Dlouho očekávaný závěr MŠMT k ověřování lesní MŠ otevírá nové možnosti

Praha, 22. březen 2013 - MŠMT se dnes vyjádřilo, že bude možné provozovat  lesní třídy při mateřských školách. Asociace lesních mateřských škol to považuje za významný přínos pro celý obor předškolního vzdělávání.

„Závěry MŠMT vítáme zejména z pohledu vedoucích pracovníků MŠ a rodičů, kteří chtějí svým dětem dopřát vzdělávání v kontaktu s přírodou,“ uvedla předsedkyně Asociace Tereza Vošahlíková. Pokusné ověřování ukázalo, že z hlediska vzdělávání je program lesní mateřské školy plnohodnotnou alternativou. „Vítám, že se Ministerstvu školství potvrdilo, že děti z lesních školek jsou zdravé a dobře připravené na další vzdělávání,“ uvedla Magdalena Kapuciánová, ředitelka MŠ Semínko, kde pokusné ověřování probíhalo.

Závěry jsou důležité i pro stávající samostatné lesní mateřské školy provozované občanskými sdruženími. V závěrečném materiálu MŠMT jsou vítány jakožto řešení nedostatečné kapacity mateřských škol. Obce a města si tak nyní mohou vybrat, zda podpoří místní občanskou iniciativu nebo vznik lesní třídy při MŠ.

Podle MŠMT je třeba ještě doplnit metodický materiál v gesci Ministerstva zdravotnictví. „Na tuto situaci jsme připraveni. Před rokem vznikl ve spolupráci s MZ návrh tohoto dokumentu, který je již v praxi v České republice uplatňován a lze z něj v této věci vycházet,“ dodala Tereza Vošahlíková z Asociace lesních MŠ. Při stávajícím počtu 60 samostatných lesních MŠ lze navazovat na bohaté zkušenosti a dále jednat o možnostech jejich zrovnoprávnění s ostatními školkami v rejstříku MŠMT.

Zdroj fotografie: Šiška - dětský lesní klub

Přidáno: 22.03.2013, Zdroj: Šiška - dětský lesní klub

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Letní jazykové kurzy angličtiny – Spojte horké léto s osvěžujícím kurzem!
Máte během léta prázdniny nebo v práci více času? Využijte ho k intenzivnímu studiu angličtiny! Kdo dnes umí anglický jazyk, má otevřené dveře k práci i studiu v zahraničí nebo k lepší pracovní pozici. Neváhejte tedy a…
Tréninkový kurz Nenásilné komunikace v Turecku – nadšení i zklamání v jednom
Zajímáte se o vzdělávání v multikulturním prostředí? Náš externí spolupracovník Tomáš Kolomazník pro čtenáře Vzdělání.cz sepsal své postřehy z účasti na zahraničním tréninkovém kurzu tzv. nenásilné komunikace.…