Deset důvodů, proč se zapsat na letní jazykové kurzy

Kdoví kolikátý rok si říkáte, že byste opravdu měli něco udělat s tou angličtinou, němčinou (nebo japonštinou), kterou jste se po čtyři roky učili na střední škole a která se vám vykouřila z hlavy takřka kompletně? On to není nejlepší pocit začít na sebesnazší otázku v daném jazyce koktat a červenat se.

Možná už dobře víte, že v průběhu školního roku (či akademického) si na další učení se jazykům čas zkrátka nenajdete – děje se toho příliš a všechna silvestrovská předsevzetí končí úhledně odklizena do toho nejzazšího koutku paměti.

Nadcházející léto s sebou – krom odpočinku a nových zážitků – přináší možnost splnit si slib a konečně se rozpovídat nejen česky.
Nemusíte kvůli tomu ani nutně odjíždět do zahraničí – pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete za studiem jazyka cestovat, prohlédněte si nabídku letních kurzů nabízených ve vašem okolí.

Proč studovat zrovna v létě?

1. Jazykové školy vyhlašují letní kurzy v mnoha různých termínech – s tím, jak i vám přes prázdninové období ubývá povinností (okurková sezóna panuje i v nejednom zaměstnání) snadněji najdete termín, který vám bude vyhovovat.

2. Kurzy jsou krátké a intenzivní – během několika lekcí proberete totéž, co za jeden semestr běžného kurzu. Nehledě na to, že jeden či několik týdnů věnovaných cele jednomu jazyku přináší znatelně lepší výsledky než jedna dvouhodinovka týdně.

3. Během nedlouhé doby trvání kurzu si vyzkoušíte, zda vám používaná metoda opravdu vyhovuje. Metod učení jazyků dnes existuje opravdu hodně, s trochou snahy sami najdete tu pravou zrovna pro vás.

4. Po absolvování letního kurzu volky nevolky získáte potřebný základ, který vám nedovolí jen tak na jazyk zase zapomenout a nechat ho spát. Vaše motivace rozvíjet ho i během školního roku a přemýšlet o nabytí zkušeností v cizině se patřičně zvýší.

5. Léto s sebou přináší uvolnění – i ve výuce. U letních kurzů se dbá na zábavnou a odlehčenou formu, více času je vyhrazeno zajímavým cvičením a hrám. Náš mozek se často učí nejlépe právě tehdy, když nějakou činnost nevnímáme jako učení.

6. Krásné letní počasí přináší možnost studovat venku – nemusíte se bát, že strávíte celý kurz zavření v přehřáté místnosti, zatímco vaši spolužáci ze školy se opalují na pláži. Za pěkného počasí dá i lektor přednost výuce v parku pod stromem nebo na zahrádce u piva. Uvidíte, jak vám takto netradiční výuka rozváže jazyk!

7. Pokud například anglicky mluvíte vcelku slušně, ale trápíte se s gramatikou a členy raději vypouštíte úplně, můžete se během intenzivního kurzu zaměřeného právě na gramatiku svých problémů zbavit. Dostanete tak všechno v krátkém časovém intervalu a na podzim se už budete cítit mnohem jistěji.

8. Více světla – více zábavy. Výhodou léta je také to, že i s večerním kurzem pravděpodobně budete končit ještě za světla. Nemáte tak dojem, že den úplně skončil a můžete studium uzavřít ještě někde ve městě na zahrádce.

9. Poznáte nové lidi a, kdo ví, možná se vyvrbí nečekané možnosti, jak strávit zbytek léta s novými přáteli.

10. Pokud si vyberete jazykový kurz v zahraničí, získáte příležitost ponořit se nejenom do jazyka, ale také do kultury a historie země, ve které strávíte část léta. To s sebou nese nemálo příjemností: vyšší motivaci vyzkoušet si své jazykové schopnosti v praxi (když vám nezbývá nic jiného, než se při nákupu jídla domluvit, veškerá plachost a ostýchavost jde stranou), porozumění zvykům dané země, výlety na zajímavá místa ve městech i v přírodě, seznámení se s novými lidmi z různých koutů světa a nikoli na posledním místě zkouška vaší samostatnosti. Daleko od domova získáte sebejistotu a uvidíte, že spoustu věcí, které nyní vnímáte jako problém, po návratu vyřešíte bez námahy.

Nevíte, jak si vybrat jazykový kurz? Tady máte pár rad

  • Nejprve se zamyslete nad tím, čeho chcete v kurzu dosáhnout, na jaké jste zhruba úrovni a jaká jazyková metoda vám vyhovuje. S touto představou se už můžete pustit do hledání na internetu. Co se pokročilosti týče, jedním z poznávacích znaků dobré jazykovky je začáteční rozřazovací test, jehož účelem je zjistit vaši jazykovou úroveň – nemusíte se tak spoléhat jen na svůj odhad.
  • Vybírejte si i podle lektora – v prvé řadě zauvažujte, zda upřednostňujete Čecha nebo rodilého mluvčího. Obé má své výhody i nevýhody: začátečníci často ocení, když jim jsou gramatické jevy vysvětlovány v češtině, rodilý mluvčí vás na druhou stranu snadněji rozpovídá (nezbyde vám nic jiného, než s ním komunikovat jeho jazykem) a pokud má dostatečné pedagogické schopnosti, dokáže vám i mluvnici vysvětlit srozumitelně pomocí příkladů.
  • Seznamte se i s vybavením učebny a s programem kurzu, porovnejte reference vybraných škol (nejen na webových stránkách školy, ale především na diskuzních fórech) a klidně se předem jděte do jazykovky podívat. I krátká osobní návštěva vám může prozradit mnohé.

Užitečné tipy na letní jazykové kurzy najdete v našem článku: Dobré tipy na léto? Co takhle letní kurzy.

Aktualizováno.
Zdroj fotografií: www.istockphoto.com
Přidáno: 05.06.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si