Energy drinky – mohou vás zabít?

Vzdelani

Studujete dlouho do noci, ráno vstáváte na zkoušku, pak mažete do práce, večer na party a takhle pořád dokola. Máte dojem, že bez povzbuzováků to prostě nejde. Pravdou je, že studentský život žijete jen jednou. Zdraví máte ovšem taky jenom jedno.

Jen pro zábavu můžete navštívit následující stránku o energetických nápojích, která vám spočítá, kolik plechovek vašeho oblíbeného energy drinku vás zabije (v databázi mají opravdu skoro každý). Já bych například podle této „kalkulačky“ umřela po vypití zhruba 140 plechovek Red Bullu, ovšem za předpokladu, že jsem zcela zdravá a nemám žádné problémy s krevním oběhem.
A teď se na rizika spojená s energeťáky podíváme vážně. Red Bull

V roce 2008 obletěla svět zpráva o jednadvacetileté britské studence Chloe Leach, která zemřela v nočním klubu poté, co celý večer popíjela Red Bull s jiným energy drinkem obsahujícím vodku. Je možné, že její smrt byla způsobena extrémním zvýšením srdeční činnosti právě kvůli požití extrémního množství energy drinků, policie ovšem připustila, že studentka trpěla srdeční vadou, o které nevěděla. Podle lékařů mohla ovšem tato vada být způsobena právě příjmem velkého množství kofeinu. Doktor Stephen Morley, patolog, uvedl pro The Telegraph, že plechovka Red Bullu má dvojnásobný obsah kofeinu než normální šálek kávy. Problémem je, že různí lidé na kofein reagují rozdílně. Někteří jsou na něj extrémně citliví a jejich tělo po požití i malého množství reaguje zvýšením krevního tlaku nebo palpitacemi (poruchami srdečního rytmu).

Kromě různého množství kofeinu obsahují energeťáky také velké množství cukru (pokud nejde o energetický drink s umělými sladidly), při dlouhodobém a pravidelném popíjení si tedy zaděláváte na cukrovku a na problémy se srdcem a ledvinami. Kofein má také negativní vliv na trávení, může vás po něm pěkně pálit žáha. Dále se v drincích objevuje takzvaný taurin (neboli také kyselina 2-aminoethansulfonová). Zatím nebylo prokázáno, že by taurin nějak dodával energii, ovšem odvádí z těla škodlivé látky. V období velké zátěže nemusí být tělo schopno ho vyrábět v dostatečném množství, a proto se do těchto drinků přidává. Také mohou nápoje obsahovat guaranu, která má podobné účinky jako kofein, ale působí déle. Dále různé vitamíny, především B, aromata a barviva.

Stejně jako u všeho i u energy drinků platí staré známé „všeho s mírou“. Jeden energy drink čas od času při krátkodobě zvýšené psychické nebo fyzické zátěži vám neublíží, při každodenní konzumaci však můžete pocítit negativní účinky a můžete se také lehce stát závislí na kofeinu. Pozor si dávejte také na míchání energeťáků s alkoholem, žádná studie ještě doopravdy nepotvrdila, jaký účinek tato kombinace má. Rozhodně energy drinky ale nefungují jako tlumiče alkoholu. Budete mít pocit, že jste více „nabuzení“ a méně opilí, o to více však budete pít a kocovina pak bude horší. Energy drinky navíc způsobují dehydrataci organismu. Skutečně tohle chcete riskovat?

Přidáno: 04.11.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.