Dobrovolnické programy v zahraničí

VzdelaniPracovali jste někdy jako dobrovolník? Anebo jinak, pomohli jste někdy někomu bez přemýšlení o tom, co z toho budete mít, pouze s vědomím, že se to zkrátka udělat musí? A zjistili jste následně, že dobrý pocit z takové práce je odměnou sám o sobě? Potom jste dobrovolníky, lidmi, jimž není osud ostatních a osud planety lhostejný, lidmi, kteří nechtějí myslet pouze na sebe a nepřepočítávají každou práci na peníze, které za ni obdrží. Nezáleží na tom, jestli se registrujete jako dobrovolník u nějaké organizace, nebo „jen“ občas pomůžete ve svém okolí. Nakonec právě v sousedství nejlépe vidíme, čeho je kdy třeba.

Dobrovolnictví začíná uvnitř, v našich myšlenkách a odhodlání, zavést nás ale může až na druhý konec světa. Je to jedna z možností, jak skutečně poznat jinou kulturu a necítit se přitom jako povrchní turista, který si udělá tisíc fotek, na které se stejně nikdy pořádně nepodívá, a za pár týdnů si už pořádně nevybaví, kdeže to vlastně v létě byl. Jako dobrovolník poznáváte svět zevnitř, pracujete a žijete po nějakou dobu společně s obyvateli země, sdílíte jejich starosti i potěšení, snadněji se vžíváte do jejich situace. I krátkodobý pobyt vám přinese mnohem víc než turistický zájezd se sebeinformovanějším průvodcem.

Letošní rok byl mezinárodním rokem dobrovolnictví. Není důvod, proč to nevzít jako inspiraci a nepokračovat i v roce pomalu nastávajícím.

Jak na to?
Můžete si vybírat. Hned v druhém roce po pádu železné opony dusící naše kontakty s okolním světem byla ještě v Československu založena nevládní organizace INEX-DA (sdružení dobrovolných aktivit), která díky svému propojení s dalšími organizacemi působí (mimo jiné) jako platforma pro organizaci dobrovolnických výjezdů do světa.
V zásadě potřebujete mít 18 let, alespoň základy angličtiny (nemusí být nijak hvězdná, v mezinárodním prostředí se rozmluvíte rychleji, než byste si představovali), odhodlání pomáhat, chuť poznávat a můžete začít. Nabízí se několik možností podle toho, jak dlouho chcete a můžete v zahraničí pobýt.
Klasické jsou několikatýdenní workcampy převážně v Evropě, ale i mimo ni, dále pak střednědobé projekty (mid-term volunteering) v řádu jednoho až tří měsíců. Na tři měsíce až na rok můžete vyjet v rámci některého z dlouhodobých projektů (Long-term volunteering).
Spektrum činností, na kterých se můžete podílet, je značně široké. Záleží na vašich schopnostech a zálibách. Podporovány jsou typicky sociální, kulturní a ekologické projekty, programy na uchování a obnovu historických památek, na rozvoj a soběstačnost venkovských oblastí a mnoho dalších.

Stačí se rozhodnout, jestli vám více vyhovuje práce s lidmi (např. organizace festivalů, doprovázení postižených osob, zdravotnická osvěta), nebo manuální práce (čištění krajiny, pomoc při stavebních pracích, pomoc při sklizni, zapojení se do činností různých komunit). V mnoha případech půjde o kombinaci obého a vybrat si můžete od pohodových projektů (např. čištění národního parku ve Španělsku nebo úprava vysokohorských stezek v Alpách) až k těm značně náročným a zároveň potřebným a obohacujícím (sociální práce v tzv. zemích třetího světa).
Ať už si vyberete jakkoli, můžete si být jistí, že se mnoho naučíte, nejen o dotyčné zemi a její kultuře, ale především sami o sobě. Dostanete se do míst, která by vám jako turistům neotevřela, a poznáte spoustu nových a zajímavých lidí (fádní podvodníčci se dobrovolníky zpravidla nestávají). Můžete tak vycestovat daleko z Evropy a nemuset se přitom bát, že se ztratíte v cizí zemi; místní dobrovolnická organizace se o vás postará a pomůže vám zorientovat se. V předstihu dostanete praktické školení (nutné pro práci v rozvojových zemích) a budete mít zajištěno (a zaplaceno) ubytování, stravování a kapesné. V některých případech je možné získat finance i na cestu.

O tom, jak je dobrovolnická práce obohacující, jsem se přesvědčila i mimo dobrovolnické programy na cestách, v jejichž průběhu jsem se občas dostala k alespoň drobné pomoci místním. Těžko někdy zapomenu na velmi improvizovanou výuku angličtiny pro nepálské mnichy v tibetském uprchlickém centru na jihu Indie, kde jsem, k dovršení všeho, pobývala poněkud ilegálně, neboť ke vstupu do centra bylo potřeba požádat o povolení půl roku předem a osobně si ho vyzvednout v Delhi. Jedním nejsilnějších zážitků během cestování v Ladakhu (tzv. Malý Tibet ležící v indickém Himaláji u hranic s Tibetem) byly návštěvy domova pro opuštěné staré dámy v meditačním a vzdělávacím centru vedeném jedním místním mnichem. Babičky byly kouzelné a naprosto mne zbavily rozpaků z jednání se staršími a nemocnými lidmi. Komunikační řečí sice byla převážně posunčina a tibetská zpívající mísa, na kterou jsem je k jejich bezmeznému nadšení učila hrát, jazyková bariéra se ale ukázala být naprosto nepodstatnou překážkou. Veselost a životní energie žen, jejichž život nikdy nebyl luxusní a jednoduchý, by mohly být příkladem mnohým z nás.

Pokud ještě nemáte plány na léto, zkuste zauvažovat o organizaci alternativního festivalu ve Francii nebo o výpomoci ve sloním útulku na Srí Lance.

Fotografie byly převzaty z webových stránek neziskové organizace INEX DA.

Přidáno: 17.12.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.