáže je Irena Pavlíčková, která díky programu Erasmus+ strávila půlrok v Bruselu. „Nebyla jsem si jistá, co chci v budoucnu dělat. Během studia člověk nemá čas vjemy dostatečně vstřebávat, stále se na něj valí nové informace. Během stáže v organizaci BETTER FINANCE - European Federation of Financial Services Users jsem přišla do kontaktu s neakademiky, kteří věci vidí jinak. Ta změna pohledu na obor, který studujete, je osvěžující. Stáž mi dala lepší profesní orientaci.“ Pavlíčková se stala vítězkou letošního druhého kola soutěže #VyhrajEurovíkend v rámci projektu Stážujeme.cz, který vznikl pod Zastoupením Evropské komise v České republice a zprostředkovává zkušenosti a dojmy z pracovních stáží.

Cílem programu Erasmus+, který na období let 2014-2020 zajišťuje Evropská unie, je dát především mladým lidem možnost osvojit si nové znalosti a dovednosti a získat tak větší uplatnitelnost na trhu práce. Mimo to je Erasmus+ určen také zaměstnancům českých vysokých a vyšších odborných škol, kteří mohou vycestovat na výukový pobyt či školení, vedoucím mládeže a funkcionářům amatérských sportovních organizací. Více informací na: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/

 

Přidáno: 08.08.2016, Zdroj: Stážujeme.cz

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.