Do muzea zadarmo a po zavíračce? Jedině během Festivalu muzejních nocí

Vzdelani

Letos se již podeváté uskuteční celorepubliková akce konaná u příležitosti Mezinárodního dne muzeí. Festival proběhne v termínu od 17. května do 8. června v celé řadě kulturních institucí. Pozor, o muzejní noci je vše naopak. Návštěvníci přichází až po 18. hodině a za vstup neplatí. Muzea, galerie i knihovny si pro zájemce připravily pohledy do stálých expozic, krátkodobých výstav i možnost zúčastnit se speciálního doprovodného programu.

Zábava pro každého
Muzejní noci patří k výjimečným příležitostem jak prezentovat kulturní dědictví v širokém spektru oborů a pro tak početné publikum. Skoro by se až dalo říci, že tato každoroční akce je určena převážně lidem, kteří obvykle muzea a galerie nenavštěvují. Instituce jim touto formou chtějí vyjít vstříc a ukázat své možnosti, nabídku programů a doprovodných aktivit. Letos, stejně jako v minulých ročnících, na návštěvníky čekají výstavy, jarmarky, workshopy, koncerty, přednášky, divadelní představení, filmové projekce i autorská čtení. Stačí si zjistit, kdy bude v noci otevřeno právě vaše muzeum a vybrat si z jeho kulturní nabídky.

Muzea za dvacku
Patří k tradici, že noční program v muzeích je vždy volně přístupný. Brněnská muzejní noc bude v tomto ohledu letos první výjimkou. Návštěvníci zaplatí jednorázový symbolický poplatek dvacet korun při prvním vstupu do kterékoli z budov zúčastněných institucí. Zde obdrží identifikační náramek jako na hudebním festivale a do všech dalších objektů už budou vpuštěni volně.   

Každý podle svého
Hrady, zámky a muzea chystají bohatý program zaměřený především na rodiny s dětmi. Instituce s progresivnějším zaměřením se zase snaží lákat mladé lidi na nové trendy v umění, hudbě, filmu a divadle. Jaký budou muzea a galerie slavit úspěch se můžete přesvědčit už tento víkend. Zahájení Festivalu muzejních nocí letos proběhne 17. května v Jindřichově Hradci a 8. června ho uzavře noční program v bezmála čtyřiceti pražských kulturních institucích.

V rámci devátého ročníku Festivalu muzejních nocí jsme pro vás vybrali několik typů, kam a na co zajít:

Brno – 18. 5.
Večer argentinského tanga – Moravská galerie, Místodržitelský palác (od 18,30)
Výstava Tomáše Císařovského a Eriky Bornové – znovuotevřená Wannieck Gallery
Komentované prohlídky Besedního domu doplněné originálním koncertním programem v podání Filharmonie Brno (od 18 h)

Opava - 24. 5.
Jan Balabán – Jsem tady – V historické výstavní budově Slezského zemského muzea je k vidění výstava o výrazném autorovi současné české literatury.

Ostrava – 25. 5.
Le Corbusier – Chandigarh – U příležitosti 125. výročí narození architektonického revolucionáře Le Corbusiera se konají akce po celém světě. V Domě umění se zaměřili na jeho stavby v indickém městě Chandigarh.
Architektura znějící hudbou – Soubor koláží čtyřicítky objektů po celém světě, které byly zasvěceny hudbě.

Praha – 8. 6.
Drezína Tatra z filmu Ostře sledované vlaky – Velkoplošná projekce filmu Jiřího Menzela doprovázená jízdou drezíny v areálu Národního technického muzea (od 19 h).
Němý film hledá živou hudbu – V kině Ponrepo bude promítáno pásmo němých filmů, které doprovodí přítomní muzikanti (od 19 h).  

Zdroj fotografie: brnenskamuzejninoc.cz

Přidáno: 13.05.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si