Dívčí katolická střední škola aneb jiná škola

Dívčí katolická střední škola

Pod pojmem dívčí katolická střední škola si jinde v Evropě představí luxusní soukromou školu pro zvlášť nadaná děvčata. Pražská dívčí katolická střední škola je ale opakem. Stala se posledním záchytným bodem děvčat, která pro svůj sociální, zdravotní nebo mentální hendikep dosáhla pouze základního vzdělání. Jak to ve škole chodí nám ukázal ředitel Luboš Hošek.

V čem je vaše škola jiná, pane řediteli?

Skladbou našich žákyň – studují u nás dívky, kterým učení příliš nejde, ale dokáží pomáhat druhým. Nechybějí děvčata z dětských domovů, někdy diagnostických ústavů, dívky z nefunkčního rodinného zázemí. Mezi nimi studují žákyně na vozíčku, nevidomé, neslyšící nebo s mentálním oslabením.

Co myslíte tím „pomáhat druhým“?

Žákyně si ve škole pomáhají – školu si samy uklízejí, v rámci předmětu Péče o domácnost klienta vždy skupinka dívek uvaří oběd pro celou školu, střídají se při venčení asistenčních psů svých nevidomých spolužaček, učí se znakovou řeč, aby se domluvily s těmy hůře slyšícími.

A pomůže jim vedení k pomoci druhým po škole – třeba v zaměstnání?

Studium na Dívčí katolické střední škole v Praze 1

Velká část našich absolventek se totiž stává pečovatelkami (Pracovník v sociálních službách), kvalifikovaně pečují o klienty nejrůznějších sociálních zařízení, práci v tomto oboru si snadno najdou. Navíc sama škola je sociální firmou, tedy registrovaným poskytovatelem sociálních služeb, pod názvem Křižovnická pečovatelská služba naše pečovatelky slouží třem desítkám klientů, především seniorů v jejich domácnostech na území celé Prahy – žákyně se na této péči podílejí tím, že si zde plní odbornou pečovatelskou praxi. Několik absolventek školy ve škole zůstalo – nalezly u nás pracovní uplatnění právě jako kvalifikované pečovatelky.

Ale co s těmi absolventkami, které z vaší školy odcházejí a jsou výrazněji handicapovány-ty se přeci pečovatelkami stát nemohou? Nebudou pak čekat doma na invalidní důchod?

Pro absolventky s handicapem jsme otevřeli chráněné pracoviště, takže i ony mohou díky škole získat nejen vzdělání, ale i profesní uplatnění

Jak ještě škola pomáhá svým studentkám kromě vzdělávání?

Žákyně a jejich rodiny mají k dispozici školního sociálního pracovníka, školního psychologa, školního speciálního pedagoga, přímo v areálu školy krizové bydlení, vyučující sepsali a škola vydala řadu vlastních, studentkám na míru šitých učebnic, při škole funguje středisko volného času včetně včelařského kroužku a školní scholy...

Pomáhá někdo naopak Vaší škole?

Bez pomoci fyzických, firemních a nadačních dárců bychom bychom se neobešli, náš dík patří všem našim podporovatelům!Ale snažíme se i sami – pro nezaměstnané pořádáme kurzy k získání akreditovaného osvědčení Pracovník v sociálních službách..., prodáváme výrobky chráněné dílny...

A jak Vás mohou podpořit naši čtenáři?

To je snadné – stačí navštívit náš portál, přijít se k nám podívat, pomoci finančně...

zdroj fotografií: Dívčí katolická střední škola

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.