Dovolená za pár kaček, aneb tipy na levné cestování

Vzdělání

Přišlo léto, čas tepla, volna a touhy po dobrodružství. Jenomže když prasátko dostane kladivem, válí se v něm jenom pár stovek a to na pořádnou dovolenou nestačí. Nebo ano? Vyhni se otravným letním brigádám a užij si dovolenou jako Indiana Jones.

Rada 1: Vykašli se na cestovky

Ať už ti cestovky nakecají cokoliv o nejvýhodnějších nabídkách, nejlevnější (ani nejautentičtější) cestu ti nikdy nezajistí. Jsou to firmy, musí z něčeho žít. Třeba z tebe.
Naštěstí je tu internet a na něm spousta blogů o cestování. Pár si jich pročti a určitě získáš inspiraci, kam a jakým způsobem můžeš vyrazit.

Rada 2: Najdi si levnou letenku

Najít si levné letenky není těžké. Vyžaduje to jenom pravidelně sledovat určité portály, a když na to přijde, neváhat a chopit se své šance. Pokud totiž levnou letenku neobjednáš do několika hodin, většinou je pryč.
Mně se nejvíce osvědčilo sledovat Akcniletenky.com, Akcniletenky.cz, Pelikan.cz, Azletenky.cz. Stačí si trochu zagooglit a najdeš řadu dalších tipů.
Zrovna tak dobré je sledovat některé Facebookové skupiny, např. Levné letenky čekuj.net, Tipy na levné letenky, Tipy na levné letenky za akční ceny a další.

Rada 3: Zvedni palec

Když už jsi na místě, snaž se cestovat co nejlevněji. V mnoha státech je doprava vůbec ta nejdražší položka na seznamu. Zkus stopovat! Je to snadné, důležité je obléct si čisté tričko a nasadit široký úsměv.
Kluci můžou stopovat sami, holkám bych to kvůli bezpečnosti nedoporučoval. Stačí ale, když si k sobě vezmou jednoho kluka. A pokud stopují dvě holky, lámou rekordy v rychlosti chytnutí auta.
Skuteční dobrodruzi se mohou na letadlo vykašlat a strávit celý výlet jenom stopem.

Rada 4: Alternativní ubytování

Spát se dá různě. V příkopě vedle benzínky, ve stanu uprostřed lesa, na lavičce, v parku… Kamarádi si rozložili stan na ostrůvku uprostřed Vídně.
Pamatujte na to, že:

  • stanovat uprostřed města je většinou nelegální a poldům se to nebude líbit,
  • některá místa mohou být nebezpečná.

Většinou ta místa, kde jsou lidi. Strašidelná místa bez lidí jsou naprosto v pořádku. Jednou jsem přespával na hřbitově, který mě zachránil před smečkou toulavých a velice špatně naložených psů.
Pokud uvažuješ o bezpečnější variantě, udělej si předem průzkum, kde můžeš bydlet. Hledej místa určená pro „backpackers“ – batůžkáře. Musíš se sice smířit s tím, že budeš spát ve velkém pokoji pro několik lidí a polovinu z nich ani nebudeš znát. Na druhou stranu, v podobných ubytovnách se většinou schází dobrodruzi všeho věku a většina z nich jsou příjemní a otevření lidé.

Rada 5: Záchranná brzda

Ať už jedeš kamkoliv, mysli na záchrannou brzdu. Nikdy nevíš, co se stane. Měj v bance dostatečnou finanční základnu, kterou si můžeš v zahraničí vybrat. Ujisti se, že tam, kam jedeš, můžeš svoji kreditku využít.
Mobil a nabíječka jsou základ. Pokud jsi na cestách a nemůžeš najít zásuvku, zamiř do turistického centra. V každém, které jsem zatím navštívil, mě nechali si ho nabít a dokonce mi pohlídali batoh, zatímco já běhal ve městě po památkách.

Bonusový tip: Placatku s sebou

Kapka rumu v náprsní kapse přijde vhod, zvlášť když zmokneš nebo ti bude v noci zima.

 Foto zdroj: www.istockphoto.com

Přidáno: 23.06.2015, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Vojtěch Žák

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.