Do Evropy jinak. Jak? S její pomocí!

Kolik lidí po střední škole už řešilo tohle dilema: přijímačky na vysokou nedopadly, o slušnou práci bez zkušeností a se školní „znalostí“ jazyků nezavadíš. Co dál? Kde získat ty zkušenosti? Jak se naučit jazyk? A jak vybřednout z každodenní rutiny, z pohodlného života pod křídly rodičů, který umí jít pěkně na nervy? Kde zažít něco nevšedního a poznat zajímavé lidi? Většina mladých Čechů a Češek si na tyto otázky dokáže jednoznačně odpovědět: Musím vyjet do zahraničí!

Jak to ale udělat, když je na kontě vymeteno a rodinný rozpočet vyšponovaný k prasknutí? Aby člověk zjistil, jak si na tuto otázku odpovídá stále více mladých lidí z ČR, především dívek, stačí se projít kolem stanice autobusu Praha – Londýn. Mezi čekajícími zaručeně najdete zástupy dívek, které si pro svou často první zahraniční (a pracovní) zkušenost vybraly program au-pair. Pokud ale činnosti jako vaření, praní, žehlení a uklízení pro celou rodinu a k tomu péče o často nezvladatelně rozjívené ratolesti úplně cizích lidí nepatří mezi vaše hlavní koníčky, au-pair nejspíš nebude ta nejlepší volba. Pak jsou tu ještě programy typu work and travel. V nabídkách zprostředkujících agentur nevypadají špatně, druh práce si člověk údajně může i vybrat (i když skutečnost bývá často jiná), letenka a ubytování bývá za poplatek a provizi agentuře zajištěno. Takže stačí zaplatit, na dva měsíce zatnout zuby a makat a pak si pár týdnů užívat na cestách za krásami přírody i velkoměst. Pro ty, kterým se zdá, že to jejich problém „Co dál?“ stále neřeší, existuje ještě jiná možnost.

„Myslím, že první informaci o Evropské dobrovolné službě jsem získal v pražském Informačním centru mládeže na Senovážném náměstí,“ vzpomíná Jiří Olišar na svoje první setkání s programem Evropské unie MLÁDEŽ. „Pak už jsem zabrouzdal přímo na stránky www.youth.cz a šel se poradit na Českou národní agenturu. No a za půl roku jsem frčel do Německa.“

Co se mezitím odehrálo? Evropská dobrovolná služba je jednou z hlavních nabídek (ale zdaleka ne nabídkou jedinou) programu MLÁDEŽ pro mladé lidi ve věku 18-25 let. Mladý člověk, který chce strávit delší čas v zahraničí, naučit se jazyk a ještě získat praktické pracovní zkušenosti v neziskové organizaci působící v oboru, který ho zajímá, si vyhledá českou vysílající a zahraniční hostitelskou organizaci. Jejich prostřednictvím si potom zažádá o finanční příspěvek na svůj „projekt“ u České národní agentury MLÁDEŽ (ČNA). Grant pokrývá mj. náklady na dobrovolníkovo pojištění, dopravu, ubytování, stravu, jazykovou výuku a kapesné.

Celý proces od podání projektu přes jeho schválení až po dobrovolníkův odjezd do zahraničí většinou netrvá déle než 6 měsíců. A jaká je šance grant dostat? „V roce 2004 úspěšnost projektů EDS přesáhla 75 procent,“ říká Petr Syruček z ČNA. To jsou skoro čtyři projekty z pěti! „Přidělením grantu ale péče o dobrovolníka zdaleka nekončí,“ zdůrazňuje pracovník ČNA. „Dobrovolník je po celou dobu pobytu v kontaktu se svou vysílající organizací a v případě problémů může požádat o pomoc i ČNA. Takových případů by ale nemělo být mnoho. Každou hostitelskou organizaci pečlivě prověřujeme a zjišťujeme, zda je schopná poskytnout dobrovolníkovi veškerou péči, která je stanovena ve smlouvě.“ Navíc národní agentury všech zúčastněných zemí poskytují dobrovolníkům zdarma školení nejen před odjezdem, ale také po příjezdu do zahraničí a v průběhu projektu.

„Skutečně se není čeho bát,“ potvrzuje Aneta Rozkovcová, která strávila 12 měsíců ve Francii jako asistentka vychovatele v soukromém dětském domově. „Alespoň o mě bylo výborně postaráno. Zvlášť když to srovnám se svou zkušeností z au-pair. Jako dobrovolnice jsem měla pocit, že dělám záslužnou práci a mám přitom skoro stejné postavení jako ostatní kolegové. Na rozdíl od au-pair, kde se člověk cítí i přes dobré vztahy s rodinou v podřadné roli.“

Se svou zkušeností není sama. Většina absolventů EDS by ji jednoznačně doporučila svým vrstevníkům. V EDS totiž platí: člověk dostává tolik, kolik dává. A možná že i trochu víc.

Kde se dozvíte další informace?
ČNA MLÁDEŽ
Na Poříčí 12
115 30 Praha 1
Tel./Fax: 224 87 2280
e-mail: youth@youth.cz
www.youth.cz

 

 

 

Přidáno: 15.11.2005, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.