Dnes se předávají Ceny Paměti národa

Ceny Paměti národa jsou občanským oceněním. Post Bellum již potřetí vybírá z cyklu Příběhů 20. století ty osobnosti, jejichž osud by neměl upadnout v zapomnění a jejichž postoje si zaslouží uznání. Během letošního slavnostního večera budou předány Ceny osmi osobnostem, které „ve svém životě prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova“. Osm strhujících příběhů pamětníků je zveřejněno na webu Paměti národa a na www.cenypametinaroda.cz. Zde stále mohou lidé zanechat svůj osobní vzkaz, který se zobrazí nejen na webu, ale dostanou jej i samotní laureáti jako upomínku na Ceny Paměti národa.

„Nehodnotíme výkony ani schopnosti. Ceny Paměti národa jsou poděkováním. Máme za co děkovat. Třeba jen za to, že se tito pamětníci – laureáti s námi o svůj příběh podělili. Večerem, během něhož udílíme Ceny Paměti národa, upozorňujeme, že takoví lidé a takové příběhy tu s námi jsou. Cenu předáváme Josefu Holcovi, Evě Roubíčkové, Markétě Novákové, Ilse Maierové, Leopoldu Färberovi, Františku Zahrádkovi, Heleně Šidákové a Františku Stárkovi. Proč jsme pro scénu i celý večer zvolili téma železničního nádraží? Vlaky a nádraží připomínají, že jsme na cestě, představují místa a křižovatky, setkání i míjení. Vlaky přijíždějí a odjíždějí, lidé se loučí i vítají. Nádraží žije mnoha příběhy, třeba je jen nevidíme. Jenomže naštěstí ne všem jsou příběhy lhostejné. Ve vzpomínkách našich vzácných cestujících, které přivážíme, ožívá dnes navzdory všemu naděje, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova,“ uvádí režisér večera Matěj Forman

Letošními laureáty jsou:

Válečný veterán a bývalý politický vězeň Josef Holec, tři dámy, které přežily holokaust Eva Roubíčková, Markéta Nováková a Ilsa Maierová, protinacistický odbojář a bývalý politický vězeň Leopold Färber, někdejší agent – chodec, politický vězeň František Zahrádka, bývalá politická vězeňkyně Helena Šidáková a disident a bývalý politický vězeň František Stárek.

Příběhy laureátů přibližují krátké, tříminutové, filmové medailonky, které vysílá ČT 1. Jde o autorské snímky, jejichž autory jsou přední osobnosti české fotografie, dokumentu či žurnalistiky:
Krištof Kintera
Janek Kroupa
Michal Pěchouček
Mark Ther
Bára Prášilová
Lucie Králová
Petr Hátle

Letos se udělování cen koná potřetí, a to v Národním divadle v Praze ve středu 12. 12. 2012 od 21 hodin. Tentokrát udílení režírují bratři Matěj a Petr Formanové se záštitou svého otce Miloše Formana. Udělování cen bude živě přenášet Česká televize kanál 2 a Český rozhlas Radiožurnál.

Více informací najdete na:
www.cenypametinaroda.cz
www.postbellum.cz
www.pametnaroda.cz

 

Přidáno: 12.12.2012, Zdroj: Paměť národa

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si