Dětské knížky pod stromeček

Knížka je podle mne snad nejlepším dárkem pro každé dítě – rozvíjí fantazii i samostatné myšlení a dovoluje ponořit se do fascinujících světů. Orientovat se v záplavě více i méně kvalitní dětské literatury ale není snadné. Ze současně dostupných knížek mne zaujaly především tyto:

Peder Christian Asbjornsen a Jorgen Moe – O obrovi, který neměl srdce v těle

Soubor tradičních norských pohádek, které sběratelé Peter Christen Asbjornsen a Jorgen Moe shromáždili a vydali inspirováni prací bratří Grimů v 19. století. Pohádkám zůstává původní rozsah i svérázný styl. Nedílnou součástí knihy jsou dobové romantické ilustrace Erika Werenskiolda a Theodora Kittelsena.

Představení knihy se pod záštitou norského velvyslance v Praze chystá v úterý 4. prosince v Literární kavárně Řetězová na Praze 1.

Catherynne M. Valente: O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby

Tahle knížka vás zaujme bez ohledu na věk. Možná ji koupíte svému dítěti a s nadšením si ji přečtete jako první. Už na první pohled zaujme obálka a ilustrace, na první začtení pak osobitý humor, hravá poetika a nespoutaná fantazie vyprávění přivádějící na scénu množství bizarních postaviček (za všechny drak A-až-L a trochu chlapec, trochu džin jménem Víkend). A na ukázku: „Byla jednou jedna dívenka jménem September a té se omrzelo žít v otcovském domě, kde dennodenně myla pořád ty samé růžovo-žluté hrníčky na čaj a stejnobarevné omáčníky, spala pořád na tom samém vyšívaném polštáři a hrála si pořád s tím samým rozkošným malým psíkem. Protože se narodila v květnu a protože měla na levé tváři mateřské znaménko a protože měla veliká a neohrabaná chodidla, Zelenému Větru se jí zželelo a jednoho večera nedlouho po jejích dvanáctých narozeninách se přihnal k jejímu oknu, aby ji na své Levhartici mírných vánků odnesl do Čarozemě. Jenomže v Čarozemi se dějí všelijaké věci a September se bude muset moc snažit, aby porazila zlou Markýzu a opět nastolila pořádek.“

Klise, Kate - Klise, M. Sarah – U starého hřbitova 43 2: Jen přes mou mrtvolu

Máte rádi strašidelné příběhy? A co takhle vtipné strašidelné příběhy? A do třetice netradiční formou vyprávěné vtipné strašidelné příběhy? Autorská dvojice své vyprávění poskládala z útržků novin, komiksových příběhů a dopisů a umístila ho do starého viktoriánského domu, který je pro strašidelné příběhy jako stvořený. K hlavním postavám patří malý kluk, neviditelný duch slečny Olivie a životem oplývající autor seriálu Krotitelé duchů.

Chris Priestley – Příšerné příběhy strýce Montaguea

Trochu strašidelnější příběhy než ty od Starého hřbitova; Chris Priestley ve své tvorbě pro děti navazuje na starou tradici anglické literatury a v jejím rámci na nikoho menšího než Edgara Allana Poea. Základem je příběh malého chlapce Edgara, který rád navštěvuje svého podivínského strýce (Montaguea) žijícího jen se svým starým sluhou uprostřed tmavého, hlubokého lesa. Strýc chlapci vypráví spoustu hrůzostrašných historek – postupně se ale ukazuje, že nejde o pouhé historky – ve vzduchu visí něco nejistého, hrůzostrašného, mlha houstne a strýc je něčím víc, než se na první pohled zdá.
Pozor – nejde o veselé čtení s nezbytně dobrým koncem. Autorův styl je vytříbeně pochmurný, temný a přitom dokonale srozumitelný. Rozhodně se nemusíte obávat explicitního násilí – strašidelné jsou náznaky a nápovědy. Celkový dojem podporují i zdařile zvolené ilustrace.

C.S.Lewis – Letopisy Narnie – dárkové balení

Zdaleka nejde o novinku – daleko spíše o stálici v ranku dobrodružných fantastických příběhů pro děti. Lewis svůj sedmidílný cyklus psal v první polovině 50. let, což se na jejich stylu i vyznění určitě pozná. Nemusí to ale nutně být na škodu. Přestože mne osobně jako už dospělou poněkud iritovalo křesťanské vyznění příběhů a jistá schematičnost, jako dítě jsem si toho ani nevšimla. Naopak mne fascinoval svět plný fantazie, do kterého se skupinka sourozenců (samozřejmě dětí) dostává skrytými dveřmi, jež se v prvním díle skrývají ve staré skříni s kabáty.

Pavel Čech – O zahradě

„Jsou ale i knihy, které jsou ušmudlané, označené prstíky malých čtenářů. Nesou si s sebou známky hlíny, vůni trávy, čistého letního vzduchu i teplo a útulno zimní postele s čajem na dosah. Jsou to knihy, které děti milují a stále se k nim vrací. Jsou to knihy, které otevírají bránu Fantazie a berou své čtenáře na výlety za dobrodružstvím.“ Takto Dušan Potůček začíná svou recenzi krásné knížky, kterou ocení i nejmenší děti.
Je to příběh o Zahradě, o snech a nespoutané fantazii, o krásném a tajuplném světě veverek, krokodýlů i hadů. Vyprávění plyne poklidným proudem, jeho nedílnou součástí jsou podmanivé ilustrace, jejichž prohlížení se hned tak neomrzí. I po několikerém prohlížení v nich najdete detaily, kterých jste si doposud nevšimli.

Čechovo vyprávění o zahradě má potenciál stát se knížkou, se kterou bude dítě vyrůstat. Nejdřív si ji bude prohlížet s pomocí rodičů, pomalu ji začne číst a pak se k ní bude vracet díky jejímu příběhu.

Nové vydání Hobita J. R. R. Tolkiena a blížící se premiéru filmu určitě nemusím představovat.

Inspirujte se i dalšími články Pár tipů na knížku pod stromeček a Pár dalších tipů na knížku pod stromeček, nejen pro děti.

Přidáno: 04.12.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si