Dvacet let svobody aneb demokracie není samozřejmost

Dvacet let svobody - 2009

Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity, CEVRO Institut a Konrad-Adenauer-Stiftung, zastoupení v Praze vyhlašují soutěž o nejlepší esej na téma

Dvacet let svobody aneb demokracie není samozřejmost.

Kdo?

Studenti středních škol a gymnázií

O co jde?

Letos si připomínáme dvacáté výročí konce totalitního zřízení, které ovládalo přes čtyřicet let život ve většině států střední a východní Evropy, včetně naší vlasti. V době nesvobody zde vládla komunistická strana, jejíž režim znamenal pro mnoho lidí smrt, zničené zdraví, rozvrácení rodiny, ztrátu majetku, ale i každodenních svobod, které dnes považujeme za samozřejmost, jako je možnost cestovat, vyjadřovat svůj názor, podnikat nebo si bez fronty koupit v obchodě toaletní papír.

Zapomínání je lidskou vlastností. Abychom si však nemuseli tuto nesvobodu znovu prožít, musíme si jí neustále připomínat.

Určitě jste od svých rodičů, prarodičů či ve škole slyšeli, co znamenala komunistická totalita. V médiích často můžete slyšet o tom, jaké utrpení způsobuje komunismus v Severní Koreji nebo na Kubě. Napište esej, jak vnímáte demokratické zřízení našeho státu, v čem vidíte jeho slabiny či sílu, jaký si představujete, že byl život v době totality, jak vnímáte utrpení politických vězňů komunistické totality nebo co pro vás znamená hrozba komunismu, totality a ztráty svobody dnes.

Kolik?

Text by měl mít rozsah 3 normostrany (5400 znaků včetně mezer)

Kdy?

Esej zašlete nejpozději do 30. září 2009 na email: esej@iips.cz.

Ocenění
1. cena: 5.000 Kč   
2. cena: 3.000 Kč   
3. cena: 1.000 Kč

Vyhlášení

Organizátoři vyberou 30 nejlepších esejů, které postoupí do finálového kola. V něm odborná komise Masarykovy univerzity a vysoké školy CEVRO Institut vybere vítězné eseje, které budou vyhlášeny během konference 20 let demokracie v ČR 5. listopadu 2009 v sídle vysoké školy CEVRO Institut, Měšťanské besedě, Jungmannova 17, Praha 1.

Kritéria

Při hodnocení esejí budou zohledněny vědomosti autora o komunismu, jeho argumentace, autentičnost, originalita, gramatická a stylistická správnost textu a také respektování formálních náležitostí (rozsah, naplnění vymezeného zadání). Rozhodnutí o vítězi je plně v kompetenci odborné komise. Účastí v soutěži souhlasíte s uveřejněním Vaší eseje (s uvedením Vašeho jména a informace, že se jedná o soutěžní esej na téma 20 let svobody, aneb demokracie není samozřejmost). O uveřejnění eseje, stejně jako o výsledku soutěže, budete informováni emailem.

Kontakt

Bližší informace naleznete na www.20let.cz.
Vaše dotazy zodpovíme na emailové adrese: esej@iips.cz.

Dvacet let svobody - loga

Přidáno: 31.08.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.