Děti z 38. mateřské školy v Plzni jsou díky „cestující ovečce“ ve spojení s kamarády z Německa a Slovenska

IBM logo

Plzeň, Česká republika – 23. listopadu 2009: Děti z 38. mateřské školy v Plzni, která je zapojena ve speciálním vzdělávacím programu společnosti IBM „KidSmart Early Learning Programme“, mají nyní možnost zjistit, jakým způsobem se baví, učí a hrají si jejich vrstevníci na Slovensku a v Německu. Společnost IBM v rámci Evropského roku kreativity a inovací spustila nový projekt „Travelling Toy Story“, neboli „Příběh cestující hračky“. Ovečka „Daisy“ navštíví postupně všechny tři mateřské školy zapojené do projektu. Děti budou vymýšlet a psát její příběh a přes internet se o něj vždy podělí s dětmi v ostatních zemích. Příběh cestující ovečky si klade za cíl rozšířit u dětí znalost jiných kultur a podpořit internetové vzdělávání již u těch nejmladších.

Ovečka Daisy „cestuje“ postupně na Slovensko a do Německa a děti společně vymýšlejí a následně pomocí e-mailu posílají ilustrované epizody příběhu o ovečce dětem do ostatních mateřských škol. Během čtyř týdnů se tak děti prostřednictvím těchto příběhů dozvědí o zvycích a kultuře v partnerských zemích a na oplátku přispějí vlastními postřehy a obrázky. Jednou týdně probíhá díky webové kameře online komunikace všech dětí v reálném čase, v jejímž průběhu se děti učí například oblíbenou píseň či říkanku svých kamarádů z Německa či ze Slovenska.

„Travelling Toy Story dává dětem příležitost uplatnit svou fantazii a kreativitu a zároveň jim umožňuje nahlédnout do každodenního života dětí v jiných zemích. Děti si rády vymýšlejí příběhy a ve spojení s internetem a webovou kamerou je to pro ně ještě zajímavější. Kromě toho mají učitelé jedinečnou příležitost podělit se o své výukové metody a zkušenosti s kolegy z jiných zemí a děti si mohou procvičit anglická slovíčka a naučit se některá nová,“ říká Marcela Šiplová, ředitelka 38. mateřské školy v Plzni.

Travelling Toy Story posiluje partnerskou spolupráci mezi školkami zapojenými v programu KidSmart Early Learning Programme po celé Evropě i mimo ni. Umožňuje učitelům v těchto předškolních zařízeních sdílet s ostatními zeměmi osvědčené metody, jak nejlépe začlenit informační a komunikační technologie do předškolní výuky. Je tak dobrým příkladem „chytřejšího vzdělávání“.

"To, jak se děti naučí pracovat s informacemi, pro ně bude zásadní. Informační technologie nás provázejí na každém kroku, proto by se měly začlenit už do nejnižšího stupně našeho vzdělávacího systému. Travelling Toy Story nabízí novou a zábavnou cestu využití chytrých technologií pro nejmenší žáčky a pomocí dětské představivosti pomáhá prezentovat aspekty různých kultur v Evropě,” říká Aleš Bartůněk, generální ředitel IBM Česká republika.

Společnost IBM od roku 2000 věnovala více než 42 000 jednotek KidSmart Young Explorer mateřským školám v 60 zemích Evropy, Blízkého východu a Afriky, na kterých může pracovat více než  10 miliónů dětí. Kromě toho bylo vyškoleno více než 100 000 učitelů v metodách výuky s použitím ICT prostřednictvím partnerství IBM s ministerstvy školství. Program IBM KidSmart Early Learning Programme nadále hraje důležitou roli v podpoře inovativních vzdělávacích aktivit a širší řady výukových metod v předškolním vzdělávání.

38. mateřská škola v Plzni je jednou ze 195  předškolních zařízení v České republice, která se od 2002 účastní programu IBM KidSmart Early Learning Programme. V letošním roce k nim přibude dalších 77.

Přidáno: 24.11.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.