Ekonomie: zapomeňte, co jste se učili!

Kontrolní otázka: Politik neví, co to je, a žene se zatím. Co je to? Je to prosím hospodářský růst. Nebo HDP.
A teď vážně nechci lacině dělat z politika hlupáka tvrzením, že netuší, co to je HDP. Ono to totiž vůbec není triviální otázka.

Pamatujeme na katastrofální české povodně z roku 2002? Anebo proč chodit tak daleko – stačí vzít většinu velkých přírodních pohrom kdekoliv na světě. Co myslíte, že po takové přírodní katastrofě obyčejně udělá HDP v postižené zemi? (Tedy pokud katastrofa skutečně nemá vysloveně obludné rozměry a nevyřadí z provozu na měsíce výrobu v dané zemi.)

Kdo by to byl řekl, že obyčejně po takové katastrově HDP vzroste.

Ano, vzroste. A je to zcela logické. Katastrofa typu povodně totiž zničí velké množství majetku. A ten je potřeba nahradit. Když někomu spadne dům, musí si postavit aspoň provizorní jiný. Když voda odnese zánovního Peugeota, musíme si narychlo koupit aspoň ojetého Peugeota. Zvýší se tím náš blahobyt? Nezvýší. Ojeté auto je horší než nové auto. Provizorní chajda je horší než spadlá novostavba. Ale HDP si vzroste. Protože stavbou provizorní chajdy jsme se dopustili toho, čemu se říká soukromá spotřeba. Tedy nafoukli jsme HDP.
Takže naše honba za hospodářským růstem by vlastně měla být honbou za co největším počtem přírodních katastrof? Nebylo by tedy nejlepší, aby poradní orgány vlády pro ekonomické otázky jako nejefektivnější prorůstové opatření navrhli, aby speciální jednotky jednou v noci potají položili dynamit pod hráz některé z velkých přehrad a škrtli sirkou? To by byl panečku hned růst HDP! Je tu zjevně cosi prohnilého v konvenční ekonomii.

Zapomeňme na HDP; HDP je s prominutím pitomost.

S HDP je to jako s oslem. Když chcete někam dojet na oslovi, neb nemáte dost peněz na inteligentnějšího a méně paličatého oře, vezmete si do ruky chutně vypadající zelenou. A tu oslíkovi pěkně natáhne před čumák. Osel jde za větvičkou – vy jedete oslovi na hřebě -  větvička jede s vámi a houpe se s každým krokem oslovi stále stejně daleko před čumákem. Ubohý oslík se žene za vcelku šťavnatě a reálně vypadajícím přeludem, který nikdy nemůže dohnat.

Markéta Šichtařová

Autorka knihy: Všechno je jinak aneb Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti

Vydala: Grada Publishing, a.s., 2011

Přidáno: 22.06.2012, Zdroj: Grada Publishing, a.s. Autor: Markéta Šichtařová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.